Sosyoloji İş İmkanları Nasıl? Gelecek Var Mı?

sosyoloji is imkanlari neler

Sosyoloji iş imkanları, ne yazık ki ülkemizde kısıtlı durumda. Bilindiği üzere sosyoloji bölümü hem örgün öğretim hem de açık öğretim fakültesinde var. Tabi bu durumdan dolayı da ciddi bir yığılma söz konusu. Bu yığılmaya ”Az kadro” problemi de eklenince ne yazıkki tablo pek iç açıcı görünmüyor. Tabi ki devlet memurluğu çerçevesinde bakarsak durum bu şekilde.

Devlet tarafından açılan sosyolog kadroları ne yazık ki her şehre 1 adet sosyolog düşecek şekilde ayarlanmış. Tabi, bu durumda devlet memuru olarak sosyolog olmak bir hayal gibi duruyor. Hal böyleyken sosyoloji iş imkanları daha çok özel sektöre doğru kayıyor. Ancak, özel sektörde sosyologlar ne yapıyor? Bir sosyolog özel sektörde neler yapabilir? Dilerseniz, bu soruların cevabını alt başlıkta verelim.

Sosyoloji Nedir?

Sosyoloji, toplumu anlamaya yönelik nitel ve nicel araştırmalar yapan pozitif bir bilimdir. Görünenin arkasındaki görünmeyeni anlamaya yönelir. Elde ettiği veriler çerçevesinde raporlar sunar.

Önerilen Yazı
Açıktan Sosyoloji Okumak Mantıklı Mı?

Sosyoloji Mezunları Ne İş Yapar?

Dört yıllık lisans eğitimini başarı ile tamamlamış bir kişi, sosyolog unvanını alır. Sosyolog unvanını alan kişi ise özel ve devlette çalışabilir. Peki, sosyolog ne iş yapar? 

 • Lisans eğitimi sırasında veya sonrasında aile danışmanlığı sertifikası alan bir birey, aile danışmanı olarak görev yapabilir.
 • Formasyon alan bir birey, rehberlik öğretmenliği yapabilir.
 • Sosyolog ilanı açmış bakanlıklarda görev yapabilir.
 • Kadın sığınma evlerinde çalışabilir.
 • Belediyelerin ilgili birimlerinde çalışabilir.
 • Reklamcılık alanında faaliyetlerde bulunabilir.
 • Araştırma merkezlerinde araştırmacı olarak görev yapabilir.
 • Sivil toplum kuruluşlarında etkin rol oynayabilir.
 • Medya  ve gazetecilik alanında etkili olabilir.
 • ”İşsiz kalabilir :)”

Sosyoloji Bölümü Okunmalı mı?

Sosyoloji bölümü son sınıf öğrencisi olarak bunu yazdığım için yazdıklarımı dikkatle okumanızda fayda var. Unutmamak gerekir ki hangi bölümde iş imkanı fazla olursa olsun eğer kendinizi geliştiremezseniz ne yazık ki iş bulma olasılığınız çok düşük. Peki, sizi bir adım öne geçirecek şeyler neler?

 • Yabancı dil,
 • Çok okumak,
 • Çok araştırmak.

Üniversite hayatım boyunca yukarıdaki maddeleri yapan arkadaşlarım ciddi başarılar elde etti. Ben ise kendimi daha farklı bir alanda (Web, seo, sosyal medya) geliştirdim ve sosyoloji platformunu (Sosyologer) kurdum. Eğer, 4 sene boyunca hiçbir şey yapmayarak, sadece sıralarda oturarak mezun olursanız işsiz kalma olasılığınız yüksek. Tabi, yukarıda tanıdıklarınız varsa orasını bilemem :)

Sonuç olarak; eğer çok istiyorsanız ve burada başarılı olacağınıza inanıyorsanız mutlaka okuyun. Çünkü, Türkiye’de hangi bölümü okursanız okuyun işsiz kalma olasılığınız var. O yüzden sevdiğiniz bölüm ile işsiz kalın. Tabi, işsiz kalma mevzusunu işin ciddiyetini kavrayın diye anlatıyorum. Yoksa, bölümde etkin olan birisinin kolay kolay işsiz kalacağını zannetmiyorum.

Önerilen Yazı
Sosyologlar Aile Danışmanı Olabilir mi?

Sosyoloji Bölümü Bana Ne Kattı?

Sosyoloji bölümüne gelmeden önce tam cahilmişim diyorum. Resmen, gözümde bir perde varmış da 4 sene sonunda o perde kalkmış gibi hissediyorum. Gerçek dünyayı sosyoloji ile öğrendim. Dinamikleri, yapıları, eşitsizlikleri, toplumsal cinsiyet konularını ve daha birçok konuyu öğrendikten sonra hayata bakış açınız değişiyor. Bambaşka bir insana dönüşüyorsunuz. Kısaca, sosyolojinin faydaları çerçevesinde maddelendirecek olursam;

 • Öğrenmeyi öğrendim,
 • Okuma ve analiz yeteneğim gelişti,
 • Bir olaya farklı açılardan tarafsız bir şekilde bakabiliyorum,
 • Görünenin arkasındaki görünmeyene odaklanabiliyorum,
 • Rahat bir şekilde nitel – nicel araştırma yapabiliyorum,
 • Girdiğim entelektüel bir ortamda çok güzel sohbetler edebiliyorum.

Tercih dönemi çok önemlidir. Eğer, kafanıza takılan bir şey olursa sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşabilirsiniz. Sorulan sorulara memnuniyetle cevap vereceğim. Eğer, buraya ait değilseniz sakın gelmeyin derim.

Önerilen Yazı
Sosyoloji Okuyan Psikolog Olabilir Mi?

Sosyoloji Okuyanlar Ne Diyor?

Sosyoloji yorumları genelde olumsuzdur. Çevrem ve arkadaşlarımdan sıkça duyduğum bir kelime ”İşsizlik” tir. Bunun sebebi ise insanların kendini yeterli derecede geliştirmemesidir. Kapitalist düzende işverenler veya devlet nitelikli çalışanlar ister. İş istiyorsanız ilk olarak kendinizi geliştirmekle işe başlamanız gerekir. Sosyoloji okuyanların ne dediğini boşverin, burada aktör sizsiniz eğer isterseniz olur. Ben çevreden etkilenmeyen biriyim, sizin de etkilenmenizi istemem. Yazdıklarımı sadece bir dost tavsiyesi olarak görün, hiçbir bilgi kesin değildir :)

Sosyoloji Bölümü Mezunları Rehber Öğretmeni Olabilir Mi?

Sosyoloji bölümünden mezun olan kişiler formasyon alarak rehber öğretmeni olabilir. Bunun için üniversitelerin formasyon şartlarını takip edin. Rahat bir şekilde alabilmeniz için ortalamanızın 3.00+ olması gerekir. Ayrıca, lisans döneminde formasyona yarayacak dersleri de almanız gerekir. Bunun için üniversitenizin bölüm başkanlığı ile görüşün.

Sosyoloji Bölümü Zor Mu?

Bu durum kişiden kişiye göre değişebilir. Okumalarınızı yapar, yöntemi kavrar ve araştırmanızı yaparsanız bölümün zorluğu yoktur. Ancak, okumaları aksatırsanız ve denilenleri yapmazsanız ciddi derecede zorlaşır. Bölümün zorlaşmaması için şunlara dikkat edin;

 • Hocalarınız her hafta okumalar verecektir. Bu okumaları aksatmayın.
 • Verilen ödevleri ciddiyet ile yapın. Not almak yerine öğrenmeyi ön plana koyun.
 • Sosyal ilişkilerinizi geliştirin, hangi alana yönelmek istiyorsanız o alandaki kişiler ile iletişime geçin.
 • Ders ile ilgili sosyal toplantılara katılın.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba, ben Erel Alkan. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde eğitim görüyorum. Web ve Seo işleri ile ek olarak yakından ilgileniyorum. Dijitalleşen dünyada ''dijital olanı'' sosyoloji ile entegre etmek istiyorum. Bu kapsamda da bu platformu kurma ihtiyacını duydum.

Yorum yap

Yorumlar (4)

 1. Semanur 2 ay önce

  Bu bölüm için kendimi nasıl geliştiririm peki neler yapmam gerekli olur önerileriniz?

  • Erel Alkan

   Merhaba, üniversite kapısından girmeden teorileri ve yorumlamaları öğrenmeden bu çok zor. Okuma ve analiz yeteneğinizi geliştirin. İleride çok lazım olacak.

 2. Merhaba ben 12. sinif ogrencisiyim ve suanda kafam cok karisik.Eger bu bolumu okuyup reklamcilikta yuksek lisans yapabilir miyim.Yada reklamcilik okuyup sosyolojide yapabilirmiyim?

  • Erel Alkan

   Selam, sosyoloji okuyup reklamcılıkta yüksek lisans yapmak mümkün. Ancak, sosyoloji yüksek lisans kadrosu açarken sosyoloji ağırlıklı olarak, psikoloji, felsefe, antropoloji gibi bölümlerden alım yapıyor. Reklamcılık okuyup sosyoloji yüksek lisans yapmak çok zor diyebilirim. Sosyoloji mezunları iletişim fakültesinde yüksek lisans yapabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir