Önlisans Mezunu Öğretmen Olabilir Mi? Formasyon Alabilir Mi?

onlisans mezunu ogretmen olabilir mi

Önlisans mezunu öğretmen olma hakkı bulunmamaktadır. Ancak önlisans mezunları ücretli öğretmenlik yapabilmektedir. Bunun için lisans mezunu öğretmen alımının yeterli olmadığı bölgelerde MEB kararı ile birlikte önlisans mezunları da ücretli öğretmenlik yapabilmektedir. Fakat öğretmen birikimi çok fazla olduğundan genelde önlisans mezunlarına ücretli öğretmenlik çıkmamaktadır. Yine de mezun olunan bölüme göre özellikle mesleki liselerde önlisans mezunları ücretli öğretmen olarak çalışabilmektedir.

Önlisans Mezunları Formasyon Alabilir Mi?

Önlisans mezunlarının formasyon alabilmesi için Meb’in belirlediği bölümlerden birinde en az 2 yarıyılı tamamlamış olmaları gerekiyor. Buna ek olarak dikey geçiş yapıp formasyon şansınızı biraz daha arttırmanız mümkündür.

2 Yıllık Önlisans Mezunları Öğretmen Olabilir Mi?

2 yıllık önlisans mezunları formasyon alarak öğretmen olabilir. Buna ek olarak bazı özel kurumlarda ücretli olarak öğretmenlik yapabilirler.

Önlisans Mezunları Özel Okullara Girebilir Mi?

Önlisans mezunları özel okullara girebilir çünkü bunun önünde yasal bir engel bulunmamaktadır. Ancak özel eğitim kurumları öğretmen seçiminde seçici davrandıkları ve çok fazla başvuru aldıkları için lisans mezunu, formasyon belgesine sahip olan adaylara öncelik tanımaktadırlar. Bu kapsamda önlisans mezunu olanların özel eğitim kurumlarında öğretmen olarak görev almaları düşük ihtimaldir. Fakat mesleki yeterliliğe dönük olarak eğitim veren kurumlarda önlisans bölümü mezunlarına alanlarına göre öğretmenlik yapma fırsatı verilebilir.

Önlisans Mezunu Öğretmen Olarak Atanabilir mi?

Önlisans mezunu öğretmen olarak ilgili kanun gereğince atanamaz. Talim ve Terbiye Kurulu tarafından yayınlanan yönetmelik kapsamında öğretmenlerin lisans mezunu olmaları gerekmektedir. Zaten önlisans mezunları öğretmen adaylarının girdiği eğitim bilimleri ve alan bilgisi sınavına da mezuniyetleri yüzünden giriş yapamadıkları için atama için gerekli olan puanı da alamamaktadır.

Önerilen Yazı
Pedagojik Formasyon Geri Mi Geldi? Meb’in Formasyon Açıklaması

Önlisans Mezunları Okul Öncesi Öğretmenliği Yapabilir mi?

Önlisans mezunları okul öncesi öğretmenliği yapamaz. Okul öncesi öğretmenliği günümüzde eğitim fakültelerinde 4 yıllık lisans eğitimi olarak verilmektedir. Bu kapsamda önlisans mezunları 2 yıllık bölüm mezunu oldukları için gerekli şartları yerine getirmemiş sayılır.

2 Yıllık Üniversite Mezunları Ücretli Öğretmenlik Yapabilir mi?

2 yıllık üniversite mezunları ücretli öğretmenlik yapabilir. Her eğitim döneminde eksik olan öğretmen ihtiyacının karşılanması için belirli süre ve sayıda alınan ücretli öğretmenler önlisans mezunları arasından da seçilmektedir. Önlisans bölümleri mesleki alanlara yönelik olduğundan 2 yıllık bölüm mezunları genelde mesleki okul ve liselerde öğretmen olarak görev alabilir. Bu durum il Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı olup bazı bölgelerde kurulun alacağı karar ile hiç önlisans mezunu ücretli öğretmen alımı da yapılmayabilir. Fakat öğretmen açığının olması durumunda önlisans mezunları da öğretmen olabilmektedir.

İlgili İçerik: Formasyon Geri Geldi Mi?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sosyologer, tüm platformda sosyoloji çerçevesinde paylaşımlar yapan ve sosyologlara yayın imkanı tanıyan dijital bir platformdur. Dijital sosyoloji arşivi oluşturma amacı ile kurulmuştur.

Yorum yap