Esnek Mesai Nedir? Esnek Çalışmada Ne Kadar Çalışmak Gerekir?

Dijitalleşme ve koronavirüs ile gündeme gelen esnek mesai kavramı tanımlandı.

Esnek Mesai Nedir? Esnek Çalışmada Ne Kadar Çalışmak Gerekir?
0

Esnek mesai, çalışanların çalışma saatlerinin temel alındığı ve buna göre hazırlanan sistem olarak tanımlanır. Esnek mesai sistemini uygulayan işletmelerin çalışma saatleri diğer işletmelerin çalışma saatlerine göre farklılık gösterir. Esnek mesainin uygulandığı işletmelerde işe başlama veya bitirme saatleri 1 saat ileri alınarak değişiklik gösterebilir. Bazı çalışanların mesai bitiş saati 1 saat geriye de alınabilir.

Bu noktada önemli olan çalışanların toplam mesai saatini doldurmuş olmasıdır. Esnek mesai insanlar arasında fazla mesai olarak düşünülse de birçok işletme ve çalışan esnek mesai ile çalışmaktan memnun oluyor. Evden çalışma (home-office) ya da daha uzun günler çalışarak daha kısa haftalarda işi bitirme (compressed workweeks) gibi çalışma yöntemleri esnek mesai modelleridir.

Mesai saatleri içerisinde esnek giriş çıkış saatleri kullanılıp, çalışanların özel durumlar yaşadıkları zamanlarda, mesai saatlerinde değişiklikler yapılırsa çalışanlardan daha fazla verim alındığı görülmektedir.

Son zamanlarda işsizliğin artması ile birlikte esnek çalışma saatleri konusunda ciddi problemler görülmektedir. Krizi fırsata çevirmeye çalışan işletmeler ücretsiz, esnek mesai çerçevesinde işçilerin emeklerini sömürür hale gelmiştir.

Esnek Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

  • Esnek çalışma ile ailenize daha fazla vakit ayırabilirsiniz.
  • Trafiğin yoğun olduğu saatlerden kaçabilirsiniz. Çalışma saatlerini ona göre ayarlayabilirsiniz.
  • Patronlar içinse esnek çalışma saati daha fazla verim demektir.
  • Esnek çalışma ile elemanlarım verimleri yükselir ve diğer güne daha dinç başlar.
  • Çalışma motivasyonu olur ve geç kalma gibi bir problem ortadan kalkar.

Kamuda Esnek Çalışma Nedir?

Kamuda esnek çalışma, bilindik çalışma saatlerinin dışında farklı çalışma saatlerinde mesleğin icra edilmesi anlamına gelmektedir. Mesai saatlerinin farklılaşması, yoğunluğu azaltmaktadır. Örneğin, bir işe 10 da başlayıp 19’da bitirilebilir.

Esnek Çalışmada Kaç Gün Çalışılır?

Esnek çalışma saatleri haftalık 40 saat olarak belirlenmiştir. Örnek vermek gerekirse bir kişi; 1.gün 10 saat, 2. gün 9 saat, 3.gün 7 saat, 4.gün 8 saat, 1. gün 8 saat olarak ayarlayabilir. Bu durumda esnek mesai şartlarına uygunluk sağlamış olur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir