Pedagojik Formasyon Geri Mi Geldi? Meb’in Formasyon Açıklaması

pedagojik formasyon geri mi geldi

Cevap: Evet geri geldi diyebiliriz ama henüz uygulanmaya başlanmadı. Fakat er ya da geç geri gelmesi kaçınılmazdı.

“Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2018’de yaptığı konuşmasında “Öğretmenliğe kabulde uygulanan pedagojik formasyon şartını kaldırıyoruz. Artık bu eğitimi bakanlığımız kendisi verecek” açıklamasını yapmıştı. Bu konu 2023 Eğitim Vizyonu’nda da yer aldı. Vizyon belgesinde şu ifadelere yer verildi: “Sertifikaya dayalı ‘Pedagojik Formasyon’ uygulaması kaldırılacak ve yerine yurt sathında kolay erişilebilir lisansüstü düzeyde ‘Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı’ açılacak. Bu program mesleki gelişim çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı’nda öğretmenlik hakkı kazanan adaylara uygulanmaya başlanacak.”[1]

İstifa eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu sözler ve verilen talimatlar üzerine önünü ardını düşünmeden bir günde uygulamayı kaldırmıştır. Bu karar ile ilgili Yükseköğretim Kurulu (YÖK) aşağıdaki şekilde duyurmuştur.

“Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün, 29.06. 2020 tarihli ve 12 sayılı Talim Terbiye Kurulu Kararı ile 20/02/2014 tarihli ve 9 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Karar eki Çizelge’de yer alan “*Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) iş birliği ile açılan/açılacak olan Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı / Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası Programını başarı ile tamamlayanlar.” ifadesinde değişiklik yapılmış olup anılan kararda Geçici Madde 9 ile 1 Ocak 2021 tarihinden önce pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını tamamlamış kişilerin kazanılmış haklarının korunacağı hususu yer almaktadır.” [2]

Bu duyuru ile birlikte 1 Ocak 2021tarihinden önce pedagojik formasyon belgesini alan kişilerin kazanılmış hakları korunacak. 1 Ocak 2021 sonrası için uygulama şekli değiştirilecektir. Yani şekli tam olarak belirlenene kadar kaldırılmış diyebiliriz. İstifa eden bakanın açıklamasına göre Pedagojik Formasyon Sertifika programı para tuzağına dönüşmüş ve bakanlık bunun için müdahalede bulunmuştur. Ancak daha sonra yerine düşündükleri yöntem öncekinin en az iki katı daha pahalıya mal olacak gibi görünmektedir. Çünkü tezsiz yüksek lisans programları üç dönem ve her dönem için ayrı ayrı ücret ödenmektedir. Bir dönem için 2000 TL olduğunu düşünürsek yaklaşık olarak 6000 TL’ye gelecektir. Burada da bitmiyor. Tezsiz Yüksek Lisansı bitiren kişi öğretmenlik için KPSS’ye girme hakkı kazanabilecek. Eğer bu kişi atanabilirse atandıktan sonra MEB tarafından bir formasyon eğitimine daha katılacak ve esas olarak formasyon bu olacak. Bunlar üstünkörü konuşulanlar maalesef ki detaylarını planlamadan adım attıkları için aynı bakanlık daha sonra yine kendi aldıkları kararı değiştiren bir açıklama yapmak zorunda kalmıştır. Bu açıklama bir sonraki soruda detaylandırılacaktır.

Önerilen Yazı
Sosyoloji Bölümü Mezunları Rehberlik Öğretmeni Olabilir Mi? 15 Soru 15 Cevap

Meb’in Formasyon Açıklaması

“ÖĞRETMEN ADAYLARINA PEDAGOJİK FORMASYON HAKKI

Öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yüksek lisans programı ya da pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını başarıyla tamamlayanlar öğretmenliğe başvurabilecek.

Millî Eğitim Bakanlığı, öğretmen ihtiyacını karşılamak üzere 29 Haziran 2020 tarihli Talim ve Terbiye Kurulu kararı ile pedagojik formasyon programı/pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını başarıyla tamamlayanların öğretmenliğe başvuru hakkını iptal ederek Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) iş birliği ile açılan/açılacak olan öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yüksek lisans programını başarı ile tamamlama koşulu getirmişti.

Ancak, kararın üzerinden 14 ay geçmesine rağmen hiçbir yükseköğretim kurumunda öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yüksek lisans programı açılmadı. 

Talim ve Terbiye Kurulu oluşacak mağduriyetleri önlemek üzere toplanarak söz konusu kararı “Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) iş birliği ile açılan/açılacak olan öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yüksek lisans programı ya da pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını başarıyla tamamlayanların öğretmenliğe başvuru yapabilecekleri” şekilde genişletti.”[3]

Açıklamayı buraya ekledim. Bu açıklama ile MEB aldıkları kararı genişletmek zorunda kalmıştır. Çünkü Haziran 2020 de alınan kararın üstünden bir yıl geçmesine rağmen adım atılmaması bu alanla ilgilene milyonlarca kişi tarafından tepki toplamaktadır. Bu düzeltmeden benim çıkarttığım mesaj şudur. Kuvvetle muhtemel Eylül 2021 dönemine yetişemeyecek ama şubat dönemi için ilk adımı atmış oldular. Bence bu düzeltme için de düzeltme yayınlamak zorunda kalacaklar. Bu düzeltmede de Tezsiz Yüksek Lisansı bitiren kısmına ek olarak eğitime kayıt olan ve devam eden olarak düzeltilme yapılması gerekecek gibi görünmektedir. Elbette bunlar sadece bir tahmin ama aksi durumda çift senelerde yapılan KPSS’ye MEB yüzünden engel çıkartılan milyonlarca öğretmen adayı giremeyeceği için yine mağdur olacaktır.

Tezsiz Yüksek Lisans Formasyon Nasıl Alınır?

Öncelikle şu süreçte aday arkadaşlar biraz bekleyecekler. MEB ve YÖK çalışmalarını tamamlayıp üniversitelere bu yazıyı gönderecek. Bu yazı üzerine üniversiteler ama Eğitim Fakültesi ya da Lisansüstü Eğitim Enstitüsü olan üniversiteler bu konuda planlama yaparak uygun olan ilk dönemde kayıt almaya başlayacaklar. Elbette tezsiz program olması tezli programlara göre daha kolay olacağını düşündürmektedir. Şubat 2022’ye bu programlardan herhangi birisine kayıt hakkı kazansalar bile bu durumda 2022’de yapılacak KPSS’ ye öğretmenlik için başvuru yapamayacaklar çünkü “başarı ile tamamlayanlar” diye belirtiliyor. Ancak tahmin/öngörümde yanılmazsam, ufak bir değişiklikte yapılırsa başvuru hakkı kazanacaklar. Elbette bu süreçte olabildiği kadar özellikle sosyal medyada seslerini duyurmaları sürecin daha hızlanmasını ve belki de daha kapsamlı bir düzenleme yapılmasını sağlayabilir.

2021 Formasyon Veren Üniversiteler

Henüz bu programı açan bir üniversite yok. (Lütfen, eğer yanılıyorsam düzeltirseniz sevinirim J )

Bir önceki yazımda unuttuğum ve İbrahim Karataş Hocam sayesinde fark ettiğim (İbrahim Hocama saygı ve sevgiyle) Marmara Üniversitesi’nin açıklaması aşağıdadır.

“Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün 29.06.2020 tarihli kararı gereğince Pedagojik Formasyon Sertifika Programı 01.01.2021 tarihi itibari ile kapatılmıştır.

Bu nedenle yeni alım yapılmayacaktır.

Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans programının açılması hususunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın çalışmaları sürmektedir. İlgili programın açılması ve detayları belli olduğunda Eğitim Bilimleri Enstitüsü web sayfasında duyurulacaktır.”[4]

Sinop Üniversitesi’nin açıklaması ise,

“Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programı” şekline dönüştürülmüştür. Fakat ilgili programın nasıl ve ne şekilde açılacağı, hangi derslerden oluşacağı, bu programdan kimlerin yararlanabileceğine ilişkin yasal altyapının hazırlanma süreci devam etmektedir. 

Öğrencilerimize duyurulur.”[5]

Yine benzer şekilde Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nin açıklaması ise ,

“Yüksek Öğretim Kurulu’nun 26.04.2021 tarih ve 35012 sayılı yazısıyla sertifikaya dayalı pedagojik formasyon eğitimi, “Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programı” şekline dönüştürülmüştür. Fakat ilgili programın nasıl ve ne şekilde açılacağı, hangi derslerden oluşacağı, bu programdan kimlerin yararlanabileceğine ilişkin yasal altyapının hazırlanma süreci henüz tamamlanmamıştır.  Lisansüstü Eğitim Enstitüsü olarak bu süreç yakından takip edilmektedir.

Kamuoyuna duyurulur.”[6]        

Hakan ÇAKMAK

Sosyolog-Rehber Öğretmen

[1] Pedagojik formasyon kaldırıldı – Eğitim Haberleri (hurriyet.com.tr) (Erişim Tarihi: 01.09.2021)

[2] YÖK pedogojik_formasyon_egitim_programi (yok.gov.tr) (Erişim Tarihi: 01.09.2021)

[3] ÖĞRETMEN ADAYLARINA PEDAGOJİK FORMASYON HAKKI (meb.gov.tr) (Erişim Tarihi: 01.09.2021)

[4] Pedagojik Formasyon Birimi (Arşiv) – Atatürk Eğitim Fakültesi – Marmara Üniversitesi (Erişim Tarihi: 01.09.2021)

[5] Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programı Hakkında – Lisansüstü Eğitim Enstitüsü (sinop.edu.tr) (Erişim Tarihi: 01.09.2021)

[6] Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü (gop.edu.tr) (Erişim Tarihi: 01.09.2021)

Önerilen Yazı
Sosyoloji Nedir? 23 Soru 23 Cevap İle Sosyoloji Bölüm Tanıtımı
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba, Anadolu Üniv. Sosyoloji (Pedagojik Formasyon) ve Hitit Üniv. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunuyum. Şimdi İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Yüksek Lisans tez dönemindeyim. Üniversiteye giriş sınavlarına hazırlık süreci ve tercih dönemlerinde ücretli danışmanlık yapmaktayım. iletişim için: hcakmak805@gmail.com

Yorum yap