1. Ana Sayfa
 2. Akademik Fayda
 3. Yüksek lisans nedir? Nasıl Yapılır? 11 Öneri
Trendlerdeki Yazı

Yüksek lisans nedir? Nasıl Yapılır? 11 Öneri

Yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin soruları derlendi ve cevaplar verildi. Yüksek lisans öğrencisi kaleme aldı. İyi okumalar!

Yüksek lisans nasıl yapılır?
1

Yüksek Lisans, lisans eğitimini bitirdikten sonra akademik kariyer yapmayı düşünen kişilerin başvurduğu bir eğitimdir. Uzmanlaşmak istenilen branşa dair lisans eğitimine nazaran daha derinlikli ve nitelikli eğitim alabileceğiniz seviyeyi ifade etmektedir. Lisansüstü eğitimde tez veya proje hazırlayarak aldığınız eğitimi ne şekilde uygulayabildiğinizi göstermeniz beklenir. ‘Master’ kavramı ile de karşınıza çıkabilecek olan bu eğitim süreci hakkında merak ettiklerinizi açık ve net bir şekilde bulacağınız başlıklara bir göz atalım.

Yüksek Lisans Nasıl Yapılır? Hangi Özellikler İster?

Öncelikle yüksek lisans yapmak istiyorsanız lisans eğitiminizin en az iki senesi boyunca alanınız ile alakalı çok fazla okuma yapmanız ve araştırmacı olmanız gerekmektedir.

 • Başvuracağınız program için üniversitenin ilgili akademik birimine online veya yüz yüze müracaat ederek istenilen başvuru formlarını doldurmalısınız.
 • Başvurduğunuz program için sınava gireceğiniz üniversitenin bilim sınavı veya mülakat aşamalarını istenilen puan ve üzerini aldığınız dahilinde eğitime başlamış olursunuz.
 • Lisansüstü eğitim almak istediğiniz alana dair bütün kaynakları taramanız yararınıza olacaktır.

Örneğin, psikoloji alanında yapmak istiyorsanız hangi üniversitede bu eğitimi alabileceğiniz ve hangi şartlar dahilinde bu eğitime hazırlanabileceğinizi öğrenmenizde fayda var.

Eğitim boyunca sizden tez veya proje dönemine hazırlık olması için akademik kurallara ve etik ilkelere uygun makale yazmanız istenecektir. Bu makaleleri sadece ödev notu olarak görmemeli, ileride yayın yapabileceğiniz şekilde hazırlamaya özen göstermelisiniz.

Tez veya proje dönemi genellikle iki senelik periyodun ikinci senesinde başlar. İlk sene içerisinde size tezinizi veya projenizde size yardımcı olması bakımından bir danışman akademisyen atanır. Yüksek lisansa başladığınız zaman içerisinde okuma ve yazma ile aranızı iyi tutmalısınız ayrıca ders döneminizde notlarınızı iyi tutmaya özen göstermelisiniz.

Tezli yüksek lisans süresi 4 yarıyıl yani 2 sene, tezsiz yüksek lisans süresi ise 3 yarıyıldır yani 1.5 senedir.

Yüksek Lisans Şartları

Yüksek lisans şartları başvuracağınız üniversiteye göre değişiklik gösterebilir ancak genel olarak aşağıdaki şartlar aranır.

 • Bilim sınavı ve mülakat yapılır. Başvurduğunuz program için üniversitenin belirlediği puan sınırı ve üzerini aldığınız zaman yeterlilik aşamasını tamamlamış olursunuz. (Örneğin en az 55)
 • Olmazsa olmaz mesele ALES puanıdır. Akademik kariyer yapmak isteyen kişiler mutlaka ÖSYM’nin düzenlediği bu sınava girmelidir. Sınav sonucunuz başvurmak istediğiniz program için istenilen puan eşiğini karşılamalıdır. Eğer başvurduğunuz program için eğitim almak istediğiniz üniversite dil şartı koşmuş ise, belirlenen dil puanını karşılamanız gerekmektedir. ( Örneğin, en az 60 )
 • Dil puanı olarak kullanabileceğiniz puanlar, YDS, TOEFL, YÖKDİL vb. dil sınavları sonucu veya üniversite yapıyor ise eğer kendi düzenlediği yabancı dil sınavının sonucu olabilmektedir.
 • Son olarak başvuracağınız üniversite yüksek lisans için şartlar koşmuş ise bunları üniversitenin sitesinden sık sık takip ederek öğrenmelisiniz.

Yüksek Lisansta Dil Şartı Var Mı?

Yüksek lisans yapmak istediğiniz program ve üniversitenin belirlediği akademik plan içerisinde ‘dil şartı’ olabilir de olmayabilir de diyebiliriz. Başvuru yapacağınız üniversitenin ilgili birimi üzerinden başvuru koşullarını dikkatlice okuyun. Dil şartı her bölüm ve üniversite için geçerli değildir. Yüksek lisansta dil şartı, üniversiteden üniversiteye göre değişiklik göstermektedir.

Sosyoloji Okuyan Psikolojiden Yüksek Lisans Yapabilir Mi?

Sosyoloji okuyan birisi psikoloji alanından yüksek lisans yapabilir ancak nadir bir durumdur. Üniversitelerin internet sayfalarını ve başvuru koşullarını dikkatlice takip etmelisiniz. Psikoloji alanı da sosyoloji gibi birçok alt dala sahiptir ve kendi içinde farklıdır. Sosyal psikoloji alanı sosyoloji mezunları için müracaat açısından kabul edilebilir bir alan olarak bilinmektedir.

Sosyoloji Okuyan felsefeden Yüksek Lisans Yapabilir Mi?

Sosyoloji okuyan birisi felsefeden yüksek lisans yapabilmektedir. Alan dışı olarak gireceğiniz felsefe bölümü lisansüstü programında bir sene bilimsel hazırlık okumanız gerekecektir.

Yüksek lisans yapacak kişide hangi özellikler olmalı?

 • Yüksek lisans yapacak bir kişi çok okumalı ve akademik camiadaki gelişmeleri takip etmelidir.
 • Yazı yazmaktan kaçmamalıdır. Yazma okuma ile birlikte yoksa akademik kariyer için pek uygun bir kişi olunamaz.
 • Eleştirel ve sorgulayıcı okumalar yapmayı sevmelidir.
 • Kendisini geliştireceği her eleştiri ve her ortamı kendisi için tehdit değil bir nimet olarak görebilecek şekilde egosunu dizginlemelidir.
 • Karşısına çıkan olumsuzlukları olumsuzluk olarak görmeyeceği şekilde kendisini telkin etmeyi bilmelidir.
 • Rekabet etmekten korkmak yerine haz duymalıdır.
 • Yüksek lisans yapmayı her şeyden önce bilim yapabilmeyi öğrenme yolunda yürümek olarak görmelidir.

Yüksek Lisans Yapacaklara Önerilerim

Yüksek lisans önerileri tarzındaki yayınlardan biraz daha farklı bir yayın sizi bekliyor. Çünkü, yüksek lisans süreci içerisinde edindiğim tecrübe ile size öneriler sunmaya çalışacağım. Önerilerim şu şekilde;

 • Günde en az 6-10 saatinizi çalışmaya ayırmanızı öneririm. Yüksek lisans yaptığınız programa dil şartı ile girmediyseniz dahi yabancı dil öğrenmelisiniz.
 • Etik ihlal, intihal vb. yanlışlara düşmeyin. Araştırma yöntemleri ve yayın ilkelerini muhakkak öğrenin. Bol bol okuyun ve okuduklarınız üzerine notlar çıkarın.
 • Düzensiz bir çalışma stiliniz kesinlikle olmasın. Düzenli ve sistematik olun. Arada kendinize vakit ayırmayı ve ruhunuzu beslemeyi bilin.
 • Alanınız ile entegre olabilecek farklı alanlarda hobiler edinin, hem eğlenir hem kendinizi geliştirirsiniz.
 • Kendinizden emin ve özgüvenli olun ama yeri geldiğinde kabuğunuzu kırmayı da göze alın ki öğrenebilesiniz. Sürekli aynı konu üzerinde okumalar yapmayın. Misal, din sosyolojisi okurken bir yandan sinema sosyolojisi de okuyun.
 • Geleceği çok fazla düşünmeyin. Anda kalın ve çalışmayı hiç bırakmayın. Karşılığını kesinlikle alacaksınız.
 • Hocalarınızın deneyimlerinden istifade etmeye özen gösterin. Ders kapsamında sadece hocalarınızın önerdiği kitapları okumakla kalmayın.
 • Alakalı olabilecek diğer yayınlar ile karşılaştırmalı okumalar yapın.
 • Tez konunuzu belirlerken seveceğiniz bir konu olmasının çok önemli olduğu hep söylenir. İnsan bazen tek bir şeyi sevmeyebilir veya ne sevdiğini daha keşfetmemiş olabilir. Bu genellemelere takılmayın. Gerekirse akıntıya kendinizi cesaretle bırakın ki kendi yolunuzu bulabilesiniz. Tez konusu da böyle bir şeydir. Bazen evdeki hesap çarşıya uymaz. Korkmayın.
 • Bol bol okumalar yapın ve kendinizi danışman hocanıza teslim edin. Her özel deneyimi genelleyemediğimiz gibi bu öneriler de herkes için uygun olmayacaktır.
 • Her öneriyi görün, bilin, duyun ancak her öneriyi dikkate almayın. Son olarak yüksek lisans yapacaklara önerilerim içerisinde düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin demek yerinde olacaktır.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

İzmir Bakırçay Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Öğrencisiyim, web ve seo ile sosyoloji uyumunu yakalama amacında olan bu platforma ürettiğim sosyoloji temasındaki içerikler ile seo metin yazarlığı yapmaktayım. İnstagram: @dilaraayydnnn , mail: aydindil35@gmail.com

Yorum yap

Yorumlar (6)

Popüler Yorumlar
 1. dilaraaydin90_avatar
  3 ay önce

  Teşekkürler 🙂

 2. dilaraaydin90_avatar
  3 ay önce

  yüksek lisans yapmak istediğiniz bölüm ve üniversite’nin internet sayfasını dikkatlice okuyunuz, aradığınız cevabı bulacaksınız

Yapılan Yorumlar
 1. dilaraaydin90_avatar

  Yüksek Lisans hakkında bazı sorularım vardı. Çevremde yüksek lisans öğrencisi olmadığından sorma fırsatı bulamamıştım. Oldukça faydalı oldu benim için. Teşekkür ederim Dilara hanım. Umarım başarılı bir akademik kariyeriniz olur.

  • dilaraaydin90_avatar
   3 ay önce

   Merhaba aöf üzerinden bilişim yönetim sistemleri okuyorum, sosyoloji üzerine yüksek lisans yapabilir miyim?

   • dilaraaydin90_avatar
    3 ay önce

    yüksek lisans yapmak istediğiniz bölüm ve üniversite’nin internet sayfasını dikkatlice okuyunuz, aradığınız cevabı bulacaksınız

  • dilaraaydin90_avatar
   3 ay önce

   rica ederim, teşekkürler 🙂

 2. erelalkan_avatar
  3 ay önce

  Yüksek lisans hakkında ”Sosyologların” merak ettiği çoğu şeye değinilmiş. Elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir