Çözüldü

Lisans ve Önlisans Okuyan Biri Önlisans KPSS Girebilir Mi?

Misafir tarafından
1 Eylül 2022 tarihinde soruldu

Arkadaşlar selam, 4 senelik sosyoloji bölümünü bitirdim. Daha sonra 2 senelik önlisans bölümü bitirdim. Şimdi önlisans KPSS girip atanmak istiyorum. Acaba önlisans KPSS girebiliyor muyum? Lisans bitiren önlisans KPSS girebilir mi?

2
Üniversite Soruları
Bir Cevap Yaz

Cevaplar (2) 2

 1. Hakan ÇakmakHakan Çakmak
  Doğru Cevap

  Merhaba, maalesef söylediğiniz durumda ön lisans mezuniyetinizden KPSS’ye girseniz bile atanamazsınız. Çünkü akademik kariyer olarak en yüksek olan alandan atanabilirsiniz. Örneğin ön lisans mezunu olmaya hak kazandığınız an ortaöğretim KPSS’ye girseniz ve puan alsanız bile atanamazsınız. Yahut herhangi bir lisans alanında mezun olmaya hak kazandığınız an ön lisans bölümünden atanamazsınız. Ama varsayalım ki iki lisans bölümünden mezun oldunuz o zaman hangi alandan atanacağınızı siz seçersiniz tabi gerekli puanları almanız şart. Tabi siz iki alandan mezun olduğunuzu yazdığınız için böyle ama Danıştay’ın da verdiği karara göre başvuru sürecinin son gününde bitirilen en üst öğrenim düzeyi neyse o şekilde başvurabileceği kararını verdi. Bu kararda başvurunun son gününde ön lisans mezunu olmasına rağmen ortaöğretimden başvurup atanan bir kişinin ataması yapılmasına rağmen Danıştay şikayet eden Maliye Bakanı’nı haklı buldu ve atamayı iptal etti. Bu kararı internetten arattırarak ulaşabilirsiniz. Son söz olarak başvurunun son günü bitirilen en üst öğrenim düzeyinden başvurmak zorundasınız.

  0
 2. Barış ÖzdemirBarış Özdemir

  Ben 2 yıllık sağlık kurumları işletmeciliği bölümünü bitirdim . Daha sonra sağlık yönetimi bölümüne açıktan dgs ile 4 e tamamladım. kpss önlisansa girerek başvuru yapabilir miyim ? 

  0

Senin Cevabın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) olarak işaretlendi.