Burs Veren Kurumlar ve Vakıflar 2022 – 2023 (40 Tane Vakıf ve Kurum)

Burs Veren Kurumlar ve Vakıflar 2022 – 2023 (40 Tane Vakıf ve Kurum)
+ - 0

Burs veren kurumlar ve vakıflar, ülkemizde eğitim masraflarının yükselmesi ile öğrencilere destek sağlamak amacı ile karşılıksız burs vermektedir. Bu yazımda burs veren kurumlar ve burs veren vakıfları derleyerek öğrencilerin faydasına sunmaya çalıştım.

Burs başvuruları genellikle dönem başında, yerleştirmeler tamamlandığı zamanlarda başlar. Bazı kurum ve vakıflar, burs başvuru tarihlerini yeni yıla girerken de başlatabilir. Her burs miktarı aynı olmamakla beraber bursiyerden istenen şartlar da aynı olmayabilir. Türkiye’de en çok başvurulan, 2022 burs veren kurumlar ve vakıflar listesi şöyledir;

Not: Daha fazla bilgi için ilginizi çeken vakıf veya kurumun web sayfasına giderek burs şartlarını okuyunuz.

1.KYK Bursu

Kredi ve Yurtlar Kurumu, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı, yükseköğrenim görenlerin başvurabildiği, geri ödenmeksizin burs verir. Bu bursu alabilmenin şartları arasında; herhangi bir bölümden yükseköğrenim görmek (Önlisans, lisans, yüksek lisans vs.), ÖSYM sınavının yaptığı yerleştirme sonuçlarına göre ham puan ile ilk 100 öğrencinin arasında olmak, belirli şartlar dâhilinde Yönetim Kurulu’na göre amatör milli sporcu olmak, ihtiyaç sahibi olmak. Bu şartları taşıyan öğrenciler, KYK bursuna başvurabilir ve bursu almaya hak kazanabilir. Burs başvuruları, genelde yerleştirme sonuçlarından sonra Eylül ayında başlar.

2.E.B. Bursu

Milli Eğitim Bakanlığı aracılığı ile yabancı hükümlerin Türk öğrencilerine özel ve devlet bursu verdiği bir sistemdir. Özel bursta öğrencinin ülke şartlarını ve kendi yükseköğretim kurumunun denklik bilgisine bağlı olarak alabileceği burstur. Devlet bursu ise hükümetlerin farklı tarihlerde yapacağı mülakatlara göre kısıtla sayıda öğrenciye verilen burstur. Her ülkenin şartları ve başvuru tarihleri farklıdır.

3.VGM Bursu

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilir. Ortaöğrenim öğrencilerine, yükseköğrenim öğrencilerine ve yabancı uyruklu olup yükseköğrenim göre öğrencilere verilen bir burstur. Özellikle ihtiyacı olan öğrenciler önceliklidir. Burs başvuruları genellikle Ekim-Kasım aylarında başlar.

4.Tübitak Bursu

Tübitak Bursu, Bilim İnsanları Destek Programları Başkanlığı tarafından verilen bir burstur. Bursun amacı, sosyal ve beşeri bilimlere yatkın öğrencileri desteklemektir. Tübitak programlarında başarılı olmuş, olimpiyat ve yarışmalarda derece yapmış ve belirli üniversite ve bölümleri kazanan öğrencilerin alabildiği bir burstur. Öğrencinin başarı şartına göre burs miktarı değişir.

Bizi Instagram’dan Takip Edin: Sosyologer Instagram

5.Mehmetçik Vakfı Bursu

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca çalışmış olup ve bu görevleri esnasında şehit olan veya herhangi bir sebepten ötürü vefat eden er ve erbaşların çocuklarına, gazi ve engelli Mehmetçiklere ve çocuklarına verilen bir burstur. Bulunulan mağduriyet durumu ve koşullar altında birden fazla yardım bursu bulunmaktadır.

6.TSK Eğitim Vakfı Bursu

Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı olan Eğitim Vakfı Bursu, TSK’ye hizmet sağlayan er, erbaş, astsubay, jandarma, şehit, uzman ve sivil memurlarının ailelerindeki hak sahibi öğrencilerine karşılıksız olarak verdiği burstur.

7.Anadolu Vakfı Bursu

Anadolu Vakfı bursu, karşılıksız burs veren kurumlardan biridir. İhtiyaç sahibi öğrencilere verilen bir burstur. Devlet okulları ve vakıf üniversitelerine %100 burslu olarak yerleşen öğrenciler başvurabilir. Açık ve uzaktan eğitim öğrencileri ile önlisans öğrencileri, bu programdan yararlanamaz.

8.Elginkan Vakfı Bursu

Elginkan Vakfı bursu, belirli üniversiteleri kazan öğrencilere verilen bir burstur. Vakfın şartları arasında KYK bursu dâhil hiçbir kurumdan burs almamak vardır. Elginkan Vakfı’nın belirlediği üniversiteler ise şöyledir: İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi.

9.Sema Yazar Gençlik Vakfı Bursu

Sema Yazar Gençlik Vakfı bursu ihtiyaç ve başarı bursudur. Lisans ve yüksek lisans öğrencileri, yurtdışı bursu almak isteyen öğrenciler, spor ve sanat bursu almak isteyen öğrenciler bu bursa başvurabilir.

10.Alarko Holding Bursu

Alarko Holding Bursu, belirli üniversite ve bölümlerinde okuyan öğrencilere, belirli liselere giden öğrencilere verilen burstur. Öğrencilerin gelişimi ve yetkinlikleri amaçlanmıştır. Alarko bünyesinde hizmet veren ailelerin çocuklarına da verilebilir.

11.Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bursu

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği bursu, Türkiye sınırlarında ve devlet okulunda okuyan öğrencilere, ihtiyaç sahibi ve başarılı olması şartıyla verilen burstur. Ortaöğrenim ve yükseköğrenim öğrencilerine verilir. Eylül-Haziran aylarınca (10 ay) ortaöğrenim öğrencilerine 250 TL, yükseköğrenim öğrencilerine 450 TL karşılıksız burs verilir.

Bizi Twitter’dan Takip Edin: Sosyologer Twitter

12.İstanbul Ticaret Odası Bursu

İstanbul Ticaret Odası bursu, herhangi bir kurumdan burs almamak şartı ile verilen bir başarı bursudur. Kredili sistemde not ortalaması 4 üzerinden 2,25 üzerinde olan öğrencilere, 100 üzerinden 65 üzerinde olan öğrencilere verilir. Burs alınan süre boyunca herhangi bir yerde çalışmama koşulu vardır.

13.Vehbi Koç Vakfı Bursu

Vehbi Koç Vakfı bursu, öğrencilerin eğitimlerinde fırsat eşitliği amacı ile başlatılan bir burstur. Türkiye’de verilen en yüksek burslardan biridir. 50.000’den fazla bursiyere sahiptir. Üniversite bursları, meslek lisesi bursları, hemşirelik bursları, başarı bursları gibi birçok farklı alanlarda burs vermektedir.

14.TEV Bursu

Türk Eğitim Vakfı bursu, 25 yaşını aşmamış başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere verilir. Başarı şartları arasında not ortalaması 4 üzerinden 2,50 üstünde olması ve bu koşulla birlikte en az 1 dersten başarısız olmaktır. Türkiye sınırlarında, Türk uyruklu olmak ve herhangi bir devlet üniversitesinde okumak şartı aranır.

15.Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) Bursu

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı bursu, Devlet üniversitelerinin herhangi bir bölümünde okuyup başarılı olan engelli öğrencilere 9 aylık eğitim süresince verilen bir burstur. Başarı ve ekonomik durum baz alınarak seçilir. Engel durumunun %40 ve üzeri olması gerekir. Açık ve uzaktan eğitim gören öğrenciler, vakıf üniversitesi öğrencileri ve herhangi bir işte çalışan öğrencilere burs verilmemektedir.

16.Mehmet Zorlu Vakfı Bursu

Mehmet Zorlu Vakfı bursu, belirli üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ile Mühendislik, Hukuk, Endüstriyel Tasarım, Matematik, Fizik, Kimya, Tıp, Psikoloji, Sosyoloji bölümlerinde okuyan öğrencilere verilmektedir. İhtiyaç sahibi olan ve başarılı öğrencilerin önceliği vardır.

17.Yıldız Teknik Üniversitesi Vakfı Bursu

Yıldız Teknik Üniversitesi Vakfı Bursu, genel not ortalaması 4 üzerinden 2,00 ve üstü olan, 25 altındaki öğrencilere verilen burstur. Normal eğitim süresini aşmamış olmak ve hazırlık sınıfını geçmek şartları vardır.

18.KSV Vakfı Bursu

İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı bursu; Türk vatandaşı olan, başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere verilen bir burstur. Belirli üniversitelerin ve liselerin öğrencilerine verilen bu burs karşılıksız olarak verilmektedir.

19.Koç Üniversitesi Anadolu Bursiyerleri Programı

Koç Üniversitesi Anadolu Bursiyerleri Programı,  ihtiyaç sahibi ve dezavantajlı yerlerde yaşayan öğrencilere Koç Üniversite’si bünyesinde burs veren bir programdır. Koç Üniversitesi’nde burslu programları kazanamayan öğrencilerin ikinci şansı olarak görülür.

20.Sani Konukoğlu Vakfı Bursu (SANKO)

Sani Konukoğlu Vakfı bursu; Türkiye uyruklu, devlet üniversitelerinde okuyan lisans ve Önlisans öğrencilerine verilen bir burstur. Maddi desteğe ihtiyacı olanlara verilir.

21.Milli Eğitim Vakfı Bursu

Milli Eğitim Vakfı bursu, Türkiye vatandaşı olan, üniversitelerin lisans ve Önlisans programlarına kayıtlı olan, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere verilen bir burstur. Bursu alabilmek için herhangi bir kurumdan başka bir burs almama şartı vardır.

22.Diyanet Vakfı Eğitim Yardımı (Diyanet Bursu)

Diyanet Vakfı Eğitim Yardımı, çeşitli programlar dahilinde birçok öğrenciye karşılıksız burs vermektedir. Eğitim ve gereksinim burslarıyla birlikte sosyal burs, kültür bursu gibi burslar da sağlayabilmektedir.

23.Aydın Doğan Vakfı Bursu

Aydın Doğan Vakfı bursu, “Güçlü Kızlar Güçlü Yarınlar” mottosu altında eğitimde fırsat eşitliği amacı ile verilen bir burstur. “Baba Beni Okula Gönder” kampanyası altında yurtlarda kalan ve devlet üniversitelerinin lisans bölümlerine yerleşen kız öğrencilere eğitim bursu, sınav sonucunda ilk 15.000 içinde sıralama yapan ve tıp, hukuk, mühendislik fakültelerinden birini kazanan kız öğrencilere üstün başarı bursu verilmektedir.

24.Cerenler Vakfı

Emine Ceren Özveri Eğitim Ve Dayanışma Vakfı (Cerenler Vakfı), 2022 – 2023 eğitim ve öğretim döneminde 1500 TL burs verecektir. 9 ay boyunca verecekleri bursa başvuru yapmak için Eylül ayını beklemelisiniz.

25.ÇEV Çağdaş Eğitim Vakfı

İstanbul sınırları içerisinde öğrenim gören öğrencilere burs vermektedir. Başvuruları Eylül ve Ekim ayında başlamaktadır.

26.Tunalar Şirketler Topluluğu Karşılıksız Öğrenci Bursu

Tunalar Şirketler Topluluğu Karşılıksız Öğrenci Bursu, herhangi bir bölüm okuyan üniversite öğrencilerine verilebilmektedir. Bunun için ağustos ve eylül aylarında başvuru yapmanız gerekmektedir.

27.ANK Vakfı

Ahmet Ve Nezahat Keleşoğlu Burs Başvuruları, vakfın sitesi üzerinden alınmaktadır. Üniversite öğrencileri eylül ayında başvuru yapabilirler.

28.Mehmet Esra Cansız Vakfı

Mehmet Esra Cansız Vakfı, yükseköğrenim öğrencilerine 9 ay süreyle burs vermektedir. Başvurular ise ağustos ve eylül ayında yapılmaktadır.

29.Elginkan Vakfı

Elginkan Vakfı, belirli üniversite ve bölümlere burs vermektedir. Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Odtü, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi İtü, Yıldız Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi Ve Celal Bayar Üniversitesi Öğrencilerine burs vermektedir. Bölümler ise vakfın sitesinde yer alıyor.

30.Esev Elele Sağlık Eğitim Ve Yardımlaşma Vakfı

Esev Elele Sağlık Eğitim Ve Yardımlaşma Vakfı, Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine karşılıksız olarak 9 ay boyunca burs vermektedir. Ağustos ve eylül ayında başvurular alınmaktadır.

31.KSV Kaleseramik Vakfı

İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık Ve Sosyal Yardım Vakfı Bursları, belirli olan üniversiteler ve belirli bölümlerde okuyan öğrencilere burs vermektedir. Burs başvuruları eylül ve ekim ayında başlamaktadır.

32.Türk Loydu Vakfı

Lisans, lisansüstü ve doktora öğrencilerien gelirinin bir kısmı ile ve topladığı bağışlarla burs verecek olan Türk Loydu Vakfı, burs başvurularını Kasım ve Aralık ayında almaktadır.

33.Hizmet Vakfı

Hizmet Vakfı, üniversite öğrencilerine karşılıksız burs vermektedir. Başvurularını sitelerinden alan vakıf, Eylül ayında burs başvurularını açacak.

34.İncivak Cevdet İnci Eğitim Vakfı

İnci Holding Cevdet İnci Eğitim Vakfı’ndan karşılıksız burs almak istiyorsanız Ege’de yer alan bir üniversitede okuyacak olmanız gerekmektedir. Maddi yetersizlik sebebi ile okumakta zorlanan öğrencilere verilecek burs başvuruları Ağustos ve eylül ayında alınacaktır.

35.İlim Yayma Vakfı

İlim Yayma Vakfı, burs başvuruları Eylül ve Ekim aylarında alınmaktadır. Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine karşılıksız burs verilmektedir.

36.Kadın Ve Demokrasi Vakfı Kadem Bursu

Kadın Ve Demokrasi Vakfı Kadem Bursu, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilecektir. Burs başvuruları Eylül ayında online ortamda başlayacaktır. Karşılıksız burs veren vakıflar arasında olan Kadın Ve Demokrasi Vakfı Kadem’in internet sitesinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

37.Renkler Makina

Renkler Makina, yurt içinde başarılı olan üniversite öğrencilerine burs vermektedir. Burs başvuruları Ağustos ayında başlamaktadır.

38.İstanbul Vakfı Büyüt Hayallerini Bursu

İstanbul Vakfı Büyüt Hayallerini Bursu, sadece İstanbul’da eğitim gören kız öğrencilere verilecektir. Kızlara burs veren vakıflar arasında yer alan bu vakfın burs başvuruları ekim ayında online olarak başlayacaktır.

39.Pidok Plastik Sanayi 

Pidok Plastik Sanayi, üstün başarılı öğrencilere burs vermektedir. Burs başvuruları Eylül ayında başlayacaktır.

40.Sadise Ve Mustafa Köseoğlu Vakfı

Sadise Ve Mustafa Köseoğlu Vakfı, önlisans ve lisans öğrencilerine burs vermektedir. Yüksek lisansta ise sadece tıp okuyan öğrencilere burs vermektedir. Burs başvuruları Eylül ayında başlayacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Burs Hangi Durumlarda Kesilir?

  • Burs kesilmesi, not ortalamasının 2.00’ın altına düştüğünde gerçekleşir.
  • Öğrenci vefat ettiğinde (Allah korusun tabi) burs kesilir, ailesine verilmez.
  • Okul uzatıldığında burs kesilir. Burs 48 ay size verilir, üniversitenizin 5.senesinde verilmez.
  • Vakıf ve kurumların kendine göre şartları olabilir. Aldığınız yerin şartlarını okuyunuz.

Burs Neye Göre Veriliyor?

Burs, öğrencinin eğitim seviyesi, ekonomik durumu, başarı durumu, kazandığı okul ve bölüm gibi kriterlere göre verilir. Bursu veren kurum ve kuruluşun şartları, genelde bu kriterlerdir. Bunlarla birlikte kazanılan okulun devlet mi özel mi olduğu, ailevi şartları, ailedeki şehitlik ve gaziliğe göre de burs veren kurumlar vardır. Bursu veren kurumların şartları, kurumların web sitelerinde detaylıca anlatılır.

Devlet Üniversiteleri Burs Veriyor mu?

Devlet üniversiteleri, Kredi ve Yurtlar Kurumu ile birlikte burs verir. KYK bursu, bir devlet bursudur. Devlet üniversitelerinde okuyan öğrenciler de bu bursa başvurabilir. Buna ek olarak üniversitelerin bünyelerinde verdikleri küçük burslar da vardır. Öğrenci işlerine sorunuz.

Sigortalı İşte Çalışmak Burs Almaya Engel mi?

Sigortalı işte çalışmak, burs veren kuruma göre değişmekle birlikte burs almaya engel değildir. Devlet bursu olan KYK bursu almak için asgari sınırdan sigortalı işlerde çalışmanın mahsuru yoktur. Ancak asgari ücretin üzerinde sigorta ve maaş, bursun kesilmesine sebep olur.

Hangi Durumlarda Burs Kesilir?

Bursu veren kurum tarafından koyulan kurallar çiğnendiği takdirde burs kesilir. Örneğin başarılı sıralamalarının altında kalınması, okuldan uzaklaştırma veya ihtar alınması, sicile işlenecek bir olaya karışılması gibi birçok olay bursun kesilmesine sebep olabilir. Bursu veren kurumların web sitelerinde, detaylı şekilde burs kesilme şartları anlatılır.

Burs Dönem Ortalamasına Göre Mi Kesilir?

Evet, burs dönem ortalamasına göre kesilebilir. Özellikle KYK bursunda not ortalamanız 2.00 altındaysa bursunuz kesilir. Özel burslarda da durum buna benzerdir.

Burs Yazın Veriliyor Mu?

Burslar genel olarak 9 ay verilmektedir. Eğitim döneminde verilir ve yaz döneminde genel olarak verilmez.

İlgili İçerik: Lisansta Kredi Alan Yüksek Lisansta Burs Alabilir Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba, ben Erel Alkan. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nden mezun oldum. Web ve Seo işleri ile ek olarak yakından ilgileniyorum. Dijitalleşen dünyada ''dijital olanı'' sosyoloji ile entegre etmek ve insanlara fayda sağlamak istiyorum. Bu kapsamda da bu platformu kurma ihtiyacını duydum.

Yorum yap