Sınırlarda Ölen İnsanlık

SINIRLARDA BOĞDUMUZ İNSANLAR
Hangi dinden , ırktan , görüşten olursa olsun insanlık bir bütündür..Peki o halde neden diğer yarımızı sınırın öbür tarafında ölüme terk ederiz? Her ne kadar beşeri farklılıklar bulunsa da insanlık duyguları evrenseldir derler değil mi ? Kendi çocuğumuz yere düşünce vücudundan parça kopmuşa döneriz fakat savaş ve kıtlık sebebi ile ailesini kurtarmaya çalışan babayı neden anlamayız? O baba Suriyeli diye , babalık duygusu farklı mı sanıyorsunuz?
Çok uzak zaman da değil 3 sene önce Suriye’de savaştan kaçan bir ailenin evladı olan Aylan bebeği hatırlıyor musunuz? Büyük ihtimalle hatırlamayacaksınız çünkü cansız bedeni kıyıya vurmuş o küçük canı sadece fotoğraflardan biliyorsunuz yine kaderi Aylan bebek ile aynı olan Abd-Meksika sınırını geçmeye çalışan başka göçmen çocuğu 11 aylık Valeria.Ailelerinin kötü bir niyetleri yoktu canından çok sevdikleri evlatlarını yaşatmak için yola koyulmuşlardı.Tek amaçları ölümden kaçmak ve yeni bir hayata başlamaktı. Fakat talihsiz bir şekilde can verdiler.O bebekler orada boğuldu mu? Yoksa biz mi boğduk? Bence biz boğduk. Yani insanlık.
Ölenler sadece bunlarla da sınırlı değil 2016 dan beri her gün Akdeniz sınırında 10 kişi hayatını kaybediyor ve isimsiz mezarlara gömülüyor.Amerika sınırlarındaki yoksul ülkelere baktığımız zaman oradaki insanlar sınırlarda bekletiliyor ve terorist gözüyle bakılıp ülkeye alınmıyor.O kadar israfın ve obezitenin olduğu Abd sınırlarındaki göçmenleri çok görüyor.
Dünya üzerinde İslam coğrafyası ve fakir coğrafyalar hariç her yere duyarlı olan dünya Aylan bebeğin ve Valeria bebeğin ölümüne neden olmuştur.Gerekli ödenekler sağlansaydı , devletler kendi çıkarları için Suriye’yi savaş alanına çevirmeseydi , ve insanlık elini vicdanına koysaydı bu kadar duyarsız olmasaydı Aylan bebek ve Valeria bebek şuan oyuncaklarıyla oynacaktı. Madem ki olanlar oldu savaş çıktı ve insanlar evsiz barksız kaldı.Bize düşen Türk’ün misafir perverliğini ve şefkatini göstermek olacaktır.

Anonim - Gazi Üniversitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
Instagram