Güvenilebilir Ücretsiz İntihal Programları | En İyi 7 İntihal Programı

Ödev veya makalenizi kontrol etmenize yarayacak ücretsiz intihal programlarını derledim.

Güvenilebilir Ücretsiz İntihal Programları | En İyi 7 İntihal Programı
+ - 2

Ücretsiz intihal programları, belirli bir kelime sınırı çerçevesinde ücretsiz bir şekilde benzerlik kontrolü yapmanıza imkân sağlayan programlardır. Online olarak kullanabileceğiniz birçok program var ancak en beğendiğim 7 programı derledim.

Şunu da hatırlatmakta fayda var; bu programlar net sonuç vermez. Sadece tahmini bir sonuç alırsınız. En doğru sonucu veren benzerlik kontrol programı, Turnitin’dir.

İntihal Programları

İntihal programları sayesinde özellikle ödevlerinizde, tezlerinizde işinizde ya da herhangi bir durumda yazılarınızın başka yazılarla benzer olup olmadığını anlayabileceksiniz. Bu programları da iyi seçmeniz ve güvenilirliğinden emin olmanız lazım. Ücretsiz intihal programları şu şekilde;

 1. Turnitin
 2. DupliChecker
 3. SmallSEOTools
 4. Plagium
 5. Plagiarism Checker
 6. Viper
 7. PaperRater

Dilerseniz, intihal programları nasıl çalışır? Sorusu çerçevesinde programları kısaca tanıyalım.

⇒ Sosyologer’i Instagram’dan takip etmek için buraya tıklayınız.

1Turnitin

Özellikle ödev ve tezlerde intihal oranı tespiti için harika bir program. Türkiye’de gün geçtikçe popüleritesi artan ve insanların memnun olduğu bir intihal tespit aracı. Akademisyenlerin ve okul öğretmenlerinin en çok kullandığı programlar arasında olduğunu da belirtmek gerek. Kullanımı;

 • Adım 1: İlk olarak turnitin.com adresinden üye olmadıysanız üye olup, giriş yapmanız gerekiyor.
 • Adım 2: Sizin için açılan pencere de “Add Class” bağlantısı ile birlikte danışman öğretim üyesi hesabı için bir sınıf eklenmektedir (çoğunlukla öğretmen ve akademisyenler üzerinden kullanıldığını unutmayınız).
 • Adım 3: Gerekli olan ders bilgilerinin girilmesi gerekir.
 • Adım 4: Girilen verilerden sonra “Submit” bağlantısına tıkladığında Turnitin bir ders oluşturur. Gelen ekranda “Contine” demeniz gerekir.
 • Adım 5: Şimdi açılan pencerelerde yapmak istediğiniz adımları teker teker girerek bir ödev oluşturmalısınız. İntihal bulma programları arasında en teferruatlı olanı diyebiliriz hemen gözünüz korkmasın.
 • Adım 6: Gerekli adımları program içerisinde size gösterildiği gibi devam ettikten sonra en son bölümde yazıyı programa aktarıyorsunuz. Program tarama yaptıktan sonra benzerlik oranını size bildiriyor.

Özellikle benzerlik oranının sıfır olması çok büyük bir sıkıntı oluşturur. Yazı içerisinde oynama yaptığınız açıkça belli olur. Bu tip durumlarda benzerlik oranı için %2-3’lük sınırlar ideal olacaktır. Tam anlamıyla intihal kontrolü yaparken buna da dikkat etmeniz gerekiyor.

Turnitin Neden Herkes Tarafından Kullanılamıyor?

Turnitin programı yukarıda da anlattığımız gibi daha çok öğretmenlere ve akademisyenlere hitap eden bir program. Bu yüzden giriş yapmak, kaydolmak ve içerisinde işlemler yaratmak zor olabilir. Ne kadar güvenilir olsa da bir o kadar kullanımı da zor. Bu noktada başka intihal programı kullanmanız daha yararlı olacaktır.

