Lisansta Kredi Alan Yüksek Lisansta Burs Alabilir Mi?

Lisansta Kredi Alan Yüksek Lisansta Burs Alabilir Mi?
0

Lisansta kredi alan yüksek lisansta da burs alabilir. KYK Yönetmeliğine göre lisans öğrenimi boyunca kredi almış öğrenciler yüksek lisans dönemi boyunca burs alabilmektedir. Bunun yanında kredi de alabilirler. Burs almak için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Özellikle öğrencinin ortalamasının yüksek olması ve derslerinin de belirli bir puanın altına inmemesine dikkat edilmelidir. Bunun yanında aktif öğrenim gören her öğrenci için lisans, yüksek lisans veya doktora fark etmeksizin kredi verilmesi sağlanabilmektedir.

Lisansta KYK Kredi Alan Yüksek Lisansta Alabilir mi?

Lisansta KYK kredi alan yüksek lisansta da kredi alabilir. Kredi, KYK tarafından yapılan senet kapsamında öğrencinin daha sonradan ödemesi gereken bir ödeme yöntemidir. Kredi olarak bilinen ödemeler öğrencinin aktif öğrencilik hayatı boyunca kendisine aylık olarak verilir. Daha sonra öğrenci sigortalı olarak çalışmaya başladığında kredilerini ödemek zorundadır. Aksi halde KYK tarafından icraya verilir ve maaş hesabı üzerinden öğrenciden kredi toplam ücreti faizler ile birlikte tahsis edilmektedir. Kredi, sigortalı işte çalışmayan her öğrenciye verilmektedir.

Yüksek Lisansa Burs Çıkar mı?

Yüksek lisansa burs çıkma ihtimali bulunmaktadır. Ancak bunun için öğrencinin yüksek lisans programına başvuru puanlarına veya aktif dönem puanlarına bakılmaktadır. Bunun için başvuru aşamasında lisans diploma notu, ALES ve yabancı dil puanları ile dönem içindeki genel not ortalaması temel alınır. Burs aynı zamanda maddi açıdan zorluk çeken öğrencilere öncelik olarak tanınmaktadır. Kişinin ailevi durumu maddi açıdan iyi olduğunda burs çıkma ihtimali az olmaktadır. Bunların yanında bursun kesin çıkma durumuna yönelik açıklama bulunmamaktadır. Burs, karşılıksız olarak verilmekte olup daha sonra öğrenciden kredi gibi geri ödemesi talep edilmemektedir.

Yüksek Lisansta KYK Bursu Çıkıyor mu?

Yüksek lisansta KYK bursu çıkabilir. KYK tarafından belirlenen başvuru tarihleri kapsamında burs başvurusu yapan öğrenciler için uygun şartların sağlanması halinde burs alma hakkı oluşmaktadır.

KYK’dan Yüksek Lisans Bursu Kimlere Çıkar?

KYK’dan yüksek lisans bursu gerekli şartları sağlayan öğrencilere verilmektedir. Hazırlık sınıfında okuyan öğrenciler için burs verilmemektedir. Daha önce yüksek lisans kapsamında kredi veya burs almış olanlara, yabancı uyruklu öğrencilere, normal öğrenim süresinden ek sürede öğrencilik yapanlara, burs yönetmeliğine aykırı davrananlara burs verilmemektedir.

İlginizi Çekebilir: Vakıf Üniversitesi Ne Demek?

Tezsiz Yüksek Lisans KYK Kredisi Alabilir mi?

Tezsiz yüksek lisans öğrencisi KYK kredisi alabilir. KYK kredisi geri ödemeli olduğu için aktif öğrencilik yaşamı sürmekte olan tüm öğrenciler için kredi tahsisi sağlanmaktadır.

Sigortalı Çalışan Yüksek Lisans Bursu Alabilir mi?

Sigortalı çalışan yüksek lisans bursu veya kredisi alamaz. Bursun sağlanması maddi durumu iyi olmayan öğrencilere eğitim yaşamları boyunca destek olmaktır. Çalışmakta olanlara ise böyle bir olanak tanınmaz. Aynı şekilde bu öğrencilerin yani sigortalı olarak çalışan öğrencilerin kredi alma hakları da bulunmamaktadır. Burs veya kredi alırken öğrencinin sigortalı olarak çalışmaya başlaması durumunda ilgili ay ödemesi kapsamında ilişiği kesilmektedir.

Founder of Sosyologer

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir