Patrimonyalizm Nedir? | Sosyoloji Notları

Patrimonyalizm Nedir?  | Sosyoloji Notları
patrimonyalizm nedir
0

Patrimonyalizm, Osmanlı Devleti’nin sistemini daha iyi kavrayabilmek için kullanılan; geleneksel ve hukuksal yapıyı esas alan bir kavramdır. Bu sistem içerisinde bürokratik merkezi tek kişi idare eder ve her şeyin sahibidir. Otorite dediğimiz kavram, kral ailesindeki bürokratik güce dayanmakta. Max Weber, Patrimonyalizm kavramını ilk olarak ‘’Ekonomi ve Toplum’’ kitabında ele almıştır.

‘’Bir yönetim tarzı’’ olarak veya ‘’Sultanizm’’ olarak da ifade edilebilir. Bu yönetim tarzlarına despotizm, oligarşi ve monarşi gibi rejimler örnek verilebilir.

Karl Marx’a ait olan Asya Tipi Üretim Tarzı modeline karşı olarak Patrimonyalizm, Max Weber tarafından sıkça kullanıldı. Aynı zamanda Nathan Quimpo, Richard Pipes, Julia Adams, Francis Fukuyama, JI Bakker, Ricardo Velez Rodriguez tarafından da kullanıldı.

Eleştiriler:

Patrimonyal modele karşı eleştiriler de olmuştur. Bu eleştiriler; eşitsizlik ve söz sahibi olamama durumlarına dem vurularak yapılmıştır.

Yazar Hakkında

Merhaba, ben Erel Alkan. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nden mezun oldum. Web ve Seo işleri ile ek olarak yakından ilgileniyorum. Dijitalleşen dünyada ''dijital olanı'' sosyoloji ile entegre etmek ve insanlara fayda sağlamak istiyorum. Bu kapsamda da bu platformu kurma ihtiyacını duydum.

Yorum yap