Öğretmenler Yüksek Lisans Yapabilir Mi?

Öğretmenler Yüksek Lisans Yapabilir Mi?
+ - 0

Öğretmenler yüksek lisans yapabilir. Öğretmen bireyler, mesleklerini sahada icra ederken bir yandan uzmanlık geliştirebilmek için yüksek lisansa yönelirler. Yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenler, akademik anlamda öğrendikleri bilgileri öğrencilerine sunarken meslektaşlarına göre gelişmişlik düzeyinde daha fazla artı sağlamaktadır.

Yüksek Lisans Yapan Öğretmene İzin Verilir Mi?

Yüksek lisans yapan öğretmene izin verilebilir. Ancak izinler genelde haftada iki yarım gün şeklindedir. Bu süreleri aşmamak kaydıyla izin alabilirsiniz. Ders saatleriniz izinlerinize göre düzenlenir ve yüksek lisans öğreniminize devam edebilmeniz için yeniden revize edilebilir.

Yüksek lisans yapan öğretmenler izin kullanırken dikkatli olmalıdır. Çünkü hem sorumluluklarını hem de yüksek lisans eğitimlerini dengede tutmaları gerekir.

Öğretmenler Yüksek Lisans Yapınca Ne Oluyor?

Öğretmenler yüksek lisans yapınca unvanları yükselmiş olmaktadır. Bu durum yüksek lisans yapmış öğretmen için 1 derece ilave olarak kademe ilerlemesi yaşanmasına neden olur. Doktora yapmış öğretmen için ise 1 derece ilave yükselme yaşar. Yüksek lisanstaki ilerlemenin ardından yapılan doktora da öğretmene rütbe atlama imkânı sunar.

Bu durumu idarecilik, yönecilik, müdür yardımcılığı gibi konumlara yükselme olarak düşünebilirsiniz. Ayrıyeten akademik olarak gelişmek öğretmenlerin maaşlarına da zam yapılmasına neden olur.

Sözleşmeli Öğretmen Yüksek Lisans Yapabilir Mi?

Sözleşmeli öğretmen kendi isteğine bağlı olarak yüksek lisans yapabilir. Ancak bu durum izinler açısından soruluyorsa sözleşmeli öğretmenlere kadrolu öğretmenlerin tanındığı hakların tanınmadığı bilinmelidir.

Sözleşmeli öğretmenler yüksek lisans için çalıştıkları kurumdan izin alamayabilir. Fakat çalışılan kurumun inisiyatifi de önemlidir. Her kurum aynı yaklaşımla bakmadığı için sözleşmeli olan öğretmenlere uysal davranan kurumlar da olabilir.

Yüksek Lisans Yapan Memura İzin Verilir Mi?

Yüksek lisans yapan memura mesai saatleri içerisinde izin verilmez. Fakat yüksek lisans yapan memurun amiri memuru idare ederse izin verilmesi mümkün olabilir.

Amirin idaresi genelde saatlik izinler şeklinde olabilir. Yani çalıştığınız kurumdan yüksek lisans yaptığınız kuruma saatlik izin alarak gidebilirsiniz. Bu durumun yazılı ve resmi açıdan geçerli olmadığını sadece idare usulü ile gerçekleşeceğini bilmelisiniz.

Yüksek Lisans Kaç Hizmet Puanı Verir?

Yüksek lisans yapan öğretmenler için 50, doktora yapan öğretmenler için 90 hizmet puanı verilir. Tezsiz yüksek lisans mezunlarına 30, lisans mezunu öğretmenlere ise 10 hizmet puanı verilir.

Öğretmenler idari görevlerinde yükselmek, daha kaliteli eğitim vermek, kendilerini geliştirmek ve öğretmenlik mesleğine akademik açıdan katkı sunabilmek adına lisansüstü eğitimlere yönelmektedir. Bu durum öğretmenin çalıştığı kurum için oldukça faydalıdır. Lisansüstü eğitimini layıkıyla tamamlayan öğretmen hizmetini kaliteli bir şekilde sunacaktır.

Atanan Öğretmen Yüksek Lisans Yapabilir Mi?

Atanan öğretmen yüksek lisans yapabilir. Kadrolu öğretmen oldukları için yüksek lisans izinlerinden faydalanabilirler. Kendilerini geliştirmek isteyen öğretmenler lisansüstü eğitimlere yönelmelidir.

Öğretmenlik mesleği günümüzde rağbet gören ve içi boşaltılmaya çalışılan mesleklerden biridir. Maalesef yüksek bir popülasyonun öğretmenliğe yönelmesi öğretmenliğin kalitesini düşürmüştür. Lisansüstü eğitime yönelerek kendini geliştiren ve kendi farkını ortaya koyan öğretmenlerin sayısının çoğalması öğretmenlik mesleğinin gelişimi için önemlidir.

Yazar Hakkında

Aile danışmanıyım, Bilim Uzmanı Sosyoloğum. Web ve seo ile sosyoloji uyumunu yakalama amacında olan bu platforma ürettiğim sosyoloji temasındaki içerikler ile seo metin yazarlığı yapmaktayım. Bilgime başvurup akademik konularda danışmanlık almak isteyenler Mail üzerinden:aydindil35@gmail.com, Instagram üzerinden: @dilaraayydnnn, Twitter üzerinden: @dilaraayydiiin adresinden ulaşabilir. Aile danışmanlığı için Instagram: @dilaraaydindanismanlik üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yap