Betelgeuse Yıldızı Nedir? Ne Zaman Patlayacak?

Betelgeuse Yıldızı Nedir? Ne Zaman Patlayacak?
betelgeuse yıldızı nedir ne zaman patlayacak
0

Orion takim yıldızında bulunan ikinci en büyük yıldız Betelguese yıldızı nedir? Sorusu çokça merak ediliyor., Ömrünün sonuna yaklaştığı gök bilimciler tarafından söyleniyor.. Yıldızlar da bir nevi canlı varlıklar gibidir; doğarlar, büyürler ve ölürler. Bu ölümleri farklı şekilde sonlanır. Betelguese ise süpernova şeklinde patlayarak ömrünü tamamlamış olacaktır. Peki Betelguese ne zaman patlayacak ? Betelguese atlarsa ne olur? Gibi sorulara cevap verelim. Betelguese’ün son birkaç aydır sönükleşmesi, gök bilimciler tarafından süpernova patlamasının olacağını düşündürtmesine sebep oldu. Fakat son gözlemler de süpernova için bir süre daha beklememiz gerektiğini ortaya koydu. Yıldızın enerjisinin azalması ve ışığının sönmesinin sebebi belli oldu.

Dünya’nın dört bir yanında merak uyandıran Betelgeuse yıldızı, yeni bir olaya başladı. Avrupa Güney Gözlemevi’nde görev yapan gök bilimciler, Betelgeuse’un güncel ve yüksek çözünürlüklü görüntülerinde, cismin şeklinde meydana gelen değişimler neler olduğunu söylediler.

Belçika Üniversitesi’nde görev yapan bilim insanları Şili’de bulunan gözlem evinden Dünya’dan 700 ışık yılı uzaklıkta bulunan yıldızın yüksek çözünürlüklü görüntülerini almayı başardılar.

Devasa büyüklükte ki yıldız, Ocak 2019 yılında bir gök bilimci tarafından görüntülendiğinde daha parlak bir disk halindeydi.Şu an ise yıldız da bulunan tüm parlaklık kuzey yarısına hareket ettiği ve Betelguse Yıldızı’nın çevresinde ciddi bir kararma meydana geldiği görülmüştür. Bu bilgi ise Betelguese Yıldızı patlayacak mı ? Sorusunu meydana getirmektedir. Gök bilimcinin yaptığı gözlemler sonucunda; ‘bu yapıda büyük yıldızlar etrafına gaz toz katmanlarını çevresine püskürtürler böyle büyük yapıdaki yıldızlar, bu şekilde kendi çevrelerini örttükleri kararsız dönemlerden geçebilirler. Yıldızın etrafının sönük olmasının sebebi yaydığı toz bulutları olabilir.

Güneşimizin Tam 1000 Katı Büyüklüğünde !

Orion takım yıldızın da bulunan Betelgeuse yıldızı, birkaç milyon yıl yaşında. Güneş’imiz ise 4.5 milyar yıl yaşında. Fakat Güneş’imizin yaklaşık 1000 katı büyüklüğüne sahip ve 100 bin katı parlaklığı olan bu dev kırmızı yıldız, Günel sistemimizin tam merkezinde olsaydı; Merkür’ü, Venüs’ü ve Dünya’mızı da dahil Jüpiter’e kadar uzanırdı. Verilen örenek doğrultusunda büyüklüğünü az çok anlamışsınızdır. Sıcaklığı ise; ortalama yüzey sıcaklığı, Güneş’in yüzey sıcaklığından yaklaşık 3 bin derece fazladır.. Fakat büyük yıldızların ömrü kısa sürelidir. Betelgeuse birkaç milyon yaşında olmasına rağmen ömrünün sonlarına yaklaştı, Güneş’imiz ise bir 4 milyar yıl kadar daha olduğu düşünülmektedir.

Betelgeuse Patlarsa Ne Olacak?

Bazı gök bilimciler Betelgeuse yıldızı eğer patlarsa, meydana gelecek ışığın Ay’ın yansıttığı ışıktan daha fazla olacağını hatta gündüz bile görülebileceğini söylüyorlar. Adet Dünya’mızın iki Güneş’i olacağını söylüyorlar. 700 Işık yılı uzaklıkta olduğu için patlamanın bize bir zararı olmayacağı söyleniyor. Gök bilimciler süpernova patlamasının yaklaşık olarak iki ay süreceğini belirtiyorlar.

Patlamanın şiddeti gerçekten büyük olacağı için Dünya’mızda bazı yerlerin ‘beyaz gece’ ile tanışacağı söyleniyor. (Kutup ve çevresinde aydınlık gece) Başka bölgeler de ise gündüz süresinin üç ile dört saat uzayacağı söyleniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir