1. Ana Sayfa
  2. TERCİH REHBERİ
  3. SOSYOLOJİ BÖLÜM TANITIMI / NEDİR? / NE İŞ YAPAR?

SOSYOLOJİ BÖLÜM TANITIMI / NEDİR? / NE İŞ YAPAR?

sosyoloji bölümü nedir
Sosyoloji nedir? Sorusu sınav dönemini atlatmış bireyler tarafından sıkça aranıyor. Sosyoloji bölümü hakkında derlenen bilgileri, sosyoloji öğrencisi olan Erel Alkan’dan aldık. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;
Öncelikle sınava giren herkese geçmiş olsun.Uzun bir sınav maratonunu geride bıraktınız.
Eşit ağırlık puanı ile tercih yapılan ”Sosyoloji Bölümünü okumak isteyen adayların, okumayı, yazmayı, sorgulamayı, analiz etmeyi sevmesi gerektiğini unutmayalım.
 
Sosyologların, sosyoloji okuyan öğrencilerin bile cevabını vermekte zorlandığı o soru ile başlayacağız. 
 

Sosyoloji Nedir?

En genel tabiri ile toplumbilimi olarak bilinen sosyoloji, insan toplumlarının, kültürlerinin ve insanlar arasındaki ilişkileri kendi bilimsel yöntemleri ve gözlemleri ile sistematik bir biçimde inceleyen, analiz eden bir disiplindir.
Sosyoloji bölümüne gelen öğrencilerin kendilerini adayabilecekleri, ilgilerini çekecek bir çok çalışma alanı da mevcuttur. Bu çalışma alanlarına birkaç örnek verecek olursak; aile sosyolojisi, din sosyolojisi, kent sosyolojisi, siyaset sosyolojisi ve daha fazlası.

Sosyoloji Mezunu Ne İş Yapar?

Öncelikle bölümü bitiren bireyler ”SOSYOLOG” ünvanını alır. Peki Sosyolog ne iş yapar?  Sosyolog, toplumu,ve sosyal kurumları gelişen süreç çerçevesinde analiz eder.Bu analiz sürecinde çeşitli yöntemlerden yararlanarak(anket,mülakat) veri toplar ve daha sonra verileri analiz ederek rapor haline getirir ve ilgili kuruma sunar. Sosyologlar; hizmet, eğitim,danışmanlık sektörlerinde iş bulabilir. İş ilanları kafanızda bir şeyler canlanmasına yardımcı olacaktır.
Üniversite ortalaması iyi olan ve ingilizce seviyesi iyi olan bireyler psikolojiden ÇAP yapabilir.
Gelişmiş ülkelerde, sosyologlara tüm kurumlarda kapı açıkken gelişmekte olan ülkemiz de bu kurumlar sınırlıdır.

Sosyoloji Mezunlarının Çalışabileceği Yerler

1.Devletin çeşitli bakanlıklarında ve belediyelerin kadrolarında,sosyal hizmetlerde iş imkanı bulabilirsiniz fakat kpss puanı faktörü ve kadronun az açılması sebebi ile işe girme oranı düşüktür.
2.Sertifika alarak aile danışmanı olabilirsiniz.
3.Sertifika(formasyon) alarak rehberlik ve felsefe grubu öğretmeni olabilirsiniz.
4.Halkla ilişkiler ve tanıtıma yönelip insan kaynakları faaliyetlerini yürütebilirsiniz.
5.Üniversite hayatınızı verimli ve başarılı bir şekilde değerlendirmeniz durumunda akademisyen olabilirsiniz.

Erel ALKAN – Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi – Sosyoloji

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sosyologer, tüm platformda sosyoloji çerçevesinde paylaşımlar yapan ve sosyologlara yayın imkanı tanıyan dijital bir platformdur. Dijital sosyoloji arşivi oluşturma amacı ile kurulmuştur.

Yorum yap