8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü
8 mart dünya emekçi kadınlar günü
0

8 Mart Emekçi Dünya Kadınlar Günü olarak bilinen gün, ‘eşit işe eşit ücret’ sloganı ile cinsiyet ayrımcılığına karşı başkaldırı ve direniş ile ortaya çıkmıştır. Kadın haklarının minimum olduğu dönemlerde kötü ve ağır çalışma şartlarına karşı ölümü hiçe sayarak, isyan başlatan kadınların başlattıkları direniş, her 8 Martta kutlanmaktadır.

Birleşmiş Milletler tarafından da tanınan ve meşrulaştırılan bu gün, uluslararası bir gün olma özelliğini de taşıyor.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Türkiye

Dünya Emekçi Kadınlar Günü, ilk defa 1921 senesinde Rahme Selimova ve Cimile Nuşirvanova’nın katkı ve destekleri ile ‘Emekçi Kadınlar Günü’ şeklinde kutlanmaya başlanmıştır. Fakat bu tarihten itibaren 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları bir süreliğine askıya alınmıştır. Fakat 1975 senelerine doğru geldiğimizde Dünya Emekçi Kadınlar günü kutlanmaya başlanmıştır.

1975 yılında kutlanmaya tekrar başlanmasında İlerici Kadınlar Derneği’nin büyük faaliyetleri ve katlıları etkili olmuştur. Tüm bu faaliyetlerden sonra bugün, kapalı kapılar ardında kutlanmamıştır. Halka, meydanlara, sokaklara kadar açılıp, büyük kitleler tarafından coşkuyla kutlanmıştır.

Fakat 1984 yıllarına doğru gelindiğimizde Emekçi Kadınlar Günü tekrar askıya alındı. Sebebi ise 12 Eylül Darbesiydi. Darbeden sonra 4 sene boyunca kutlanmamıştır. Kutlanmamıştırdan ziyade ‘izin verilmedi’. Eskiden sadece sosyalist kesimin sahip çıktığı bugün şimdilerde tüm kadınlar tarafından kabul görmüştür.

2003 yılına doğru ise yurt genelinde Taksim’de başlayan büyük bir dalga ile kutlanmaya başlayan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, yurdun her tarafına yayılıp, coşkuyla kutlanmaya başlamıştır.

Fakat 2014 yılına gelindiğimizde valilik tarafından Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nde miting ve yürüyüş yapılamaz kararı çıktı. Her ne kadar bu meydanlarda gösteri yapmak isteyen kadınlar olsa da biber gazı ile bu kadınlar olay yerinden uzaklaştırıldı.

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü, günümüzde ise yukarıda bahsettiğim meydanlar hariç her yerde kutlanılıyor. Fakat, sosyal medya platformlarının birçok kişiye ulaşmasından dolayı ve geniş kitleler tarafından tercih edilmesinden dolayı, kutlamalar sanal aleme doğru taşınıyor. Belki de gelecek dönemde meydanlar boş kalacak fakat Hashtaglar dolacaktır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Sözleri, meydanlardaki sloganların yerini alacaktır.

Aklınıza koyduğunuz her şeyi yapabilirsiniz … En derin denizde yüzebilir, en yüksek zirveye tırmanabilirsiniz… Güçlü, güzel, şefkatli, sevgi dolu, merhametli… Kelimelerin ifade edebileceğinden çok daha fazlasınız! Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun. 

 

Founder of Sosyologer

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir