Grafik Tasarım Nedir? Grafik Tasarım Bölüm Tanıtımı

Grafik Tasarım Nedir? Grafik Tasarım Bölüm Tanıtımı
grafik tasarım bölümü
0

Grafik tasarımı bölümü tercihi yapacak adayların öncelikle grafik tasarım nedir? Sorusunu kavraması gereklidir. Grafik tasarımı bölümü puanlarına Ösym’nin sitesinden bakabilirsiniz. Dilerseniz, grafik tasarım bölümü mezunu olan Rıza Şahin’den bölüm hakkında bilgi alalım;

Grafik Tasarım Nedir?

Bir mesajı görsel olarak  hedef kitleye , tasarlayarak (sıfırdan çizerek) ulaştırma sanatıdır. Tasarımlar logo/amblem,afiş,billboard,ambalaj,dergi,tanıtım filmi tarzı bu veya buna benzer konularda yazılı ve görsel elemanları kullanarak sanatsal ve özgün çalışmalardır.Bu çalışmaların bilincini,el sanatı ve bazı bilgisayar destekli program temelinin öğretildiği eğitim dalıdır.

Grafik Tasarımcıda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

•Hayal gücü zengin , yaratıcı kişiler olması,

•Sanat,sosyal,psikoloji vb. alanlarla ilgili olması,

•Tasarımı ve aklındakini çizgi yoluyla anlatabilmesi,

•Renk ve şekilleri ayrıntılı algılayabilmesi,

•Yenilikçi,araştırmacı,tasarım yenilikleri,teknoloji gelişmelerini takip eden kimseler olmaları gerekmektedir.

Grafik Tasarımcı ne İş Yapar?

Öncelikle bölümü bitiren bireylerin 4 yıllık mezunları ”grafik tasarımcı”,2 yıllık mezunları ”grafiker” unvanını alırlar.

Grafik tasarımcı;reklam ajansları,devlet kurum ve kuruluşlarının ilgili bölümlerinde,tanıtım atölyeleri,endüstri,ticaret vb. işletmelerde çalışırlar.İşletmeden işletmeye değişmekle birlikte,tasarım şefi,tasarım sorumlusu,baş tasarımcı,köşe yazarı,sanat yönetmen yardımcısı,sanat yönetmeni vb. ünvanları , yetenekleri , iş tecrübelerine göre edinirler.

RIZA ŞAHİN – GRAFİK TASARIM BÖLÜMÜ MEZUNU

Sosyologer, tüm platformda sosyoloji çerçevesinde paylaşımlar yapan ve sosyologlara yayın imkanı tanıyan dijital bir platformdur. Dijital sosyoloji arşivi oluşturma amacı ile kurulmuştur.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir