Aile Danışmanlığı Sertifikası Alanların Yorumları Neler?

Misafir tarafından
19 Kasım 2022 tarihinde soruldu

Arkadaşlar merhaba. Rehberlik ve aile danışmanlığı olan yol ayrımından aile danışmanlığına doğru geçtim. Platformda aile danışmanlığı sertifikası almış birçok kişi var. Sertifikayı almayı önerir misiniz? Aldıktan sonra kendimizi de geliştirerek iş imkanları doğar mı? Aile danışmanı sertifikası alanların yorumlarını merakla bekliyorum.

6
Aile Danışmanlığı Hakkında Sorular
Bir Cevap Yaz

Cevaplar (6) 6

 1. Halil Ibrahim kartalHalil Ibrahim kartal

  sosyoloji okumuş biri kesinlikle aile danışmanlığı/çift danışmanlığı eğitimi almalı.öncelikle sosyolojiyi aile üzerinden bir nevi sahada görmek gibi.iş olanağı bakımından geniş iş alanına sahip ve her kurum ve kuruluşta iş alanı mevcut.

  0
 2. Müzeyyen artarMüzeyyen artar

  Ben hiç bir iş imkanı olduğunu düşünmüyorum çünkü bir çok yer psikoloji mezunlarına çalışmak istiyorlar ücretsiz çalışmayı bile teklif ettim kabul etmediler birde özellikle açık öğretim sosyoloji mezunuysaniz eğer işiniz çok daha zor benim gibi

  0
 3. Nurgül KadayıfçıNurgül Kadayıfçı

  Aile danışmanlığı sertifikası almış bir sosyolog olarak bu işin psikoloji ana bilim dalı alt yapısı olmadan yapılamayacağı düşüncesindeyim. 6 aylık bir eğitim bu alanda uzmanlaşmak için yeterli değil, işverenler de aynı düşüncedeler. İş bulmak ümidi ile alacaksanız para ve zaman kaybı. Kişisel gelişiminize destek sağlar sadece. Bu bilinçle karar verilmeli.

  0
 4. Selva YILMAZ (@ailedanismaniselvayilmaz)Selva YILMAZ (@ailedanismaniselvayilmaz)

  Aile danışmanlığı alanında aktif olarak kendi ofisinde çalışan biriyim. Tavsiyem şu yönde: Eğer bu mesleği gerçekten yapmak istiyorsanız sertifika almanız. Bu yüzden mesleği ve mesleğin getirdiklerini çok iyi araştırmalısınız. Yani kenarda dursun diye almak biraz mantıksız olacaktır. Formasyon almak gibi bir şey değil. Çünkü alan kendinizi sürekli geliştirmeniz gereken ve birçok eğitim almanız gereken bir alan. Sadece aile danışmanlığı eğitimi saha için yeterli olmuyor. Daimi bir öğrenme sürecine gireceğinizi unutmayın. Her ne kadar özel kurumlarda imkan vs olduğu söylense de, bu alanda öncelik olarak kendiniz özel / bireysel çalışmak istiyorsanız atılmalısınız (naçizane görüşüm). Bunun dışında eğer alanı araştırdıysanız ve sevecekseniz, bir sosyoloğun yapabileceği harika bir iş. Sevenlere alanı tavsiye ediyorum ve bu konuda kesinlikle korkmamanızı her şeyin zamanla, siz çabaladığınız sürece güzel olacağını hatırlatmak istiyorum. Yolunuz açık olsun güzel meslektaşlarım :) 

  2
  • Burcu okkay

   Selva hanım nerede aldınız sertifikayı??nereyi tavsiye edersiniz??

   0
  • hatice s

   merhabalar aile danışmanlığı eğitiminizi hangi üniversiteden aldınız? tavsiye edeceğiniz bir üniversite varmıdır? her üniversitenin kendine göre çok farklı koşulları var bazı üniversiteler zorluyor açıkçası sizin önerinizi öğrenebilirmiyim?

   0
 5. SevgiSevgi

  Sosyoloji örgün eğitim mezunu olarak bende bu eğitimleri alarak resmen özel ve kamuda aranan biri olmaya çalıştım ama maalesef bizler için yetersiz. Evet bir sosyolog olarak belgeleri alabilşyoruz fakat genellikle bu alanda iş verenler sosyologlardan önce psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarına ağırlık veriyorlar. Alanın içine girdiğinizde okulda eğimin bize hiçbir katkı sağlamadığını ve yeni okuma yazma öğrenen birinin seviyesinde olacağınızı göreveksiniz. Bu alanda çalışmak için ciddi psikoloji öğrenimine ve pratiğe ihtiyaçımızın olduğunu unutmayın

  0
 6. Büşra AsBüşra As

  Merhaba,Ben bir sosyoloji mezunu olarak sertifika almanın pdr, psikoloji bölümü mezunu arkadaşlarımız için daha uygun olduğunu düşünüyorum. Sosyoloji mezunlarının ise Aile Danışmanlığı ve Eğitimi yükseklisansı yapması gerektiği düşüncesindeyim. Çünkü bizler danışmanlık, terapi gibi konularda lisansta geniş bir eğitim görmüyoruz dolayısıyla yükseklisans dersleri bu açığı kapamamız konusunda oldukça faydalı oluyor. Eğer merakınız varsa aile danışmanlığı oldukça keyifli heleki bir sosyolog gözünden aileye bakış daha da farklı anlamlar kazanıyor.

  0

Senin Cevabın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) olarak işaretlendi.