Çözüldü

Rehber Öğretmeni Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Misafir tarafından
7 Ağustos 2022 tarihinde soruldu

Merhaba, rehber öğretmeni olmak istiyorum. Rehber öğretmeni olmak için hangi liseye gitmek gerekir? Bu işin herhangi bir lisesi var mı yoksa üniversitede tercih etmekle olur mu?

3
Tercih Soruları
Bir Cevap Yaz

Cevaplar (3) 3

 1. Hakan ÇakmakHakan Çakmak
  Doğru Cevap

  Merhaba, Rehber öğretmen olmak için Üniversitelerin Psikolojik Danışman ve Rehberlik bölümlerinden mezun olmanız gerekir. Ya da psikoloji bitirip yüksek lisans yapmanız ya da formasyon almanız gerekir. Sosyoloji ya da felsefe grubu öğretmenleri de özel de rehber öğretmen olabiliyorlar ancak kamuya atanmak isterlerse Felsefe Grubu Öğretmeni olarak atanabiliyorlar. Lise olarak önerim şöyledir. Öncelikler hala nispeten kaliteli olan Fen Liselerini daha sonra öğretmen kadrosu iyi olan anadolu lisesilerini öneririm. Maddi gücünüz el verirse para için değil de kaliteli eğitim veren özel liselerde okuyabilirsiniz. Amacınız rehber öğretmen olduğu için Eşit Ağırlık bölümü mezunu olmanız yeter. Ama şunu da bildireyim. İlla Eşit Ağırlıklar olmasına gerek yok sayısal ya da sözel mezunlar, imam hatip ya da meslek lise mezunu, açık lise mezunu da tercih edebiliyor. Burada önemli olan sınavda PDR sıralamasın aralığına girebilmek. Başarılar.

  0
 2. Erel AlkanErel Alkan

  Rehberlik öğretmeni olmak için gidebileceğiniz belirli bir lise bulunmuyor. İyi Anadolu liselerine gittiğinizde rehberlik öğretmeni olma şansınız yükselir. Hakan hocanın da dediği gibi üniversitede ilgili bölümlere gittiğinizde rehberlik öğretmeni olabilirsiniz.

  0
 3. LisaLisa

  Çok teşekkür ederim 

  0

Senin Cevabın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) olarak işaretlendi.