Kanal İstanbul Projesi Nedir?

Son Günlerin Düşmeyen Gündemi: Kanal İstanbul

Son günlerde gündemden hiç düşmeyen bir konu olan Kanal İstanbul Projesi’ni incelemeye alacağız. ‘Çılgın Proje’ olarak adlandırılan proje hakkında bilinmeyen birçok şey var. Peki nedir bu Kanal İstanbul Projesi?

Kanal İstanbul Projesi, Avrupa Yakası’nda gerçekleştirilecek. Nihai amacı; Yapay bir su yolu yapılarak, Akdeniz ve Karadeniz arasındaki deniz trafiğini rahatlatmak. Kanal İstanbul’un uzunluğu 40 kilometre civarında olacak ve genişliği de 145 metre civarında olacak. Bu projenin hayata geçmesiyle birlikte İstanbul Boğazı’ndaki tanker geçişleri duracak. Artık tankerler, Kanal İstanbul üzerinden geçiş yapacak. Ayrıca proje tamamlandıktan sonra İstanbul’da iki yarımada ve yeni bir ada meydana gelecek.

Kanal İstanbul Projesi Nasıl Kabul Edildi?

Kanal İstanbul hakkında ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi’ raporu hazırlanması istenmişti. Hazırlanan Çed raporu komisyon tarafından onaylarak yeterli düzeyde bulundu. Ayrıca kabul edilen bu Çed raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda 10 gün boyunca değerlendirmeye açılır. 10 günün sonunda gelen değerlendirmeler bakanlığın radarına girer ve gerekli olan düzenlemeler yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
Instagram