Aöf Sosyoloji Mezunu Aile Danışmanı Olabilir Mi?

Aöf Sosyoloji Mezunu Aile Danışmanı Olabilir Mi?
0

Evet, AÖF Sosyoloji Mezunu Aile Danışmanı olabilir. Lisans düzeyinde mezun olduktan sonra bu alanda tezsiz yüksek lisans ya da sertifika programına başvurarak belli saatlerde eğitim aldıktan sonra bu alanda çalışmanız için bir engel bulunmamaktadır. AÖF Sosyoloji mezunları örgün sosyoloji mezunlarının sahip oldukları hemen tüm haklara sahip olurlar.

Sosyoloji Mezunu Psikolojik Danışman Olabilir Mi?

Hayır, sosyoloji mezunları psikolojik danışman olamaz. Sosyoloji mezunları sosyolog olur. Psikolojik danışman için üniversitelerin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümlerinden mezun olmak ya da psikoloji lisans bölümlerinden mezun olup gerekli yüksek lisansları yapan kişilerin yararlandığı bir unvan yapabildikleri bir meslektir. Sosyoloji mezunları özel kurumlarda çeşitli şekillerde PDR Bölümlerinde çalışmaktadır. Ancak bu durumda bizler daha yoğun olarak rehberlik düzeyinde çalışmaktayız. Psikolojik Danışmanlık noktasında karşılaştığımız sorunlar uzmanlık alanı istediği için o tür durumlarda velilerle görüşerek uzmana sevk önererek gerekli desteğe yönlendiririz.

AÖF Sosyoloji Mezunları Psikolog Olabilir Mi?

Hayır, sevgili gençler AÖF Sosyoloji mezunu arkadaşlar tıpkı diğer sosyoloji mezunları gibi sosyolog unvanı almaktadır. Psikolog unvanı almak isteyen kişiler üniversitelerin lisans düzeyinde eğitim veren psikoloji bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. Eğer bu alanda mezun olurlarsa psikolog unvanı almaktadırlar. Ancak bu unvan bizlerin bildiği anlamda klinik düzeyde bir unvan değildir. Bu düzeyde olabilmesi için yine lisans eğitiminden sonra klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapması gerekmektedir. Bu klinik psikoloji yüksek lisans dışında bölüm dışında bazen alımlar olmaktadır ama bu çok nadir görüldüğü için nadiren sosyoloji mezunları bu alanda uzmanlaşabilir.

Lise Mezunu Aile Danışmanı Olabilir Mi?

Hayır, lise mezunu kişiler aile danışmanı olamaz. Aile danışmanlığı uzmanlık isteyen bir bölümdür. Bu alanda unvan alabilmek için lisans hatta yüksek lisans yapması gerekmektedir.

Merhaba, Anadolu Üniv. Sosyoloji (Pedagojik Formasyon) ve Hitit Üniv. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunuyum. Şimdi İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Yüksek Lisans tez dönemindeyim. Üniversiteye giriş sınavlarına hazırlık süreci ve tercih dönemlerinde ücretli danışmanlık yapmaktayım. iletişim için: hcakmak805@gmail.com

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir