PATERNALİZM(BABACILIK) NEDİR?

PATERNALİZM(BABACILIK) NEDİR?
paternalizm babacılık nedir
0
Paternalizm nedir? Sorusu, ataerkil toplumlarda aranılması gereken sorulardandır. Çünkü, diğer bir anlamı ile babacılık yani paternalizm kavramının iyice kavranması toplumdaki kaosun anlaşılmasında sizlere yardımcı olacaktır.

Paternalizm Nedir?

Paternalizm diğer anlamı ile babacılık , aile ve toplum içerisinde karar alınırken rehber veya ideal kişi olarak kabul gören bireylerin görüşleri dikkate alınarak gerçekleşen yönetim  sistemidir.Toplum içerisinde  soyluluğu savunurken aile içinde ataerkilliği savunur.Aile ve toplumda belirli bir hiyerarşi olması gerektiğini ve karar alınırken de bu hiyerarşinin en üstündeki bireyin dikkate alınması gerektiğini ve yönetimin de yine bu bireye ait olması gerektiğini savunur.

 

Paternalizmin topluma dair olan düşüncelerine baktığımızda toplumun gelismesi için karar verilirken o kararın bireye olan etkisine(zararına) bakılmaz.Toplumun faydasına bakılır.
Bu görüşler çercevesinde toplum içinde elit bir kesiminde oluşması da muhtemeldir.

Yazar Hakkında

Merhaba, ben Erel Alkan. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nden mezun oldum. Web ve Seo işleri ile ek olarak yakından ilgileniyorum. Dijitalleşen dünyada ''dijital olanı'' sosyoloji ile entegre etmek ve insanlara fayda sağlamak istiyorum. Bu kapsamda da bu platformu kurma ihtiyacını duydum.

Yorum yap