Esnek Mesai Nedir? Emek Sömürüsü Mü?


Esnek mesai, çalışanların çalışma saatlerinin temel alındığı ve buna göre hazırlanan sistem olarak tanımlanır. Esnek mesai sistemini uygulayan işletmelerin çalışma saatleri diğer işletmelerin çalışma saatlerine göre farklılık gösterir. Esnek mesainin uygulandığı işletmelerde işe başlama veya bitirme saatleri 1 saat ileri alınarak değişiklik gösterebilir. Bazı çalışanların mesai bitiş saati 1 saat geriye de alınabilir.

Bu noktada önemli olan çalışanların toplam mesai saatini doldurmuş olmasıdır. Esnek mesai insanlar arasında fazla mesai olarak düşünülse de birçok işletme ve çalışan esnek mesai ile çalışmaktan memnun oluyor. Evden çalışma (home-office) ya da daha uzun günler çalışarak daha kısa haftalarda işi bitirme (compressed workweeks) gibi çalışma yöntemleri esnek mesai modelleridir.

Mesai saatleri içerisinde esnek giriş çıkış saatleri kullanılıp, çalışanların özel durumlar yaşadıkları zamanlarda, mesai saatlerinde değişiklikler yapılırsa çalışanlardan daha fazla verim alındığı görülmektedir.

Son zamanlarda işsizliğin artması ile birlikte esnek çalışma saatleri konusunda ciddi problemler görülmektedir. Krizi fırsata çevirmeye çalışan işletmeler ücretsiz, esnek mesai çerçevesinde işçilerin emeklerini sömürür hale gelmiştir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sosyologer, tüm platformda sosyoloji çerçevesinde paylaşımlar yapan ve sosyologlara yayın imkanı tanıyan dijital bir platformdur. Dijital sosyoloji arşivi oluşturma amacı ile kurulmuştur.

Yorum yap