HEMŞİRELİK BÖLÜM TANITIMI / NEDİR? / NE İŞ YAPAR?

HEMŞİRELİK BÖLÜM TANITIMI / NEDİR? / NE İŞ YAPAR?
0

Hemşire kimdir?

Sağlık alanında insanla bire bir iletişimi en çok olan sağlık ekibinin elemanıdır “hemşire”.

Hemşire olmak için hangi şartları taşımanız gerekli?

Eğer insanları seviyorsanız, onlara yardımcı olmak istiyorsanız, onları bilginizle aydınlatmak istiyorsanız, sağlıksız insanların sağlığına kavuşmasına aracı olmak ve sağlıklı insanların sağlığını sürdürmesinde yardımcı olmak istiyorsanız sayısal puan türünden yeterli puanı aldıysanız neden hemşire olmayasınız ?

Hemşirelik bölümü kaç yıl?, Staj nasıl? ,İş imkanı nasıl?

Eğitim süresi 4 yıldır zorunlu staj ve yaz stajı eğitimi vardır. Yaz stajı hariç stajlar öğrenme amaçlı olup ücretsizdir. İş bulma imkanı hastanelerde, estetik ve güzellik merkezlerinde ve akademik alanda sınırları geniş bir meslektir. Formasyon eğitimi ile sağlıkta yardımcı eleman yetiştirme adına liselerde öğretmenlik yapılabilmektedir. Atama sayısı fazla olup önü kapanmayacak tek sektör olan sağlık alanının temel yapı taşıdır. 2019 yılı bünyesinde döner sermaye işletmesi ve genel işletme adı altında sözleşmeli ve kadrolu olmak üzere iki tip ve iki çeşit ataması mevcuttur. Sözleşmeli personel 3+1 ile kamu personeli olmaya hak kazanır. İş bulma garantisi kesindir.

Hemşireliğin çalışma şartları nasıl?

Çalışma zorluğu iki çeşit nöbet durumu oluşudur 16-24 saatlik nöbetler bu nöbetlerde 24 saatlik sonrası iki gün 16 saatlik sonrası bir gün nöbet izni vardır. Haftalık 40 saat çalışma zorunluluğu bulunur bu çerçevede nöbetler düzenlenir. Ayakta sık durulan bir meslek olduğu için meslek hastalığı olarak varis ve fıtık sorunları ile ileride karşılaşılabilir.

Çalışma alanı çok geniştir her alanda çalışma yapılabilecek akademik bir alandır. Örneğin mülteci bir çocuk adı altında hem çocuk gelişim uzmanları hem de psikologlar ile işbirliği içinde çalışılmış bir çok çalışma vardır yani her meslek ile doğrudan hitap içinde olunabilecek tek meslek denebilir

Sabiha Buse ARSLAN – Hemşirelik Bölümü Öğrencisi

 

Yazar Hakkında

Sosyologer, tüm platformda sosyoloji çerçevesinde paylaşımlar yapan ve sosyologlara yayın imkanı tanıyan dijital bir platformdur. Dijital sosyoloji arşivi oluşturma amacı ile kurulmuştur.

Yorum yap