Doğru El Yıkama Teknikleri

Doğru El Yıkama Teknikleri
0

Doğru el yıkama alışkanlığı ezelden beri Türk toplumunda var olan bir olgudur. Fakat, son günlerde koronavirüsünün hızla yayılmasından dolayı hijyenin önemi iyice artmaktadır. Hijyenin ve temizliğin başladığı ilk nokta da ellerimizdir. Bulaşıcı hastalıklar en hızlı eller aracılığı ile bulaşır. Bu nedenle de doğru el yıkama teknikleri kullanılarak önlem alınmalıdır.

İnsanlar, çoğu zaman ellerini yıkadıklarını zanneder fakat doğru bir şekilde yıkamaz. Doğru el yıkama tekniği kullanılmayan yıkama işleminin kullanılmasından dolayı da bir fayda sağlanamaz ve salgın hastalık yayılmaya devam eder. Dilerseniz, el nasıl yıkanır? Sorusunun cevabını sizlere verelim;

Doğru El Yıkama Aşamaları

Doğru el yıkama için öncelikli olarak sabun tercihinizi iyi yapmalısınız. Daha sonra aşşağıda verilen aşamaları birer birer takip etmelisiniz.

1.Ellerinizi 15 saniye ovalayın

En sık yapılan hatalardan birisi de eli kısa süre ovalamaktır. Bu hata yapıldığında mikroplar eli tam anlamı ile terk etmez ve eller temizlenmez. Buna bağlı olarak da hastalık yayılmaya devam eder. Elin her bölgesini ( avuç içi, parmaklar, parmak araları, bilekler, tırnak içleri ) en az 15 saniye boyunca ovalanmalıdır.

2.Sabunu köpürtmeyi ihmal etmeyin

Sabunu az kullanmak veya köpürtmemek mikroorganizmaların elden uzaklaşmamasına sebep olmaktadır. Bu nedenle yeterli sabun ve yeterli su kullanılmalıdır.

3.Sıcak su kullanın

Sıcak suyun mikroplar üzeirndenki etkisi halk tarafından biliniyor. Tek başına sıcak su ele zarar verip, tahriş edebilir. Bu nedenle de sabun eşliğinde doğru el yıkama tekniği kullanılarak, kullanılmalıdır.

4.Katı sabundan ziyade sıvı savun kullanın

Katı sabun, mikropları bünyesinde barındırabilir. Bu nedenle de doğru el yıkama için kapalı kaplar içindeki sıvı sabunu tercih etmenizde fayda vardır. Sizden önce o sabunu kullanan birinde enfeksiyon olabilir. Dolayısı ile de enfeksiyon sabun yolu ile size geçebilir. Bu nedenle de sıvı sabun kullanmanızda büyük yarar var.

5.Kendinize ait bir havlunuz olsun

Havluların nemli olmasından dolayı mikroorganizmalar rahatça barınabilir. Bu nedenle de ortak havlular büyük bir enfeksiyon yuvası olabilir. Kendinize ait bir havlu kullanarak, temizlik konusunda tedbiri iyice arttırabilirsiniz.

Doğru el yıkama aşamaları bu şekildedir. Bu aşamalardan birini bile atlarsanız risk altına girmiş olursunuz. Bu nedenle bu aşamalara uymanız, tedbir açısından önemlidir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir