ANTROPOLOJİ BÖLÜM TANITIMI / NEDİR? / NE İŞ YAPAR?

ANTROPOLOJİ BÖLÜM TANITIMI / NEDİR? / NE İŞ YAPAR?
antropoloji bölümü nedir
0

Sınav dönemini atlatan, adaylara öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Zorlu sınav döneminin ardından sıra tercihlere geldi. Antropoloji bölümü tercihi yapacak için hazırlanan bu içerik, antropoloji öğrencisi tarafından hazırlanmıştır. Dilerseniz, detaylara geçelim;

Antropoloji Nedir?

Antopoloji nedir? Sorusu ile başlamakta fayda var; Antropoloji, insanları sosyal, morfolojik ve fiziki olarak inceleyerek tarihi çağlara ışık tutmaya çalışır. İnsan kemiklerini inceleyerek hangi dönemde yaşadığını, öldüğünü, varsa geçirdiği hastalıkları ve beslenme tarzını araştırır. İnsanların biyolojik evrimini araştırır. Toplumların kültürlerini inceleyerek diğer toplumlar ile aralarındaki ilişkileri inceler.

Antropoloji Mezunları Çalışma Alanları Nelerdir? – Ne İş Yaparlar ?

Antropoloji mezunları “antropolog” unvanını alırlar.

  • Adli tıplarda antropolog olarak görev alabilirler.
  • Üniversitelerde, Kültür Ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki kurum ve kuruluşlarda (Müzeler, vb.) araştırmacı olarak görev alabilirler.
  • Devlet Planlama Teşkilatı, Türkiye İstatistik Kurumu, TRT, belediyeler, kadın ve aile araştırma merkezleri, sivil toplum kuruluşları gibi kuruluşlarda araştırmacı olarak çalışabilirler.
  • Araştırma şirketleri, ergonomi alanları, dayanışma şirketleri, şirketleri, sosyal sorumluluk projeleri başlıca çalışma alanlarıdır – Son dönemde şirketlerin insan kaynakları, stratejik pazarlama, halkla ilişkiler müşteri hizmetleri departmanlarında da görev almaya başlamışlardır.

Büşra Kara – Antropoloji Bölümü Öğrencisi

 

Yazar Hakkında

Sosyologer, tüm platformda sosyoloji çerçevesinde paylaşımlar yapan ve sosyologlara yayın imkanı tanıyan dijital bir platformdur. Dijital sosyoloji arşivi oluşturma amacı ile kurulmuştur.

Yorum yap