Hem Eğlenceli Hem Zor Bilmeceler

Hem Eğlenceli Hem Zor Bilmeceler
0

Zor bilmeceler kimi zaman çocukluğumuzun en sürükleyici anlarını hatırlatırken kimi zamanda akranlarımız ile yarış halinde olduğumuz anları anımsatır. Hatta çocuklukta öyle bir yarış haline girilir ki zor bilmeceler soran çocuklar kadar bu zor bilmeceleri hızlıca cevaplandıran çocuklar da akranları arasında ön plana çıkarlardı. Zor bilmeceler çözüldükçe, bilinen klasik bilmeceleri kimse aramaz herkes daha zor bilmeceler oluşturmaya çalışırdı. Çocukluk mazisi olarak hatırlarda yer alan bu anılar günümüzde de birçok çocuğun hatıralarına eklenmeye devam eder. Eskiden sokaklarda oynayan çocuklar sayesinde yoldan geçerken büyüklerin dahi kulaklarına zor bilmeceler ulaşırdı. Günümüzde ise sokaklardan ziyade daha çok dijital ortamlarda olan çocuklar online zeka oyunlarında zor bilmeceleri cevaplandırmaya çalışırlar. Büyükler de internet ağlarında dolanırken karşına çıkan bazı zor bilmeceleri görebilme şansını yakalarlar.

Eskiye göre söylenme ve cevaplandırma alanlarında şekil değiştirmiş olsalar da zor bilmeceler bir şekilde günümüzde de varlığını devam ettir. Eskiden kalabalık arkadaş gruplarında yüz yüze anlık zor bilmeceler sorulurken, kayıtlar kimi zaman kâğıtlarda kimi zamanda akıllarda tutulurdu. Günümüzde yapay zekâ ile oluşturulan dijital zor bilmece oyunları yine arkadaşlarla kalabalık bir şekilde oynanabilmekte fakat kişileri sanal ortamda bir araya toplamaktadır. Aynı zamanda kayıtlar da yine yapay zekâ tarafından not edilmektedir. Her ne olursa olsun temeli sağlam olan ve öğretici-eğlendirici bir özelliğe sahip olan zor bilmeceler bulunduğu zamanın şartlarına göre şekillenerek kişileri bir yarış içerisinde kendi çözdürmeyi başarır.

Zor Bilmecelerden Örnekler

Zor bilmeceler oluşturabilmek için somut kavramların yerine soyut kavramların yer aldığı ve zihinsel yapıyı harekete geçiren konulardan bilmeceler oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda doğrudan bilgi odaklı olmak yerine daha çok zihin içerisinde çağrışım yapacak bilmeceleri bulmak da zor bilmeceler oluşturmak için iyi bir yöntemdir. Zor bilmecelerde önemli olan söyleyiş tarzının güzelliği yerine daha çok zorlayıcı ifadelere yer vermektir. Bu durum kimi zaman çok zor gibi görünen bilmece sorularının, çok kolay cevaplarının bulunmasından kaynaklanır. Anlatım kadar cevabın da çetrefilli olması bilmecelerin cevaplarının bulunmasında zorluk seviyesini yükseltir. Örneğin tek cevabı varmış gibi bir anlatımı olan bilmeceler aslında birden fazla cevabı içerisinde barındırarak zor bilmece örneklerinden biri haline gelirler. Ya da bilmecelerin anlatımında daha eski dönemlerdeki kelimeleri kullanmak da cevaplandırmaya çalışan kişinin uzun süre düşünmesine neden olur. Çünkü cevabı bulmak için ipuçlarını takip etmesi gereken kişi öncelikle kelimelerin anlamlarını da bulmalıdır. Aslında tüm bunlar kurnazca görünse de temelinde zihin geliştirici egzersizlerdir. Bilinmesi kolay ve cevabı hemen bulunan bilmeceler daha çok eğlendirirken, zor bilmeceler ise çözümü karmaşık olduğu ve düşünmeye zorladığı için daha çok zihin geliştirir.

Eğer bulmaca ve bilmeceleri seven bir çocuğunuz varsa MentalUP’ı da seveceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bilmece benzeri oyunların yanında bulmaca özellikleri taşıyan oyunlar da sunan MentalUP Zeka Oyunu, 10 milyondan fazla çocuğun en sevdiği oyunlardan biri.

MentalUP Zeka Oyunu Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayın

Şimdi gelelim zor bilmece örneklerine! Bu bilmeceleri hem siz hem çocuğunuz çok seveceksiniz. Mümkün olduğunca az bilinen bilmeceleri seçmeye çalıştık.

 • Bilmece:     Şırıl şırıl sudan geçtim.
  Şırıltısını duymadım.
  Kumaşı yeşil çimen üstünde biçtim.
  Kıpırtısını bulamadım.

          Cevabı:        Rüya

 • Bilmece:     Sırtında geçer maşası
  Onun hiç olmaz paşası
  Cevabı:       Çingene

 

 • Bilmece:     Gitti gelmez
  Geldi gitmez
  Cevabı:        Gençlik ve ihtiyarlık

 

 • Bilmece:    Bin bir minare
  Dibi kenare
  Yüz bin çicek
  Bir lale

         Cevabı:        Yıldız ve Ay

 

 • Bilmece:    Hamam kubbesi
  Çın çınlı tamam
  Bir de gelin aldım
  Babası imam

          Cevabı:       Saat

 

 • Bilmece:   Dağda tak tak
  Suda şıp şıp
  Arşın ayaklı
  Burma bıyıklı

          Cevabı:      Balta, balık, leylek

 

 • Bilmece:     Ocağın başında kuyu
  Kuyunun içinde bir suyu
  Suyunun içinde bir de yılan
  Yılanın ağzında mercan

          Cevabı:        Lamba

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir