Çözüldü

Fiziki Haritalarda Platolar Hangi Renkle Gösterilir?

Misafir tarafından
3 Temmuz 2022 tarihinde soruldu

Merhabalar, Fiziki Haritalarda Platolar Hangi Renkle Gösterilir? Buna ek olarak başka bilgiler de paylaşır mısınız? Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

4
Coğrafya Soruları
Bir Cevap Yaz

Cevaplar (4) 4

 1. Erel AlkanErel Alkan
  Doğru Cevap

  Fiziki haritalarda platolar 500 metreden yüksekse yeşil renkle, 500 metreden düşükse sarı renkle gösterilir. Fiziki haritalarda renklendirmeler yükseltiye göre yapılmaktadır. Fiziki haritalarda plato renkleri sarı ve yeşildir. Siyasi haritalarda ülke ve şehir sınırları yer alırken fiziki haritalarda doğal bir görünüm yer almaktadır. 

  Fiziki haritalarda gösterilenler şu şekilde ifade edilebilir; dağlar, ovalar, karalar, su kaynakları, bitki örtüsü. Bunlar yükseltilerine göre farklı renklerle gösterilebilir. Örnek vermek gerekirse yükseltisi çok fazla olan bir dağ koyu kahverengi ile gösterilirken yükseltisi az olan bir dağ açık kahverengi ile gösterilir.

  Yükseltiye bağlı olarak platoların fiziki haritalarda gösterilme rengi de değişmektedir. Örnek vermek gerekirse; Konya tarafındaki bir plato yükseltisi düşük olduğu için sarı renkle gösterilirken Karadeniz’de yer alan ve yükseltisi fazla olan bir plato yeşil renkle gösterilir.

  0
 2. Ebru GülağızEbru Gülağız

  Fiziki haritalarda plato sarı renk ile gösterilir 💛💛💛💛💛

  1
  • Dilek Şahin

   Platolar sarı yeşil renk ile gösterilir. Tek sarı değil. 

   0
 3. Dilek ŞahinDilek Şahin

  Fiziksel haritada platolar sarı yeşil renk ile gösterilir 

  0
 4. Ömür Ela OralÖmür Ela Oral

  Fiziki haritalarda platolar SARI renk ile gösterilir

  0

Senin Cevabın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) olarak işaretlendi.