Çözüldü

Üniversite 3.Sınıfta Yatay Geçiş Yapılır Mı? Mantıklı Mı?

Anonim Sorular tarafından
22 Temmuz 2022 tarihinde soruldu

Merhabalar, üniversite 3.sınıfta yatay geçiş yapabilir miyim? Bölümün bana göre olmadığını biraz geç anlamış olabilirim :) ancak önümüzde koca bir süreç var. Eğer yatay geçiş mümkünse benim yatay geçiş yapmam mantıklı olur mu sizce?

2
Üniversite Soruları
Bir Cevap Yaz

Cevaplar (2) 2

 1. Erel AlkanErel Alkan
  Doğru Cevap

  Üniversitede 2 ve 3. sınıfta yatay geçiş yapabilirsiniz. 1. ve 4. sınıflarda yatay geçiş yapamazsınız. 1 seneniz kala yatay geçiş yapmanız mantıksız olabilir. Bölümü bitirip yeniden üniversite sınavına girmeniz daha mantıklı olabilir. Elbette farklı görüşler olacaktır ancak benim düşüncem bu şekilde. Başarılar.

  Yatay geçiş ile ilgili konu linki: https://www.sosyologer.com/universite-1-sinifta-yatay-gecis-yapilir-mi/

  0
 2. Hakan ÇakmakHakan Çakmak

  Merhaba, yanlış anlamadıysam sizin bahsettiğiniz yatay geçiş farklı bir bölüm için olacak herhalde bu durumda yatay geçiş açılsa ve sizin genel not ortalamanız yüksek olsa bile burada sınav puanınızın başvurduğunuz alana yetiyor olması lazım. Merkezi yatay geçişte de benzer bir durum vardır. Puanınızın yetebileceği düzeyde olan bölümlere başvurabilirsiniz. Burada Erel Hocamın görüşünden farklı olarak iki bölüm arasında fayda maliyet analizi yapılması lazım. Örneğin siz maliye okuyorsunuz ve dediğiniz gibi bölümün size göre uygun olmadığını fark ettiniz. Sınavda da PDR için yeterli bir puanınızın olduğunu düşünürsek bu durumda istediğiniz bölüm PDR ise 3 yıla bakılmadan feda edilebilir. Çünkü tekrar sınava hazırlandığınızda bu puana ulaşmanız farklı sebeplerle zor olabilir. Bu tercihi yaptığınızda emeğiniz tamamen çöp olacak diye düşünmeyin. Çünkü herhangi bir lisans bölümünde okurken 2. sınıfın sonunda alttan dersi olmayan bir öğrenci başvurarak ÜNVANSIZ ÖN LİSANS DİPLOMASI talep edebilirler. Bu durumda size daha sonra DGS’ye girerek ileride tamamlama şansınız olabilir.

  0

Senin Cevabın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) olarak işaretlendi.