ALES Kitap Önerileri | Konu Anlatımı, Soru Bankası ve Deneme Sınavları

ALES Kitap Önerileri | Konu Anlatımı, Soru Bankası ve Deneme Sınavları
0

ALES kitap önerileri, sosyal medyadan ve mail olarak gelen mesajların bir sonucu olarak yapılmıştır. ALES sürecinde faydalanılan ve etkisi olan kitaplar aşağıda verilmiştir.

Ales Konu Anlatımı Kitap Önerileri

1) Yediiklim Yayınları- 2022 Master Serisi ALES Sayısal- Sözel Yetenek Konu Anlatımı:

Konu anlatımı ve her konu sonrası tarama testleri kitabın içinde bulunmaktadır. Ayrıca çıkmış sorular da çözümleriyle birlikte verilmekte ve soru yapıları incelenerek öğrenciye aktarılmaktadır. Aynı şekilde Yediiklim Yayınlarının yalnızca ‘sözel yetenek’ veya ‘sayısal yetenek’ olarak tek alana özgü konu anlatımlı kitapları da tercih edilebilir. Bu tamamen öğrencinin konu eksiğine bağlıdır.

2) İsem Yayınları- 2021 ALES Sayısal Sözel Mantık Konu Anlatımı:

Birçok öğrencinin Ales’te en çok zorlandığı konulardan biri sözel ve sayısal mantık oluyor. Bu konuyu en hızlı şekilde halletmenin yöntemi de konunun detaylarını ve bu detaylar ışığında soru tarzını ayırabilmek. Bu kitap da hem konuyu anlamak hem de soru pratiği yapmak açısında öğrenci için verimli olmaktadır.

3) Benim Hocam Yayınları- 2021 ALES DGS Matematik Video Ders Notları:

Bu kitap da matematik konularında eksikleri olanlar ve özellikle videolu anlatıma ihtiyaç duyanlar için iyi bir seçenektir. Videolu anlatımda her konuyu pekiştirecek sorulara yer verilmektedir.

4) Tasarı Eğitim Yayınları- 2021 ALES Matematik Türkçe Konu Anlatımı:

Bu kitapta konu anlatımlarına ayrıntılı bir şekilde yer verilmiş, bu nedenle özellikle konu anlatımında ciddi eksiği olanlar için öncelikli tercih nedeni olabilir. Ayrıca soru çeşitlerine yönelik de stratejik soru çözüm anekdotları bulunuyor.

5) Pegem Akademi ALES Konu Anlatımı:

Örnek sorular ve çözümleri ile konu anlatımı yapan, konuyu detaylıca anlatan ve aynı  zamanda dijital desteği olan bir kitap. Pegem Akademi’ye ait olan mobil uygulamayı indirip, kodu uygulamaya okuttuğunuzda sorunun çözümünü video şeklinde izlemeniz mümkün.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sosyoloji Kitap Önerileri Listesi | Mutlaka Okunması Gereken 20 Kitap

ALES Soru Bankası ve Deneme Sınavı Önerileri

ALES için en önemli hazırlanma biçimi bolca soru çözmektir. Çünkü yeni sınav tarzında artık sorular ve süre hemen hemen ucu ucuna idare edilebilmekte ve bazen zamanın yetmediği durumlar yaşanmaktadır. Bu nedenle ALES kitap önerisi için soru bankaları hedefe alınmalıdır. Testler ile bolca konu kavrama ve pekiştirme testleri çözülerek soru tarzlarına yönelik pratiklik kazanılmalı ve sınavda zaman yönetimi için denemeler çözülmelidir. Aşağıda sıralanan yayınevlerinin 2020, 2021 ve 2022 yıllarında yayınlanan tüm yaprak testleri, soru bankaları ve denemeleri yeni sınav modeline uygun olarak hazırlanmıştır ve hepsi tercih edilebilir. Yine de birkaç nokta atışı kitap önerilmektedir.

 • Yediiklim Yayınları- 2022 Master Serisi ALES Sayısal- Sözel Yetenek Tamamı Çözümlü 10 Fasikül Deneme
 • Yargı Yayınları- ALES VIP Soru Bankası
 • İsem Yayınları- 2021 ALES Dijital Çözümlü 5 Deneme Sınavı
 • Pegem Yayınları- Tamamı Çözümlü 10 Deneme
 • Benim Hocam Yayınları- 2021 ALES DGS Matematik Video Soru Bankası
 • 657 Yayınevi – 2021 ALES Tamamı Çözümlü 4 Deneme Sınavı
 • Tasarı Eğitim Yayınları- 2021 ALES Süper 3 Lü Çözümlü Deneme

SIKÇA SORULAN SORULAR

ALES Hangi Yayın İyi?

ALES için hangi yayının iyi olduğu çoğu zaman öğrencinin ihtiyacına göre değişmektedir. Ancak son yıllarda, ‘Yediiklim ve Yargı Yayınları’ hatasız soru çözümleri ve başarılı anlatımları ile ön plana çıkmaktadır. Birçok öğrencinin ilk olarak tercih ettiği ilk yayınlar arasındalar. Görsel hafızaya da hitap etmeleri bakımından çokça verimli olduklarını söylemek mümkündür.

ALES İçin Hangi Kaynak Öneriliyor?

Ales kitap tavsiyesi için çokça kitap ismi verilmektedir. En iyi kaynak, ihtiyacın en iyi belirlenerek seçilen kaynak olduğu unutulmamalıdır. Eğer konu anlatımında da eksik var ise, başlangıç olarak bir set tercih edilmesi en doğrusu olacaktır. Yukarıda tavsiye edilen kitaplar alınabileceği gibi aşağıdaki gibi setler de sıkça önerilmektedir.

 • Yargı Yayınları 2022 ALES VİP Konu Anlatımı ve Soru Bankası Seti Hediyeli
 • Yargı Yayınları 2022 ALES VİP Konu Anlatımı Soru Bankası ve Yaprak Test Seti Hediyeli
 • Pegem Akademi – ALES Konu Anlatımı ve Soru Bankası

En İyi ALES Konu Anlatımı Hangisi?

ALES için en iyi konu anlatımına sahip yayın, son yıllarda yine ‘Yediiklim’ ve ‘Yargı’ Yayınevlerinden çıkmaktadır. Renkli, konu anlatımları görsellerle desteklenmekte ve konu sonlarında verilen pekiştirme soruları ile konunun kavranmasını sağlamaktadır. Ayrıca genel bir konu anlatımı kitaplarının dışında özel olarak ayrıca konulara dair de anlatım kitapları bulunmaktadır. Birkaç tavsiye aşağıda verilmiştir.

 • Yediiklim Yayınları 2022 Master Serisi ALES Sayısal- Sözel Yetenek Konu Anlatımı
 • Yediiklim Yayınları – KPSS ALES DGS Sözel Mantık Konu Anlatımı
 • Pegem Akademi – ALES Konu Anlatımı
thumbnail
Önerilen Yazı
Ücretsiz İngilizce Öğrenme Uygulamaları | En İyi 8 Uygulama

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi sosyoloji Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Medya ve Kültürel Çalışmalar Anabilim Dalı. ebrumelistumbul@gmail.com

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir