Aldatılan Kadın Hukuken Ne Yapmalı? Peki, Aldatılan Erkek?

Aldatılan Kadın Hukuken Ne Yapmalı? Peki, Aldatılan Erkek?
Aldatılan Kadın Hukuken Ne Yapmalı?
0

Aldatılan eş, hukuken haklı sebep ile boşanma davası açma hakkına sahip olur. Bu sebebe dayanarak boşanma davası açmak isteyen eşin ilk yapması gereken, mahkeme önünde aldatmayı kanıtlayacak deliller toplamaktır. Bu deliller, fotoğraflar, mesajlaşma kayıtları ya da tanık beyanları olabilir. Bu aşamadan sonra boşanma davası açmak isteyen kadının bir avukata başvurarak onun verdiği direktiflere uygun bir yol haritası çizmesi gerekir. Avukatlık ücretini karşılayabilecek maddi duruma sahip olmayanlar, gerekli şartları taşımaları halinde baronun adli yardım birimine başvurabilir.

Aldatılan Erkek Hukuken Ne Yapmalı?

Aldatılan erkeğin izlemesi gereken hukuki süreç aldatılan kadınınki ile aynıdır. Aldatma nedeni ile boşanmaya karar veren erkek bu hususu delillere dayandırarak bir avukata başvurmalı ve boşanma davası açmalıdır.

Evli Kadın Kocasını Aldatırsa Cezası Nedir?

Zina, ceza kanununda yapılan değişikliklerle birlikte hem kadın hem de erkek eş için suç olmaktan çıkarılmıştır. Aldatma, hukukumuzda yalnızca haklı boşanma sebebi sayılmaktadır. Aldatan taraf boşanma davasında başka haklı sebepler olmaması halinde kusurlu sayılacaktır.

Aldatmadan dolayı manevi zarar gördüğünü kanıtlayan kadın ya da erkek eş, karşı taraftan manevi tazminat talebinde bulunabilir. Manevi tazminat talebinin aldatmaya katılan üçüncü kişiye yöneltilmesi de mümkündür.

aldatilan kadin hukuken

Aldatma Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Haklı sebeple açılan çekişmeli boşanma davaları genellikle 6 ay ila 1 yıl arasında bir sürede sonuçlanmaktadır. Boşanma sürecini hızlandırmak isteyen taraflar aralarında protokol oluşturarak anlaşmalı boşanabilir. Evliliğin bir yılı doldurmuş olması şartı ile tek celsede anlaşmalı boşanmak mümkündür.

Affeden Tarafın Dava Hakkı Olmaz İlkesi Nedir?

Affeden tarafın dava hakkı olmaz prensibi boşanma davalarında öne uygulanan bir ilkedir. Buna göre aldatmayı fark eden, ancak bunu affederek aile birliğini korumaya devam eden taraf daha sonra bu sebebe dayanarak boşanma davası açamaz. Buna göre aldatmayı fark eden tarafın derhal dava açması gereklidir. Ancak aldatma affedildikten sonra eş tekrar zina yaparsa, yeni zinaya dayalı olarak boşanma davası açılması mümkündür.

Aldatan Eş Çocukların Velayetini Alabilir Mi?

Eşin aldatması sonucu evliliğin sona ermesi, tek başına çocukların velayetini üstlenmesine engel değildir. Özellikle yaşı küçük çocuklar söz konusu ise aldatan kadının da velayete hak kazanması mümkündür. Ancak aldatmadan başka çocuğun üstün menfaatini tehlikeye atan durumlar varsa, bunlar değerlendirilerek velayetin hangi ebeveynde kalacağına karar verilir.

Founder of Sosyologer

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir