Geleceğin En Çarpıcı 5 Mesleği


0

Geleceğin meslekleri, dijitalleşen ve her geçen gün gelişen dünyada temellerini yavaş yavaş atmaya başladı. Çağımızda birçok teknolojinin ortaya çıkması ile birlikte bu teknolojilere hakim olan kişilere ciddi ihtiyaçlar duyulmaya başlandı. Bu bağlamda da aşağıdaki mesleklerin gelecekte değerleneceğinden eminiz. Belki de gelecekte en çok kazandıran meslekler, bu meslekler olacaktır.

Gelecek Senelerde Popüler Olacak Meslekler

Gelecekteki meslekler, günümüz şartlarınca tahmin edildi. Elbette ki bu meslekler, önü açık meslekler kategorisinde yer alıyor.

1)Geleceğin Pilotluğu ‘’Drone Pilotu’’

drone-pilotlugu

Dronelar çok kısa süre önce hayatımıza dahil oldu. Hayatınızda da göreceğiniz üzere; fotoğraf çekimleri, video çekimleri gibi olaylar için drone kullanılır hale geldi. Bu bahsettiklerimiz dronenin hayatımızdaki yerini anlamanız içindi. Şimdi ise drone pilotunun gelecekteki meslekler çerçevesindeki konumuna bakalım

Gelecek senelerde yüksek maaşlı işler arasında yer alacak olan drone pilotluğu, savaş uçağı pilotluğunun yerini alabilir. Çünkü, ülkemizde de göreceğiniz üzere İHA ve SİHA gibi insansız hava araçlarının artması ile birlikte drone pilotlarına ihtiyaç olacaktır. Sadece askeriye ile sınırlı kalmamak gerekirse; profesyonel drone fotoğraf, video çekimleri ve hatta paket servisi gibi alanlarda da işler bulabilirsiniz.

2)Yapay Zeka Destekli Sağlık Teknikeri

yapay-zeka

Geleceğin meslekleri arasında yer alan bu meslek, ‘’Yapay zeka’’ nın gelişmesine bağlı olarak ortaya çıkacak. Günümüzde yapay zekanın; tıp, mühendislik ve birçok alanda işler yapmaya başlaması ile birlikte Ar-Ge çalışmaları hız kazandı. Robotların ameliyatlarda kullanıldığını düşünürsek yapay zeka destekli sağlık teknikerinin gelmesi kaçınılmaz.

3)Kişisel Bilgi Gizliliği Koçu

Belki de en çok kazandıran meslekler arasında yer alacak mesleklerden birisi. Çünkü, siber bir devirde yaşıyoruz. Bu nedenle de kimsenin verileri güvende değil. Ancak, ileride çıkacak bu meslek ile birlikte kişisel veriler, bireysel anlamda daha güvenilir olacaktır. Siber gelişme hızının bu kadar fazla olduğunu düşünürsek; bu meslek, geleceğin meslekleri arasında yer alabilir.

4)3D Yazıcı Uzmanı

3d-yazici

Yüksek maaşlı işlerden birisi olma potansiyeli olan 3D yazıcı uzmanı, gelecekte büyük projelerde iş yapabilir. Günümüzde dahi oyuncak sektöründe düşük teknoloji ile güzel işler yapmaya başlayan 3D yazıcı uzmanları, ileri de değerlenebilir.

5) Sosyal Medya Uzmanlığı

Geleceğin meslekleri arasına sosyal medya uzmanlığını koymamın sebebi; dijitalleşmenin gittikçe hızlanmaya başlaması. Dijitalleşmenin hızlanması ile birlikte platformların kullanılması da uzmanlaşacak. Bu noktada sanal mağazalar, sanal müşteri hizmetleri vs. hayatımıza girecek. Elbetteki tüm bu organizasyonu gerçekleştirecek uzman kişilere ihtiyaç duyulacaktır. Bu noktada da ”Sosyal medya uzmanları” devreye girecek.

Evden Para Kazanmak Kolaylaşacak

Koronavirüs sürecinde dijitalleşmenin hızlı olması ve işlerin sanal ortama taşınması ile birlikte sanal ortamda iş yapılacağının farkına varıldı. Bu noktada da artan kiralar, masrafları önlemek amacı ile evden çalışma modeline yavaş yavaş geçildi.

Benim burada önerim şudur; evden para kazanmak için bir program bilmeniz bile yeterli olabiliyor. Örneğin, Adobe Photoshop bilen bir kişi, evde grafik tasarım yaparak freelancer platformlar üzerinden paralar kazanabiliyor. Bu sadece 1 tanesi. Bu tarzda birçok meslek mevcut. Gelecek dünyanın farkına varın ve freelance olarak çalışma ortamına atılın.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir