Kantitatif Ne Demek?


0

Kantitatif kelimesi, dilimizde çokça kullanılan bir kelimedir. Dilimize Fransızcadan gelmiştir. Temel anlamıyla ölçülebilir sayısal nicelik açısından bağlı demektir. Özellikle tıp dilinde fazlaca kullanılır. Özellikle Biyokimya ve kimya laboratuvarları içinde madde çözümlemesi ve kategorilendirme yapılmaktadır. Bu işlem esnasında 2 farklı yola başvurulur.

Bu yollardan birisi kantitatif diğeri kalitaliftir. Kantitatif, diğer bir haliyle nicel analiz esnasında bir karışım halinde bulunan madde tozu tespit edilmektedir. Aynı zamanda kantitatif test şekli de bulunmaktadır. Belli bir madde ya da çözümlenecek bileşen tozunu tespit etmeye yarar. Bu doz tespit teknikleri enzim, pıhtılaşma, hormon unsurları ve haricen pek çok maddenin dozunu ölçmekte kullanılır. Vücuttaki görevini sürdürmedeki başarısızlık durumunu saptamaz.

Kısaca;

  • Niceliğe bağlı olan
  • Nicel ( Sayısal hesaplar )

Yazar Hakkında

Sosyologer, tüm platformda sosyoloji çerçevesinde paylaşımlar yapan ve sosyologlara yayın imkanı tanıyan dijital bir platformdur. Dijital sosyoloji arşivi oluşturma amacı ile kurulmuştur.

Yorum yap