Sosyal Politika Nedir? Neden Gereklidir?

Sosyal Politika Nedir? Neden Gereklidir?
sosyal politika nedir
0

İlk olarak Sosyal politika nedir? Sorusunun cevabını verelim ve ardından gerekliliğini tartışalım. Sosyal politika; toplumun refahını, ekonomik ferahlığını ve sosyal imkanlarını arttırma çalışmaktadır. Aynı zamanda toplumsallaşma kavramı ile birlikte toplumu birleştirme amacı güder. İlk etapta sadece işçi sınıfını kapsasa da daha sonra kamu görevlilerini de kapsamıştır. Sosyal politika, devlet eli ile işletilmektedir. Sosyal politikaların finansmanı ise devlettir. Sosyal politika; İş sağlığı, gelir güvencesi sağlama, iş güvenliği, iş güvencesi ve sosyal güvenlik gibi konulara da katkı sağlamaktadır.

Sosyal Politikalar Ne İşe Yarıyor?

Bu bağlamda da sosyal politika, toplumların refah içerisinde yaşaması için gereklidir. Toplum içerisinde bireylerin arkasındaki bir güvence olarak da söylenebilir. Çünkü, sosyal politika dediğimiz şey bireylere destek amacı ile ortaya çıkmış. Örneğin, iş güvenliği ve iş sağlığı ile birlikte işçilere bir güvence verilmiştir. İşçiler, toplum içerisinde yer edinmiştir. Bu bağlamda da toplumsallaşma dediğimiz olgunun gerçekleşmesi daha mümkün hale gelmiştir. Aslında sosyal politika dediğimiz şey de toplumun refahını arttırarak toplumsallaştırma sağlıyor. Tabi, sosyal barışın sağlanması konusunda da etkilidir. Burada şunu belirtmekte fayda var; sosyal politika sadece işçileri ilgilendiren bir alan olarak karşımıza çıkmıyor. Aynı zamanda kamuda çalışan kişileri de kapsayarak çalışmalarını sürdürüyor. En basitinden yapılan sendikalaşma bunun bir örneği olarak belirtilebilir.Kısacası olağanüstü durumlarda ve stabil durumlarda bireylerin muhtaç olmaması ve daha rahat bir yaşam sürmesi için sosyal politikalar gereklidir. Birey, toplum içerisinde kendini var edebilmek için desteğe ihtiyaç duyabilir. Burada da sosyal politikalar devreye girer.

Koronavirüsün sosyal politikalar bağlamında değerlendirilmesi yazısına şuradan ulaşabilirsiniz; https://www.sosyologer.com/koronavirus-surecinde-sosyal-politikalarin-degerlendirilmesi/

Founder of Sosyologer

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir