Açıktan Sosyoloji Okumak Mantıklı Mı?

aciktan sosyoloji okumak 2

Sosyoloji, sosyal bilimlerin içerisinde yer aldığı için elbette ki sadece ‘’teori’’ olarak evde öğrenilebilir. Fakat, iş uygulamaya geldiğinde ve sahaya inildiğinde durumlar değişmektedir. Türkiye’de açıktan sosyoloji okumak için bir sürü üniversite kontenjan açmıştır. Açılan bu kontenjanların puanı da örgün öğretime göre düşüktür. Fakat, burada harç ücreti adı verilen bir ödeme talep edilmektedir. Örgün öğretim de ise ücretsiz eğitim vardır.

Vakti olmayanlar, 2 veya 3. Üniversitelerini okumak isteyen kişiler genelde bu yola başvuruyor. Fakat, bu yol zaman kaybı olabilir mi? Sosyolojiyi açıktan okumak mantıklı bir hareket mi? Bu soruları örgün öğretim sosyoloji okuyan biri olarak düşündüm ve sizlere cevabını verdim. Burada teoriden ziyade tecrübe konuşacak.

⇒ Sosyologer’i Instagram’dan takip etmek için buraya tıklayınız.

aciktan-sosyoloji

Açıktan Sosyoloji Okumanın Dezavantajları

Açıktan sosyoloji okumak her ne kadar mantıklı gözükse de bence mantıklı değildir. Eğer, iş imkanı olarak görüyorsanız size zaman kaybettirmekten başka bir işe yaramaz. Fakat, entelektüel bir girişim içerisindeyseniz doğru yerdesiniz diyebilirim. Sosyoloji bölümünü örgün öğretimden okuyan kişilerin bile iş bulamadığı bir dünyada açıköğretim mezunu birisi nasıl iş bulacak? Unutmamak gerekir ki gerçekler acıtır. Eğer, birileri sizi en baştan uyarmazsa seneleriniz boşa gidecek.

Önerilen Yazı
Sosyologlar Aile Danışmanı Olabilir mi?

  • Açıköğretim fakültesinden mezun bir kişi 4 sene boyunca aktif olarak sahaya inmediği için pratikte problem yaşayabilir veya işe alınma konusunda tercih edilmeyebilir.

  • Sosyolojinin tartışarak daha güzel bir hale geldiğini unutmayalım. Burada tek bir doğru yoktur. Herkesin kendine göre doğrusu olabilir. Bu nedenle de tartışma ortamları, sosyoloji bölümü için olmazsa olmazdır. Kendinizi geliştirmenin bir parçası da akademik grup sohbetleridir. Sadece kitap okunarak bir konuma kadar gelinebilir.

  • Tabi, işin reel kısmını yani networking tarafını da unutmamakta fayda var. Dünyada geçmişten beri bütün işlerin networking ile büyüdüğü bir gerçek. Bu gerçek ne yazıkki sosyolojide de vardır. Örneğin, bir araştırma yaparken araştırmanızın daha geniş kitlere yayılmasını istiyorsanız güçlü bir networking yani güçlü bir çevre sahibi olmanız gerekiyor. Bu ortamı yapmak üniversite koşullarında mümkündür. Açıktan okumak ile pek mümkün görünmüyor.

  • Üniversitelerde eğitim aldığınız da hocalara daha rahat ulaşma fırsatınız vardır. Bu yüzden aklınıza takılan en ufak şeyleri hocalarınıza sorabilirsiniz. Tabi, açıköğretim de bu pek mümkün görünmüyor.

  • Açıköğretim dersleri alırken ders esnasında durdurup, ileri sarma şansınız vardır. Fakat, hocaya soru sorma fırsatınız yoktur. Bu açıdan da örgün öğretim daha avantajlıdır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba, ben Erel Alkan. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nden mezun oldum. Web ve Seo işleri ile ek olarak yakından ilgileniyorum. Dijitalleşen dünyada ''dijital olanı'' sosyoloji ile entegre etmek ve insanlara fayda sağlamak istiyorum. Bu kapsamda da bu platformu kurma ihtiyacını duydum.

Yorum yap