MİZOJİNİ(KADIN DÜŞMANLIĞI) NEDİR?

MİZOJİNİ(KADIN DÜŞMANLIĞI) NEDİR?
mizojini kadın düşmanlığı nedir
1
Son zamanlarda gündeme gelen olaylar çerçevesinde mizojini nedir? kadın düşmanlığı nedir? aramaları yapılıyor. Bunun sebebi, toplumda görülen kadına şiddettir. İnsanlar bu şiddetin kaynağını merak ediyor. Bizce bu kaynağın sebebi ‘mizojini’ rahatsızlığından geçiyor. Dilerseniz, mizojini tanımı ile konumuza başlayalım;

Mizojini Ne Demek?

Mizojini diğer anlamı ile kadın düşmanlığı , genelde erkeklerde görülen ve kadınlara karşı soğuk davranma , aşırı ve gereksiz düşmanlıktır.
Her ne kadar çok erkeklerde görülsede bir kısım kadında da bu düşmanlık durumu görülebilir.
Mizojini rahatsızlığında olan insanların geçmişlerine bakıldığında genel olarak anne ve babanın ilişkisinin etkisinde oldukları görülür.Ebeveynlerin çocuklara karşı yanlış tutumu ve davranışları çocukları bu yönde olumsuz etkileyebilir.
Bazı babaların kız çocuklarına sergiledikleri aşağılayıcı davranışları , kız evladının erkek evlattan daha düşük konumda görülmesi de bu tutumu doğuran etkenler arasındadır.
Kadın düşmanlığını fazlasıyla içselleştiren bireyler zaman ilerledikçe tüm dişisel nesnelere karşı düşman gözüyle bakabilir ve kendine tehtid olarak görebilir.

Mizojini Tedavisi

Günümüzde mizojini rahatsızlığı tedavisi hakkında pek bilgi yoktur fakat psikologlar ve psikiyatristlere danışılmasında fayda vardır. Bu bir kişisel rahatsızlıktır ve tedavi edilmelidir. Eğer, zamanında tedavi edilmez ise ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle de bireyin, topluma zararı olabilir.

Yazar Hakkında

Merhaba, ben Erel Alkan. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nden mezun oldum. Web ve Seo işleri ile ek olarak yakından ilgileniyorum. Dijitalleşen dünyada ''dijital olanı'' sosyoloji ile entegre etmek ve insanlara fayda sağlamak istiyorum. Bu kapsamda da bu platformu kurma ihtiyacını duydum.

Yorum yap

Yorumlar (1)

  1. Bilgileriniz edebi olarak da çok yeterli aydınlatma amacı doğrultusunda teşekkür ederiz🙏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir