Instagram Arama Geçmişi Nasıl Silinir? Görselli Anlatım


1

Instagram arama geçmişi silme işlemi her ne kadar basit bir işlem gibi görünse de hakkında birçok soru geliyor. Bende bu sorular çerçevesinde sizlere, Instagram geçmiş aramaları silme hakkında yardımcı olacağım. Siz her ne kadar istemesenizde Instagram, yaptığınız aramaları otomatik olarak kayıt altına alıyor. Bu nedenle de Instagram arama geçmişi görme şansınız oluyor.

Sosyal medyada gizlilik, dikkatli olunması gereken konulardan biridir. Unutmamak lazım ki; sosyal medya hesaplarımız her an tehlike altındadır. Yani ele geçirilip, özel bilgilerimiz çalınabilir. Bu nedenle gizliliğe ilk olarak arama geçmişi silme konusunu kavrayarak başlayacağız.

Instagram arama geçmişi silme 2020 yılında da en çok aranılan konulardan biri oldu. Peki neden? Siber suçluların artması ile birlikte insanlar, kendilerini güvensiz hissetmeye başladı. Aynı zamanda gizemli olma tutkusu da bu aramalara neden oldu.

Instagram Geçmişi Nasıl Silinir?

Bu başlık altında Instagram geçmişini silme konusunu detaylı bir şekilde ele alacağım. Anlatım 5 maddeden oluşacak ve sonunda da resimli anlatım olacak.

Adım 1: İlk olarak hesabınıza giriş yapın. Daha sonra sağ üstte bulunan üç çizgili bölüme tıklayın.

Adım 2: Daha sonra karşınıza çıkan pencereden ‘ayarlar’ bölümüne giriş yapın.

Adım 3: Ayarlar bölümüne girdikten sonra karşınıza çıkan pencereden ‘güvenlik’ bölümüne tıklayın.

Adım 4: Güvenlik kısmına tıkladığınızda en altta ‘arama geçmişi’ kısmını göreceksiniz. O kısma tıklayın.

Adım 5: Son olarak açılan pencerede arama geçmişiniz görünecektir. Buradan Instagram arama geçmişini temizleyebilirsiniz.

» Tüm bu işlemleri uyguladıktan sonra da işiniz bitmeyecek. Size çok önemli bir tüyo vereyim; Instagramda en çok arama yaptığınız kişi, önerilenler listesinde sürekli çıkacaktır. Bu nedenle de sık arama yaptığınız belli olacaktır. Önerilenler listesinde sürekli çıkan o kişiyi gizlediğiniz zaman bir daha karşınıza çıkmayacaktır.

Instagram Harf Geçmişi Silme İşlemi

Gizlilik konusunda tam donanımlı olmak için sadece arama geçmişini silmek yeterli değildir. Instagram harf geçmişi silme işlemi yaparak, gizlilik seviyesini iyicene arttıracağız. Arama bölümüne bir harf yazdığınızda o harf ile ilgili arama yaptığınız hesaplar görünür. Bu durumda da arama önerileri silme işlemini yapıp bu durumu engellemelisiniz.

Öncelikle görünmesini istemediğiniz kişinin, adının baş harfini arama bölümüne yazın. Arama bölümünde o harf ile ilgili olan isim çıktığında, o isme uzunca basın. Uzun bastıktan sonra ‘gizle’ seçeneği gelecektir. O kişiyi gizleyin. Artık listenizde çıkmayacaktır.

Instagram Geçmişi Silinmiyor Sorunu

Bazı kullanıcılar, vermiş olduğum bu işlemleri yaparken Instagram geçmişi silinmiyor sorunu var diye mail attılar. Bunun da birkaç çözümü vardır. Çözüm yöntemlerinden birincisi; uygulamayı telefonunuzdan kaldırın ve telefon temizlik taraması yapın. Ardından tekrar yükleyin ve deneyin. İkinci yöntem ise; telefonunuzu yeniden başlatın. Yeniden başlattıktan sonra geçmiş kaybolabilir. Ek olarak da ‘önbellik ve çerez temizliği’ yaparak da şansınızı deneyebilirsiniz.

Instagram Arama Geçmişi Geri Getirme İşlemi Mümkün mü?

Instagram arama geçmişini sildikten sonra bazı kişiler pişman olabiliyor. Fakat şunu belirtmek isterim ki; son pişmanlık fayda etmez. Malesef, Instagram arama geçmişi ile ilgili işlem yaptığınız da o işlemi geri alamazsınız. Geçmişi temizledikten sonra yapmanız gereken tek şey ilgili etiketleri veya isimleri aramak olacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Mustafa Dönmez 2 sene önce

    🤙🏿

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir