Mizojini (Kadın Düşmanlığı) Nedir?

Mizojini (Kadın Düşmanlığı) Nedir?
mizojini kadın düşmanlığı nedir
1
Mizojini diğer anlamı ile kadın düşmanlığı , genelde erkeklerde görülen ve kadınlara karşı soğuk davranma , aşırı ve gereksiz düşmanlıktır.
Her ne kadar çok erkeklerde görülsede bir kısım kadında da bu düşmanlık durumu görülebilir.
Mizojini rahatsızlığında olan insanların geçmişlerine bakıldığında genel olarak anne ve babanın ilişkisinin etkisinde oldukları görülür.Ebeveynlerin çocuklara karşı yanlış tutumu ve davranışları çocukları bu yönde olumsuz etkileyebilir.
Bazı babaların kız çocuklarına sergiledikleri aşağılayıcı davranışları , kız evladının erkek evlattan daha düşük konumda görülmesi de bu tutumu doğuran etkenler arasındadır.
Kadın düşmanlığını fazlasıyla içselleştiren bireyler zaman ilerledikçe tüm dişisel nesnelere karşı düşman gözüyle bakabilir ve kendine tehtid olarak görebilir.

Mizojini Tedavisi

Günümüzde mizojini rahatsızlığı tedavisi hakkında pek bilgi yoktur fakat psikologlar ve psikiyatristlere danışılmasında fayda vardır. Bu bir kişisel rahatsızlıktır ve tedavi edilmelidir. Eğer, zamanında tedavi edilmez ise ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle de bireyin, topluma zararı olabilir.

Founder of Sosyologer

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Bilgileriniz edebi olarak da çok yeterli aydınlatma amacı doğrultusunda teşekkür ederiz🙏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir