Çözüldü

Yüksek Lisans Paralı Mı? Devlet Üniversiteleri?

Misafir tarafından
25 Temmuz 2022 tarihinde soruldu

Merhaba, yüksek lisans yapmak paralı mı? Yüksek lisans yapmak istiyorum ancak devlet üniversiteleri de herhangi bir ücret alıyor mu?

2
Üniversite Soruları
Bir Cevap Yaz

Cevaplar (2) 2

 1. Erel AlkanErel Alkan
  Doğru Cevap

  Yüksek lisans yapmak paralı değildir. Yüksek lisans, devlet üniversitelerinde yapıldığında paralı değildir ancak bu durum tezsiz yüksek lisans için geçerlidir. Eğer, devlet üniversitelerinde tezsiz yüksek lisans yaparsanız bu paralıdır.

  Bunlara ek olarak özel üniversitelerde yüksek lisans paralıdır. Sonuç olarak devlet üniversitelerinde tezli yüksek lisans ücretsizdir.

  0
 2. Hakan ÇakmakHakan Çakmak

  Merhaba, Erel hocamın söylediği gibi devlet üniversitelerinde tezli yüksek lisans yaparsanız size verilen sürede bitirirseniz ücretsiz. Ancak eğer ek süre talep edebilirsiniz o dönemlerde kayıt yaptırırken ücret yatırmanız gerekecek ama çok çok yüksek bir meblağ değil tabi ekonomik dengesizlik durumu eskiye göre biraz daha görece daha yüksek bir miktar yatırmanızı gerektirebilir. Burada dikkat edeceğiniz bir husus da şudur. Eğer kayıt yaptırırken başka bir bölümde okuyorsanız mesela açık öğretimden bir bölüm okuyorsanız o zaman ikisine devam edebilmek için ek ücret yatırmanız gerekebilir.

  0

Senin Cevabın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) olarak işaretlendi.