Kitap Değerlendirmesi Nasıl Yapılır? 6 İpucu

Kitap Değerlendirmesi Nasıl Yapılır? 6 İpucu
kitap degerlendirmesi nasil yapilir
2

Kitap, bizi yaşadığımız dünyanın dışına çıkmamıza ve kendimize özel bir hayal dünyası geliştirmemize yardımcı olan muhteşem bir araç. Aynı zamanda kişisel gelişimimizi sağlayan en güzel arkadaş. İşte bizler, bazen kitap değerlendirmesi yaparak da bizim gelişimimizi sağlayan en verimli arkadaşımızın bir değerlendirmesini yaparız.

Fakat öyle sanıldığı gibi kolay değildir. Hem ciddi hem de büyük emek isteyen bir iştir. Sorumluluğu fazla ve yüksek düzeyli hassasiyet gerektirir. Peki, güzel bir kitap analizi nasıl yapılır? Aslında Çok detaylı da önemli olan bu konunun analiz noktasında bir takım mecburiyetleri vardır. Okunan kitaba göre değişiklik gösterse de bu  mecburiyetler çoğunlukla geçerlidir. Gelin birlikte inceleyelim.

⇒ Sosyologer’i Instagram’dan takip etmek için buraya tıklayınız.

Kitap Analizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tabii ki de kitap analizi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli ve ilk etken analizi yapılacak kitabın okunmasıdır. Hatta okurken  kitabın içerisinde çeşitli notlar alınmalı analizde kullanılmalıdır. Daha sonrasında belirli aşamalardan geçmek gerekecektir. Bu aşamalar;

1.Analizi yapılan kitabın bir özeti çıkarılmalıdır.

Özeti oluşturulmuş kitapanaliz yapılırken size çok fayda sağlayacaktır. Elinizin altında bir özet bulunması, değerlendirme aşamasında sizin elinizi güçlendirecek ve aradığınızı bulmada size kolaylık sağlayacaktır. Kitap özeti nasıl yapılır? Sorusunu kendinize soruyorsanız aşağıdaki bölümleri oluşturarak yapabilirsiniz;

  • Ana fikir: Kitaptan yaptığınız çıkarımdır. Burada hangi ipuçları ile hangi sonuçlara vardığınızı yazabilirsiniz.
  • Kurgu: Kitaptaki olay hakkında betimleyici bilgiler ( Mekan, zaman ) veriniz.
  • Olaylar: Olay zincirini çıkarmalısınız, neden-sonuç ilişkisine dikkat etmelisiniz, bağlantıları kontrol etmelisiniz.
  • Karakterler: Kitapta yer alan karakterlerin özelliklerini çıkarmalısınız. Eğer, kavramlarla bağlantı kuracaksanız, size yarayan özelliklerini yazmalısınız.
  • Sonuç: Burada kitabı genel olarak birkaç cümle ile özetleyin ve özetin sonuna gelin.

2.Analizde kesinlikle kitabın neden okunması gerektiğine dair paylaşım olmalıdır.

Bir kitabın yazım amacı ve neden okumaya değer görüldüğü net ve güzel bir Türkçe ile anlatılırsa karşı tarafın daha çok ilgisini çeker. Analize başlarken ya da analizin sonunda bu değerlendirmeyi yapabilirsiniz.

Mesela, …. maddeler günümüzü anlama konusunda yardımcı oluyor. Mutlaka okunmalı.

3.Kitabın içerisinden alıntılar kullanılmalıdır.

Kitabın içerisinden kullanılacak alıntılar değerlendirme noktasında  kitabı yansıtmak adına sizin elinizi güçlendirecektir. Aynı zamanda kitabın güzel bir tanıtımı olacaktır.

4.Kitabın baskısına kapak kalitesine ve tasarımına yorum yapılmalıdır.

Kitap zihne etki ettiği kadar göze de hitap etmeli. Bu yüzden kitap analizi yaparken eserin tasarım kalitesine, baskısına ve görsel düzenine dikkat edilmelidir. Tabi, bu etmen içerik değerlendirmelerinde yapılmayabilir. Sizden kitabın bütünü ile alakalı analiz isteniyorsa ekleyebilirsiniz.

5.Eğer çeviri bir kitap  değerlendirmesi yapacaksanız çevirmenin kalitesi hakkında da yazılar yazmalısınız.

İyi bir çeviri kitap için öncelikle iyi bir çevirmen gerekiyor.  Çevirmenin niteliği, işindeki başarısı eğer kötü olursa çok güzel bir kitabın dahi içeriği berbat olur. Buna dikkat etmekte fayda var. Hatta farklı baskılarda farklı sonuçlar yaşanmışsa da değerlendirmeyi o yönde yapmak iyidir.

6.Okunan Bölüm Çerçevesinde Değerlendirme Yapılmalıdır.

Eğer, herhangi bir bölüme paralel olarak bir kitap okuyorsanız ve sizden analiz isteniyorsa. Bölümünüze ait argümanları kullanarak kitabı analiz etmelisiniz. Bölümde olan kavramlarla bağlantılar kurmanız, kavramları anladığınız anlamına gelir.

Kitap incelemelerinde genellikle bu hususlara dikkat edilir. İncelemesi yapılacak kitaba göre farklılıklar olabilir. Özellikle akademik anlamda yapılan incelemeler daha farklı daha teknik ve daha ayrıntılı incelenir. Biz basit bir anlamda kitap incelemesini burada  size yansıtmak istedik. Okullarda rahatlıkla bu teknikleri kullanarak kitap analizleri oluşturabilirsiniz.

Kitap değerlendirmesi kategorimizde kitap değerlendirmesi örnekleri yer alıyor. Oradan da faydalanabilirsiniz.

İlgili Yayın: Film değerlendirmesi nasıl yapılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. çok işime yarayacağına inanıyorum teşekkürler

  2. çok faydalı bi yazı. ellerinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir