1. Ana Sayfa
  2. Ders Notları
  3. Sembolik Etkileşimci Yaklaşım Nedir? Temsilcileri Kimlerdir?

Sembolik Etkileşimci Yaklaşım Nedir? Temsilcileri Kimlerdir?

sembolik-etkilesimcilik

Sembolik etkileşimcilik, sosyoloji öğrencileri tarafından sıkça aranmakta. Fakat, elle tutulur bir kayna bulunamamakta. Doğal olarak sembolik etkileşimcilik nedir? sorusunun da cevabı verilememekte. Ayrıca, sembolik etkileşimcilik yaklaşımın temsilcileri de bilinmemekte. Bizlerde bu doğrultuda sosyoloji ders notu niteliğindeki yayını yaptık. Dilerseniz, detaylara geçelim;

Sembolik Etkileşimcilik Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere sembollerin vurgulandığı sosyoloji teorisidir. Semboller insanlara özgüdür. Hayvanlar aleminde bu etki-tepki olarak görülür. Sembolik etkileşimciliğin analiz düzeyi mikrodur. Topluma küçük ölçekte bakar(bireye vurgu yapar). Örneğin eğitim gibi büyük ölçekli yapılar yerine iki arkadaş arasındaki ufak çaplı etkileşime bakar. Bu etkileşime odaklanan sembolik etkileşim yaklaşımı, toplumsal düzen ve toplumsal değişim kavramlarını açıklayabilir. Yani küçük parçadan büyük parçaya gider. Bu bağlamda sembolik etkileşim yaklaşımı, bireylerin günlük etkileşimlerinin ürünü olarak toplumu görür.

Bu teori ,George Herbert Mead öğretilerinden derlenerek oluşturulmuştur. Blumer‘de bu çalışmayı devam ettirerek ”Sosyal Teori” kavramını Sembolik Etkileşimci yaklaşım olarak adlandırmıştır. Kaynaklarda teorinin ilk kullanıcısı olarak Blumer geçmektedir. Bu teoriyi kullananların çoğu Chiago Üniversitesi‘nin bir mensubu olduğu için bu teori ”Chicago Geleneği” olarak da bilinmektedir.

Önerilen Yazı
Sembolik Etileşimcilik Nedir? Özellikleri | Temsilcileri

Blumer Sembolik Etkileşimci Yaklaşımını temellendirirken 3 temel düşünce ortaya koymuştur. Bu düşünceler:

1) Bir şeye verdiğimiz anlam çerçevesinde hareket etme durumumuz.

2) Sosyal etkileşimler sonucunda”şey”lere anlam yükleriz bu bağlamda farklı insanlar için farklı anlamları olması durumu.

3) Bir şeye yüklediğimiz anlamın kalıcı olmaması durumu.

Önerilen Yazı
Çatışmacı Kuram Nedir? Özellikleri | Temsilcileri

İnsanlar,çevrede yaşanan hareketlerden kendine göre bir sonuç çıkarır ve davranışlarını buna göre şekillendirir.Bir süre sonra sahip olduğumuz bu davranışlar çerçevesinde kendimizi sembolleştirir ve bir öğe olarak görürüz.Ve ardından kendi kalıplarımızı oluştururuz.Bu sırada ”sosyal şartlanma” devreye girer ve farkında olmasak bile kendi kültürümüzü yansıtmaya başlarız.

Sosyal Şartlanma Nedir? ⇒ Belirli sebep ve sonuçlar dahilinde aynı şartların yine aynı sonuçları vereceği savunulur.

Faydalanılan Kaynaklar : Sosyoloji / John J. Macionis ve Ders Notları

Önerilen Yazı
İşlevselcilik Nedir? Temsilcileri, Tanımı ve Özellikleri

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba, ben Erel Alkan. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde eğitim görüyorum. Web ve Seo işleri ile ek olarak yakından ilgileniyorum. Dijitalleşen dünyada ''dijital olanı'' sosyoloji ile entegre etmek istiyorum. Bu kapsamda da bu platformu kurma ihtiyacını duydum.

Yorum Yap