Sosyoloji Okuyacaklara Öneriler | Bir Öneri Bırak

Erel Alkan tarafından
22 Temmuz 2022 tarihinde soruldu

Sosyoloji okumak isteyen kişilere bir öneri bırakalım. Bilinçli tercih yapsınlar ve bölümünü seven kişiler yetişsin.

Tercih dönemi olduğundan dolayı birçok arkadaşımız ”Sosyoloji” hakkında sorular sorup öneriler istiyor. Bu noktada da bizlere çok iş düşüyor. Tecrübeli kişiler olarak öneriler verebilirsiniz, üniversitenizin sosyoloji eğitimini değerlendirebilirsiniz.

sosyoloji okuyanlara oneri

2
Tercih Soruları
Bir Cevap Yaz

Cevaplar (2) 2

 1. Erel AlkanErel Alkan

  Sosyoloji iş odaklı okunacak bölümler arasında değil. Tutku ile okununca iş oluyor, iş odaklı okununca zulüm oluyor. Okuduğunuz üniversite, iş hayatınızda çok etkili oluyor. Hocaları araştırın, büyük şehirlerdeki üniversiteleri tercih etmeye çalışın (Ankara, İzmir, İstanbul). Büyük şehirde birçok imkanınız var, hocalarla iletişim, kütüphaneler vs.

  Not: Okumayı, yazmayı veya analiz yapmayı sevmiyorsanız okumanızı tavsiye etmem. Diploma için okunacak bölüm değildir.

  1
  • Muhammed Bahadır

   Meslek kaygısı ile okunacak bir bölüm değildir. Ancak bir dünya görüşü kazanmak, farklı bakış açıları yakalamak istiyorsanız da biçilmiş kaftandır. Ben kendi deneyimlerimden ötürü, para kazandıktan sonra okunması veya hususi olarak uğraşılması taraftarıyım. Zira aç ama “farkında” bir sosyolog için dünya çekilmez oluyor. :)

   0
 2. Helin TuralHelin Tural

  Şahsen fevkalade bir bilim olduğunu düşünüyorum. Hele ki işinin ehli ve tutkulu hocalarla eğitim görüyorsanız tadından yenmiyor. Lakin bu bölümü içselleştirerek hakkıyla okuduğunuz zaman topluma uyum sağlamak ve insanlara tahammül etmek şahsen zor olduğunu düşünüyorum. Bir çok kişinin aksine iş bulmanın ya da bu bölümden çıktıktan sonra vasıfsız olunacağını düşünmüyorum. Bu düzende uzmanlaşma önemli bir noktadır. Neyin sosyoloğu olmak istiyorsunuz, ilgi alanlarınız, yetenekleriniz neler gibi sorular sorulmalı. Mutlaka bir dil öğrenilmeli ve aile Danışmanı ya da akademisyen olurum diye vaatlerle okunmamalı. Sevdiğiniz, emek verdiğiniz her şeyin bir şekilde geri dönüşü oluyor. Bu bölümden mezun olunca bir çok formel meslekte olduğu gibi net bir iş tanımı olmuyor maalesef bu sebeple kişisel gelişim önem kazanıyor. İyi bir üniversite de okunması gerektiğini düşünüyorum öte yandan kötü bir üniversitede okumayın yazık olur. Benden bu kadar gençler! :)

  0

Senin Cevabın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) olarak işaretlendi.