2DupliChecker

Online intihal programları arasında hatırı sayılır ölçüde kullanıcısı olan ve güvenirlik açısından bayağı sağlam bir program. Üstelik kullanımı Turnitin gibi karmaşık ve zor değil. %100 ücretsiz olmasıyla birlikte çok kolay bir erişime sahip. Kayıtlı üye olursanız da günlük 50 kez intihal araması yapabiliyorsunuz. Ücretsiz bir program için harika değil mi? Programı kullanabilmek için;

 • Adım 1: https://www.duplichecker.com/ adresine giriş yapmanız gerekiyor.
 • Adım 2: Burada dili Türkçe yaparsanız kullanımınız daha kolay olacaktır.
 • Adım 3: Kullanmak için “Please enter your tect and press…” yazan bölüme yazınızı yapıştırmanız gerekiyor.
 • Adım 4: Dosya halinde vermek istiyorsanız da “Choose File” kısmında Word ya da pdf dosyanızı ekleyebilirsiniz.
 • Adım 5: Yazınızı ekledikten sonra intihal bulma programı olan DupliChecker’da “Check Plagiarism” tuşuna basıp sonucu bekliyorsunuz.
 • Adım 6: Ekranda sonucu gördükten sonra aşağıda PDF raporu da indirebilirsiniz.

3SmallSEOTools

Ücretsiz intihal programları arasında yer alan SmallSEOTools’da sadece intihal bulma değil birçok işlem yapabileceğinizi de belirtmemiz lazım. Gramer kontrolünden, yazım denetleyicisine hatta kelime sayacına kadar birçok işlemi yapmanıza olanak tanıyor. Hem gramer hem de metin anlamında size yardımcı oluyor. İntihal denetimi açısından da oldukça iyi. Size cümle cümle rapor sunuyor. Burada işlem yapabilmeniz için;

 • Adım 1: https://smallseotools.com/ adresine giriş yapmanız gerekli.
 • Adım 2: Burada birçok işlem karşınıza gelecek. Fakat bizim konumuz intihal olduğundan en başta bulunan intihal denetleyicisine tıklamalısınız.
 • Adım 3: İntihal kontrol programı olarak bayağı etkin diyebiliriz fakat gramer kontrolü için de önerebiliriz. Şimdi yazınızı belirlenen bölüme eklemeniz gerekiyor.
 • Adım 4: Burada isterseniz URL, isterseniz de dosya ekleme seçeneği ile yapabilirsiniz.
 • Adım 5: Yazınızı ekleyip intihali kontrol et diyorsunuz ve size sırayla gelen bölümde rapor sunuluyor.
 • Adım 6: Burada hatalarınızı görebilir intihalinizi düzeltebilirsiniz.

4Plagium

Plagium’un ücretli ve ücretsiz olmak üzere seçenekleri bulunuyor. Kullanımı aşırı kolay olmakla birlikte 5000 kelimeye kadar günde arama yapabiliyor. En güvenilir intihal programları arasında hatırı sayılır yeri bulunuyor. Web üzerinde aramalar için oldukça ideal. Yapmanız gereken;

 • Adım 1: http://www.plagium.com/ adresine giriş yapmanız.
 • Adım 2: Burada sizi çok basit bir ara yüz karşılıyor.
 • Adım 3: Direkt gelen ekrana yazınızı kopyala- yapıştır yöntemiyle ekleyebilirsiniz.
 • Adım 4: Ücretli seçenekleri seçmeyecekseniz “Sign up for free” diyerek ücretsiz taramayı yapabilirsiniz.
 • Adım 5: Ücretli seçenekler için açıklamaları iyi okuyup ücretlendirmeyi yapması için kayıt olmanız gerekiyor.

TERCİH ETMEDİĞİM AMA BİR YERLERDE VAR OLAN SİTELER

5Plagiarism Checker

Benzerlik raporunu alabileceğiniz başka bir programla daha karşınızdayız. Burada testleri, ödevleri, projeleri, akademik çalışmaların taramalarını rahatlıkla yapabilirsiniz. İntihal testi yapan siteler içerisinde oldukça güvenilir olduğundan size sorun çıkarmayacaktır. Hatta öğretmenler ve yazarlar tarafından fazlaca kullanılan ve etkili olan bir program. Kullanabilmek için;

 • Adım 1: İndirme ve kurulumla uğraşmanıza gerek yok. http://www.plagiarismchecker.com/ adresine giriş yapıyorsunuz.
 • Adım 2: Gelen ekranda yazınızı kopyala yapıştır yöntemi ile ekliyorsunuz.
 • Adım 3: Ara düğmesine tıklıyorsunuz.
 • Adım 4: Daha sonra arama seçeneklerini görüntüleyerek intihalleri tespit ediyorsunuz.

6Viper

Türkçe intihal programları arasında Viper de güçlü ve etkili bir program. Türkçe yazılım olmasa da Türkçe arama yapabiliyorsunuz. Özellikle 10 milyondan fazla doküman üzerinde çalışma yapabiliyor olması çok büyük avantaj. İntihal yapılan yerleri bile yan yana size gösterme avantajına sahip olması da çok güzel bir özellik. Fakat bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor.

Windows kullanıcılarına hitap etmesi biraz sorunlu bir durum olsa da %100 ücretsiz olması bu sorunu görmemenizi sağlayabilir. https://www.scanmyessay.com/ adresinden girip indirebilirsiniz.

7PaperRater

Oldukça kullanılan ve kullanımı kolay olan PaperRater’in 3 aracı bulunuyor:

 1. Gramer Kontrolü
 2. İntihal belirleme
 3. Yazım önerileri.

Mezun öğrenciler tarafından ve dil konusunda uzman insanlar tarafından geliştirilmiş bir İntihal sitesi olan PaperRater işleminizi yaptıktan son size bir rapor sunar. Raporları kaydetme özelliği olmasa da yine de etkili bir program. Ücretli versiyonunda hızlı, daha etkili, reklamsız hareket edebiliyorsunuz. Fakat bunun için de 7.95 doları gözden çıkarmanız gerekiyor.

 • Adım 1: https://www.paperrater.com/ sitesine giriş yapmanız gerekli.
 • Adım 2: Çıkan ekranda “Use for free” demelisiniz.
 • Adım 3: Gerekli yere yazınızı yapıştırmanız gerekiyor.
 • Adım 4: Şimdi sırayla sizin için istediği yerleri doldurmalısınız bunlar;

Makale düzeyini seçin

Kağıt türünü seçin olacaktır.

 • Adım 5: Hizmet şartlarını okudum anladım dedikten sonra “Get Raport” demelisiniz.
 • Adım 6: Raporunuz hazır. Düzeltmelerinizi yapabilirsiniz.

İntihal testi yapan programları sizler için derledik. Bu programları güvenle kullanabilir ve ödevlerinizde, makale ve tezlerinizde istediğiniz gibi intihal hatalarını düzeltebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ücretsiz İntihal Programları Kesin Sonuç Verir Mi

Kesin bir sonuç vermez, her programın datası farklıdır. Bunun için birçok programdan eş zamanlı kontrol yapmanızda fayda var.

Ücretsiz Programların Kelime Sınırı Nedir?

Programlar herhangi bir ücret almadığı için yalnızca 1000 kelime sınırı verir. Parça parça dilediğiniz kadar intihal kontrolü yapmanız mümkündür ancak uğraştırıcıdır.

İntihal Rapor Alınabilir Mi?

Kontrol bittikten sonra rapor için bir buton çıkacaktır. Butona tıklayarak Pdf veya Word şeklinde analiz raporu alabilirsiniz.

Turnitin’e Nasıl Kayıt Olunur?

Turnitin’e kayıt olabilmeniz için bir öğrenci hesabınızın olması gerekir eğer yoksa bağlı olduğunuz üniversitedeki hocalarınızdan talep ediniz.

Hangi İntihal Programı İyi?

En iyi intihal programı Turnitin’dir. Akademik çalışmalarda ve tez kontrollerinde en iyi sonucu vermektedir. Kullanmak için üniversiteniz ile iletişime geçmelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Ücretsiz İngilizce Öğrenme Uygulamaları 

İşe Yarayabilir: Word Kısayolları

Yazar Hakkında

Merhaba, ben Erel Alkan. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nden mezun oldum. Web ve Seo işleri ile ek olarak yakından ilgileniyorum. Dijitalleşen dünyada ''dijital olanı'' sosyoloji ile entegre etmek ve insanlara fayda sağlamak istiyorum. Bu kapsamda da bu platformu kurma ihtiyacını duydum.

Yorum yap

Yorumlar (2)

 1. Ufuk Koçak 1 sene önce

  Gerçekten çok kaliteli ve güzel bir yazı olmuş. Tez yazımı ya da ödevlerde kesinlikle kullanılmalı.

 2. Evren Ersoy 12 ay önce

  Burada bahsedilmemiş ancak bana kalırsa bahsedilmiş olan uygulama ve sitelerden daha isabetli sonuçlar veren bir site olarak https://www.plagscan.com/en/ önerebilirim. Ücretsiz versiyonu sınırlı bir şekilde kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.