Alice in Borderland İncelemesi | Oyuncuları ve Yorumlar

Alice in Borderland İncelemesi | Oyuncuları ve Yorumlar
0

Alice in Borderland; Arisu, Karube ve Chota adındaki üç arkadaşın bilinmeyen bir nedenle paralel bir evrendeki Tokyo’ya geçmeleri ile başlar. Paralel evrende telefonlar bile çekmez. Burada hayatta kalabilmek için oturum süresi kazanmaları gerekir. Oturum süresi kazanmalarının tek yolu ise oyunlara katılmaktır. Çeşitli kart oyunları, çocuk oyunları ve benzeri birçok farklı oyun ile hayatta kalabilmek için oynamaya devam etmek zorundadırlar.

Arisu’nun etrafında şekillenen ve geniş bir oyuncu kadrosu bulunan yapımda hayatta kalmak için sürekli oyun oynamak ve kazanmak şarttır. Oyun oynamayarak oturum süresini dolduran oyuncular ise yukarıdan gelen bir ışın ile öldürülür. Alice in Borderland, insan olmanın ne anlama geldiğini sorgulatan, baştan sonra duyguların, arkadaşlığın, aşkın ve sevginin insanın yaşama isteği ile olan mücadelesini anlatan bir yapımdır.

Alice in Borderland’da yaşadıkları şehrin bir paralelinde hayatta kalmaya çalışan bir grup arkadaşın yolları eninde sonunda ayrılır. Herkesin hayatında pişman olduğu bir şeyler vardır. İnsanların pişmanlıklarını gördükleri, oynadıkları oyunlar ile aslında ruhlarına dokundukları bir maceradan bahsediyoruz.

Alice in Borderland Künyesi:

Alice in Borderland Konusu:3 arkadaşın birden yaşadıkları şehre benzeyen ancak aslında hiç de öyle olmayan bir yerde hayatta kalma mücadelesi.
Sezon Sayısı:2
Bölüm Sayısı:16
Yönetmeni:Shinsuke Sato
Yayınlandığı Yer: Netflix
Başrol Oyuncuları:Kento Yamazaki, Tao Tsuchiya, Nijiro Murakami
İlk bölümün Yayınlanma Tarihi: 10 Aralık 2020
Neyden Uyarlandı?Imawa no Kuni no Alice

Alice in Borderland Oyuncuları

Alice in Borderland başrol oyunları: Kento Yamazaki, Tao Tsuchiya, Nijiro Murakami’dir. Tam oyuncu listesi ile şu şekildedir:

 • Kento Yamazaki (Ryohei Arisu)
 • Tao Tsuchiya (Yuzuha Usagi)
 • Nijiro Murakami (Chishiya)
 • Aya Asahina (Hikari Kuina)
 • Ayaka Miyoshi (An)
 • Dori Sakurada (Niragi)
 • Yuki Morinaga (Chouta Sagawa)
 • Keita Machida (Daikichi Karube)
 • Ayame Misaki (Saori Shibuki)
 • Kyotaro tamura (Hajime Arisu)
 • Shuntaro Yanagi (Last Boss)
 • Yutaro Watanabe (Tatta)
 • Mizuki Yoshida (Asahi)
 • Tsuyoshi Abe (Kuzuryu)
 • Nobuaki Kaneko (Hatter)
 • Sho Aoyagi (Agni)
 • Riisa Naka (Mira)

alice in borderland oyuncularAlice in Borderland Ne Anlatmak İstiyor?

Alice in Borderland 2 sezonluk bir yapım olarak insanların arzuları, duyguları ve yaşama isteği için neler yapabileceğini anlatıyor. Bir insanı yaşama arzusundan alıkoyabilecek tek şey ise pişmanlıklarıdır. Hayatında yaptığı kötü şeyler, geçmişinden gelen pişmanlıklar hayatta kalmak için mücadele gücünü tüketebilir.

Alice in Borderland yaşamak için mücadele eden bir grup insanın hayatını anlatmaktadır. Her birinin farklı bir öyküsü, farklı pişmanlıkları ve yetenekleri vardır. Ancak ortak olan bir şey varsa o da yaşama arzusudur. Hayatta kalmak için başkalarını feda eder miydiniz?

Oyunların her birinde sadece tek bir taraf kazanabilir. Kaybetmek ise ölümle sonuçlanır. Kazanmak için başaklarını öldürür müydünüz? İnsan doğasının sınırlarını zorlayan, ekran başında sizi uzun uzun düşündürecek bir yapım.

Alice in Borderland 2.Sezon Ne Zaman?

Alice in Borderland 2.sezon 22 Aralık 2023 yılında yayınlandı. Güncel olarak ilk ve ikinci sezonu izleyebilirsiniz. Öte yandan dizinin üçüncü bir sezonu olmayacağı biliniyor. İkinci sezonun sonunda dizinin cevaplanmayan tüm soruları da cevaplandı. Final bölümü ile Alice in Borderland dünyasının nasıl oluştuğu, insanların kendini paralel bir dünyada bulmasının nedeni de ortaya çıktı. 2.sezon bölüm sayısı ise 8 dir.

Alice in Borderland 2.Sezon İncelemesi

Alice in Borderland 2.sezon incelemesi de ilk sezonki kadar zor görünüyor. Dizinin final sezonunun izleyenlerini hayal kırıklığına uğratmadığını, ilk sezon kadar sürükleyici, adrenalin dolu ve düşündürücü olduğunu söyleyebiliriz. 2.sezonda artık sadece oyun oynamak yok. Oyun kurucuyu bulmak, oyunların anlamını öğrenmek, kazanmak ve normal hayata dönmek için adım adım ilerleyen karakterlerimiz var.

Dizinin ikinci sezonunda da hayatta kalma temasını sürdürüyor. Her bir oyunu kazanan oyuncular bir diğer oyuna katılarak hayatta kalmak için mücadele etmeye devam ediyor. Ancak mücadelede kazananların sayısı da gittikçe azalıyor. Alice in Borderland’de paralel bir evrende olduğunu düşünen, kendi hayatlarına dönmek için çabalayan başrollerimizin başından geçenler artık geçmiş hayatları ile çok daha ilgili.

alice in borderland basrollerDizinin final bölümünde hiçbir şey beklendiği gibi değil. Paralel bir evrende hayatta kalmak, yeniden eski hayatlarına dönmek, ölümden kaçmak, uzaylılar tarafından istilaya uğramış olmak gibi birçok tez söz konusu. Ancak gerçek bunlardan çok daha normal ve basit. Bu basitlik beraberinde aslında gerçekçiliği de güçlendiriyor. Dizide uzaylılar tarafından kaçırılmış olmak herhalde finali berbat edebilirdi.

Final bölümü biraz beyin yakan bir bölüm olsa da genel olarak izleyicilerin beklentilerini karşılayacak türden bir bölüm oldu. Diziyi tekrar tekrar izleyebilir ve farklı noktalara dikkat ederek yeni yorumlar çıkarabilirsiniz. Dizinin finali de oldukça anlamlıydı. Hayatta kalmak için gerçekten sadece oyunları kazanmak değil, oyunları oynarken hayatta kalma arzularını da korumaları gerektiğini final bölümünde daha iyi anladık. Üç seçenek var. Hayatta kalmak, oyun kurucu olarak oyunda kalmak ya da ölmek.

Alice in Borderland İsmi Nereden Gelir?

Dizinin adının Alice in Borderland olması Lewis Carroll tarafından yayınlanmış ve klasikler arasında yer alan kitaptan geldiği bilinmektedir. Dizinin konusu ile kitabın konusu arasında büyük farklar olsa da günümüze uyarlanmış bir hali olarak değerlendirmek mümkündür. Bu konuda kitabın bir ilham kaynağı olduğunu söylemek de yanlış olmaz.

Alice in Borderland Hangi Animeden Uyarlama?

Alice in Borderland aynı isimle yayınlanmış olan bir manga serisinden uyarlanmıştır. Manga serisinin yayıncısı ise Haro Aso olarak bilinmektedir. Manga serisine bağlı kalınarak dizi serisi 2020-2023 yılları arasında yayınlanmıştır. İlk sezon 2020 yılında yayınlanmışken ikinci sezon da 2023 yılında yayınlanmıştır.

Alice in Borderland Oyun Kurucu Kim?

Alice in Borderland’de oyunların her birinin kurucusunun kim olduğu bilinmiyor. Oyun kurucunun tam olarak kim olduğu değil oyunların oynanma amacı, oyunları kaybedenlerin nereye gittiği gibi sorgular final bölümü ile cevap buluyor.

alice in

Alice in Borderland İnsanlar Nereye Gitti?

3 arkadaş, Tokyo’ya gitti ancak buradaki Tokyo paralel evrendekidir. Burada ise yaşamaları için bir kural vardır: Kazanırsan yaşamaya devam edersin.

Alice in Borderland Yorum

Alice in Borderland yorumları ile insanın doğasına ve yaşama içgüdüsüne dair birçok farklı noktada dikkat çekiyor. İki sezonluk dizinin her bir bölümü ayrı bir oyun ve maceradan oluşuyor. Oyunların her birinde oyuncuların karakteristik özelliklerinin sınandığını görebilirsiniz. Oyunlar oynanırken oyuncular sadece kendi hayatları üzerinde değil başkalarının hayatları üzerinde de söz hakkına sahip olabilirler. Her bir bölüm ayrıca değerlendirilip incelenebilir ve yorumlanabilir niteliktedir.

Alice in Borderland 1.Sezon Kaç Bölüm?

Alice in Borderland 1.sezon 8 bölümdür. Ortalama olarak 45 -55 dakika aralığında olan bölümler, dünya tarafından soluksuz bir şekilde izlenmiştir.

Alice in Borderland 2.Sezon Kaç Bölüm?

Alice Borderland 2.sezon 8 bölümdür. Bölüm dakikaları ise bir önceki sezon gibi 45 – 55 dakika aralığındadır.

Alice in Borderland 3.Sezon Ne Zaman Olacak?

3.sezonun 2023’ün sonuna doğru Aralık ayı gibi gelmesi bekleniyor. Pandemi ile birlikte ikinci sezon geç çıkmıştı. Bu nedenle de 3.sezon da gecikecek gibi duruyor. Bu sadece bir tahmindir.

Founder of Sosyologer

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir