Masalların Çocuklar Üzerindeki Olumlu Yansımaları Üzerine Kibar Prens Masalının İncelemesi

Masalların çocuklar üzerindeki olumlu yansımaları üzerine ''Kibar Prens'' Masalı İncelenmiştir.

Masalların Çocuklar Üzerindeki Olumlu Yansımaları Üzerine Kibar Prens Masalının İncelemesi
1

Çocukların eğitimi için masal oldukça önemlidir. Masalın bitmek bilmeyen faydaları vardır. Masalın; çocukların hayal gücünün gelişmesi, kelime dağarcığının zenginleşmesi, yaratıcılığın oluşması, merak duygusu ile araştırma güdüsünün gelişmesi gibi birçok olumlu yanları vardır. Ayrıca masalın çocuklar için en önemli olumlu yansıması ise iyilik, dürüstlük, kibarlık gibi birçok özelliğin kazanılmasında yardımcı olmasıdır. Bu yazıya konu olan çalışma ise ‘Kibar Prens’ masalının çocuklar üzerindeki olumlu yansımaları üzerinedir.

Masalda iki kardeş olan kibar prens ve kaba prensin, babalarının yaşlanmaları sebebiyle kral olmak için babalarının yaptığı üç sınavdan geçmeleri gerekmektedir. İlk sınav halkın en çok hangi prensi sevdiği üzerinedir. İki prens de bir balkon konuşması yapar ve halk kibar prensten yana olur. Çünkü bu zamana kadar kibar prens halka çok iyi davranmıştır. İlk sınavı kibar prens kazanır. İkinci sınav ise bir ayının yattığı ağacın altından elmas ve altınları alıp krala getirmeleri üzerinedir. İlk önce ormana kaba prens gider. Ayıyı ağacın altından kaldırmak için kaba saba davranır ve ayı ağacın altından kalkmaz. Daha sonra şansını kibar prens dener ve ormana giderken eline bir armut sepeti alır. Ayı bu durumdan çok memnun olur. Kibar prens altınları ve elmasları alınca ayıya teşekkür eder. Teşekkür etmesi ayıyı çok mutlu eder. İkinci sınavı da kibar prens kazanır. Bu ilk iki sınavdan şu çıkarımları yapmak mümkündür; kibarlık, hoşgörü ve sevgi dolu bir yaklaşım ile etrafımızdakileri kırmadan elde etmek istediğimiz şeye ulaşmak mümkündür. Masalda kibar prens halka iyi davrandığı için halk onu sever. İkinci sınavda ise ayıya armut götürmesi ve teşekkür etmesi çocukların öğrenmesi gereken iki olguyu karşımıza çıkarır: Çocuklara, hayvanlara iyi davranılması gerektiğini ve teşekkür etmenin herkesi çok mutlu edeceği dersini verir. Sıra üçüncü sınava gelir. Üçüncü sınav ise karşı ülkenin prensesi ile evlenebilmektir. Masalda ilk iki sınavı kazanan kibar prens aynı şekilde üçüncü sınavı da kazanır. Kibarlığından, hoşgörüsünden ve misafirperverliğinden ötürü karşı ülkenin prensesi ile evlenir. Karşı ülkenin kralı kızının kibar prens ile evlenmesine razıdır çünkü önceden onların sarayına gittiğinde çok misafirperver bir şekilde kralı ağırlamıştır. Üçüncü sınavda ise kibar prens çocuklara misafirperver olmanın çok önemli olduğunu öğretir. Kibar prens üç sınavı da kazanarak halkın yeni kralı olur. (https://www.masal.org/kibar-prens.html)

thumbnail
Önerilen Yazı
Okul Öncesi Dönemindeki Çocuklara Yönelik Yayınlanan Çizgi Filmlerde Toplumsal Cinsiyet Rollerinin Yansıtılması ve Öğrenilmesi

Masallar çocuklara iyi olunması gerektiğini çocukların anlayabileceği bir dilde aktarmanın yanı sıra çocukların duygusal eğitimine de katkıda bulunur. Anne ve babanın çocuklarına masal okuması çocukların ailesi ile olan iletişimini güçlendirir ve çocuklar okul öncesinde öğrenilmesi gereken şeylerin birçoğunu masallar sayesinde öğrenmiş olur. Kibar Prens masalından dahi birçok şeyin öğrenilebilecek olduğunu görmüş olduk. O halde her bir masal çocuklar için yeni bir bilgi anlamını taşır. Şunu da unutmamak gerekir; masal yalnızca çocukların değil yetişkin insanların da çoğu kez ufkunu açmaktadır. Gilbert Keith Chersterton’un dediği gibi; Masallar gerçekten ötedir. Bize ejderhaların var olduğunu anlattıkları için değil, ejderhaların bile yenilebileceğini anlattıkları için.

Kaynakça

  • Erişim Tarihi (2023) : https://www.birgun.net/makale/katakulliya-101237
  • Erişim Tarihi (2023): https://www.masal.org/kibar-prens.html
thumbnail
Önerilen Yazı
Masalların Sosyolojik Açıdan Değerlendirilmesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Rabia Kıvrak 22 Haziran 2023

    Sevgili Ayçe, içeriğini okuyalı hayli zaman oldu ama yorum yazmaya fırsat bulamamıştım. Öncelikle belirtmeliyim ki, masalların çocukların eğitimi ve duygusal gelişimi üzerindeki olumlu etkilerine odaklanan inceleme yazını okumak oldukça zevkliydi. Sembolizm ve öğretilerle güçlenen masallar gerçekten ilham verici ☺️ Yeni incelemelerini merakla bekliyorum. Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir