Doçentlik Başvuru Şartları Değişti Mi? Ne Değişti?

Doçentlik Başvuru Şartları Değişti Mi? Ne Değişti?
0

Doçentlik başvuru şartları değişmiş olup yeni bir değişiklik ya da gelişme olmaması durumunda Mart 2024 başvuru döneminde ÜAK tarafından yayımlanan yeni kriterlere göre başvuru yapılacaktır. ÜAK ve YÖK tarafından alınan kararla Mart 2024 itibarıyla yeni kriterlere uygun başvuru yapılması kararlaştırılmış ve adaylara yeni kriterler duyurulmuştur.

Genel olarak öne çıkan en önemli değişikliklerden biri dergilere ait Q değerlerinin ayrı puanlanmaya başlamasıdır. Bunun yanında kitap ve kitap bölümlerinin puanlanmasında BKCI (Book Citation Index) değeri dikkate alınacaktır.  Kitaplar, kitap bölümlerinin yanında CPCI endex de bildiriler için önemli kriterlerden biri haline gelmiştir. Aynı zamanda daha önce iki dönem olan ders verme şartı da asgari dört döneme yükseltilmiştir.

Doçentlik Başvuru Şartları 2024’te Değişecek Mi?

Evet, doçentlik şartlarında değişiklik yapılmıştır. Doçentlik başvuru şartları değişikliği 2024 yılı Mart ayından itibaren geçerli olacaktır.

Yeni Doçentlik Kriterlerinde Ne Değişti?

Yeni kriterlere göre genel olarak yapılan değişiklikler şunlardır:

  • Ulusal ve uluslararası makalelerden alınan puanlarda değişikliğe gidilmiştir. Dergiler Q değerlerine göre ayrılmış ve bu değerlerin her birine ayrı puan verilmiştir.
  • Başlıca yazar tanımı başvuru yapılacak temel alana göre değişmektedir. Bazı alanlarda tek yazarlı makale başlıca yazar olma kriterini karşılamakta iken bazı temel alanlarda doçent adayının lisansüstü öğrenciyle yapılan yayın ya da tek yazarlı makale yayınlaması gerekmektedir. tek yazarlı makalede aday bu yayınından tam puan almaktadır ve yazar sayısına göre yayınlardan alınan puanlar da başvuru yapılacak temel alana göre değişmektedir.
  • Daha önceki dönemde asgari iki dönem verilmesi yeterli olan ders verme kriteri artık minimum dört dönem verilmelidir.
  • Adaya ait kitap bölümleri ve kitapların BKCI indekste taranıyor olması şartı da yeni kriterlerden bir tanesidir.
  • Bildiriler için CPCI Index önem kazanmıştır.
  • Yapılan değişiklikler alanlar özelinde de birbirinden ayrılmaktadır. Bazı alanlarda kriterlerde puan değişiklikleri göze çarpmaktadır.

Keşfedin: Doçentlik Dosyası Hazırlama

Yeni Doçentlik Kriterleri Ne Zaman Uygulanacak?

Yeni doçentlik kriterleri Mart 2024 başvuru döneminde uygulanacak. Doçentlik başvuru şartları değişti ve adaylar artık ÜAK ile YÖK tarafından açıklanan yeni kriterlere uygun şekilde dosyalarını hazırlamalılar. Bunun için gerekli olan doçentlik dosyası hazırlama şartları ÜAK resmi web sitesinde yer alıyor.

Haber Kaynağı: https://docentlikbasvuru.com.tr/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir