Düzenli Uykunun Vücuda Faydaları Nelerdir?

Düzenli Uykunun Vücuda Faydaları Nelerdir?
düzenli uykunun faydaları nelerdir
0

Düzenli uykunun faydaları saymakla bitmez ama genel olarak; beslenme, barınma, yeme, içme kadar önemi olan bir konudur. Düzenli uyku saati konusunda kendinizi ayarlarsanız; beyin uykuda kendini bir nevi yeniler, beyin fonksiyonlarını düzenler, uyurken beyin çalısmaya devam eder . Okuduğunuz izlediğiniz, dinlediğiniz herhangi şeyleri düzelemeye devam edecektir.

Bu yüzden öğrencilere çalıştıktan sonra bir iki saat kestirmeleri önerilir. Tabii ki fazla uyku da iyi değildir. Damar sertliğine yol açar, en ideal uyku saati yedi saat olması gerekir. Peki sürekli bahsettiğimiz bu düzenli uykunun sağlığa ne gibi etkisi vardır ? Sağlıklı bir uyku için neler yapılması gerekir ?

Dünyamızda yaşayan tüm canlıların, kendi vücutlarını dinlendirme, düzene sokma şekli uykudur.

Kişi uyurken beyni işlevsiz değil, tam aksine beyin fonksiyonları çalışır durumdadır. Tabii ki beyin de vücut uyurken dinlenir. Bu uyku süre zarfında vücut kendini resetler, yani yeniler. Kişi, yetersiz uyku aldığında veya uyumadığında; kişide sinir, beyin belleğinde hatırlayamama, odaklanamama ve stres gibi hayatımızı olumsuz yönde etkileyecek bazı sorunlar ortaya çıkar.

Bilim insanlarının yaptığı çalışmalarda insan, uyurken beyin dalgalarını izlemişlerdir. İnsan psikolojisinin yeniden yapılandırması, hafıza belleğini düzenlemesi gibi beyinin daha sağlıklı olması için uykuya ihtiyacı olduğu ortaya konmuştur. Kısaca özetlemek gerekirse; insan için uyku çok önemli bir sağlıksal gerekliliktir.

Düzenli Uykunun İnsanlara Sağladığı Yararlar Nelerdir ?

Yukarıda anlattığımız gibi sizlere düzenli uykunun faydaları , düzenli uyku neden önemlidir ? Gibi sorulara yanıt verdik. Şimdi dilerseniz sizlere düzenli uykunun insana sağladığı yararları madde şeklinde birer birer inceleyelim.

 • Sindirim sistemini düzenlemesinde yardımcı olur. Kilo almayı azaltır. ( unutmayın sadece uyku ile zayıflamak mümkün değildir )
 • Beyin fonksiyonlarını düzenler ve konsantre olmanızı arttırır.
 • Vücudunuzdaki kemikleri, kasları, kıkırdakları güçlendirir.
 • Vücudumuzdaki merkezi sistemin düzenlenmesini ve yapılanmasını sağlayacaktır.
 • İnsanın yaşam kalitesini arttırdığı bilinmektedir. Gözlemler sonucunda beynimizdeki stresin, yorgunluğunun da azaldığı tespit edildi.
 • İsviçreli bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre düzenli uyku, vücudumuzda dolaşım sistemini olumlu yönde etkiler.
 • Danimarka’da yapılan bir araştırmaya göre; düzenli şekilde yapılan uykunun ve ortalama yedi saat uykunun, damar sertliği ve bazı kanser hastalıklarının riskini azaltığını gözlemlenmiştir. Kadınlar için ise çok önemli olan meme kanseri riskini neredeyse yarı yarıya indirildiği görülmüştür.

Düzenli Uyku İçin ne Yapılmalı?

Buraya kadar sizlere düzenli uykunun faydaları konusunu, neden bu kadar önemli olduğunu , düzenli uykunun yararları konusunu maddeler halinde yazdık. Şimdi ise düzenli uyku için neler yapılması gerekir? Nelere dikkat edilmesi lazım ? Gibi sorulara yanıt vereceğiz. Dilerseniz başlayalım.

 • Uykuya dalmadan önce, kafeinli ve gazlı içecekler yerine daha besleyici sıvı gıdalar alınması gerekir. Örneğin; süt gibi gıdalar.

 • Uykuya dalmadan önce, ılık bir duş kan akışınızı dengeleyecektir, bunun yanında bir de kitap okuma alışkanınız varsa beyin fonsiyonları yatmadan önce daha verimli çalışacaktır. Bu özelliği alışkanlık haline getirmeniz gerekir.

 • Yatmadan önce duygusal konuşmalar; insan beynini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu konuya dikkat etmek gerekir.

 • Gün içerisinde ufak ufak kestirmeler de beyin belleğiniz için fayda gösterecektir. Ancak yarım saat ila bir saatten fazla kestirmeniz akşam uykuya dalmanızı zorlaştırabilir.

 • Yattığınız odanızın karanlık olması son derece önemli, özellikle ergenlik dönemde olan gençlerin büyümesi için karanlık bir ortam olması gerekmektedir.

 • Fazla kilo uykunuzda problemlere neden olur sağlıklı bir uyku için kilonuza dikkat etmeniz gerekecektir.

 • Akşamları 10.00 ile 11.00 arasında yatmanız ve sabah 7.00 ile 8.00 arasında uyanmanız önemlidir. Bu saatlerde vücudunuzdaki toksinleri atarsınız. Ancak bu saatlerde uyumazsanız vücudunuzdaki toksinler karaciğerinizde birikmeye yol açar.

 • İnsan belirli bir programa uymalıdır. Bu uyku saatiniz için de geçerlidir.

 • Uyumadan önce ve uyandıktan sonra esneme gerilme gibi hareketlerle, vücudunuzu daha sağlıklı ve güne daha aktif başlatabilirsiniz.

 • Herhangi bir hastalığınız yok ise veya vücudunuzda herhangi bir mineral, vitamin eksikliği yok ise uykuya dalmadan önce ekstradan bir ilaç almayınız.

 • Yapılan araştırmalara göre; yatağa çorap ile girmek kan akışınızı ve uyku düzeninizi bozar.

 • Akşam yediğiniz yemeklerden sonra yapılan yarım saat ile 1 saat arasında spor ( yürüyüş, tempolu koşu veya bisiklet) yemeklerinizi sindirmenizde, uykunuzu daha sağlıklı ve kesintisiz bir uyku gerçekleşmesinde önemli rol oynar.

Sizlere bu yazımızda uyku düzeni , düzenli uykunun faydalarıdüzenli uyku saatleri, düzenli uykunun cilde faydaları gibi konuların önemini anlattık. Umarız işinize yaramıştır ve yine umarızki bu yazdıklarımızı hayatınıza dahil edersiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir