Pomodoro Tekniği Nedir? Verimli Ders Çalışmak İçin

Pomodoro Tekniği Nedir? Verimli Ders Çalışmak İçin
pomodoro teknigi nedir 1
0

Pomodoro tekniği, hayatımıza yeni yeni giren ve etkili bir çalışma yöntemidir. Basit bir şekilde anlatmak gerekirse 25 dakikalık çalışmanın sonrasında 5 dakika ara verilen ve sonrasında yeniden 25 dakikalık çalışma temposuna girilen bir tekniktir. Pomodoro uygulaması amacı, uygulayan insanların yaptıkları işi üst düzey verimli hale getirerek yapmalarıdır. Peki bunu nasıl mı sağlayacağız? Gelin birlikte inceleyelim.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Pomodoro tekniği için yapılması gereken çok basit. 25 dakikalık bir çalışma yapıyorsunuz ve sonra 5 dakika dinleniyorsunuz. 30 dakikalık çalışma temposu bir pomodoroya denk geliyor. Gün içinde yaptığınız pomodorolar sizin çalışma temponuzu ve verimliliğinizi arttırıyor. Günlük 8-12 pomodoro yapmak sizi istediğiniz seviyeye getirirken veriminizi de arttırıyor. Fakat pomodoro uygulaması bu kadar basit değil. Büyük bir süreklilik ve çalışma azmi gerektiriyor bunu unutmayın.

Pomodoro Uygulaması Avantajları; Uzun çalışma satleri boyunca dış etkenler tarafından uyarılırsınız. Pomodoro sayesinde dış etkenleri minimalize ederek veriminizi arttırırsınız. 25 dakikalık çalışmanız boyunca aklınızda sadece önünüzdeki işi bitirmek olur. Bu açıdan size büyük avantaj getiren bu teknik, aynı zamanda odaklanmanızı artırır.

Pomodoro Tekniği Adımları

Pomodoro tekniği ile ders çalışma özellikle insanların tercih ettiği bir konudur. Peki istediğimiz gibi ders çalışmak ya da verimli bir şekilde işlerimizi halletmek için hangi adımları atmalıyız?

  1. Kronometre ile çalışmayı öğrenin. 25 dakika hiçbir şekilde aksamamalı. Eğer durmanız gerekirse kronometreyi durdurup işinizi halledin. Geri döndüğünüzde kaldığınız yerden devam edersiniz. Fakat yine de çok acil olmadıkça 25 dakikalık seanslar boyunca sakın işinizin başından kalkmayın.
  2. Çalışma planınızı önceden belirleyin. Çalışmanızı doğaçlama yapmaya kalkmayın. Pomodoro bir sihirli değnek değildir. Sadece çalışma da size yardımcı olur. Bu yüzden planlı ve programlı olun.
  3. Whatsapp, e-mail, slack, telefon bildirimleri ve telefon sesi… Kesinlikle bunlar kapatılacak ve çalışmaya başlamadan telefon uzak bir yere konulacak. Dikkatinizi dağıtan objelerden uzaklaşın.
  4. Her iki pomodoro da bir 15 dakikalık uzun molalar verebilirsiniz. Sonuçta kimse robot değil, değil mi?
  5. Molalarınızda yaptığınız iş dışında aklınıza ne geliyorsa düşünün. Sakın yaptığınız işi düşünmeyin!

Uyarılar:

  • Pomodoro çalışma tekniği, size sadece verimli ve düzenli çalışma fırsatı verir. İçinizde çalışma azmi ve isteği yoksa bunu arttırmaz emin olabilirsiniz.
  • Pomodoro uygulaması ile çalışırken mümkün olduğunca molanızı uzatacak etmenlere bulaşmayın. Molanın uzaması demek isteksizlik demektir!
  • Önceden belirlediğiniz çalışma düzeninin dışına çıkmayın. Gün içinde karmaşa yaşamak istemiyorsanız. Belirlediğiniz işleri bitirdikten sonra eğer acil değilse çalışma düzeninizi bozmayın.

Pomodoro tekniğini en kısa şekilde sizlere anlatmaya çalıştık. Yapacağınız adımlar bundan sonra size kalmış. Verimli ve odaklı bir çalışma için bu uygulamayı kullanmanız yararınıza olacaktır. Sonuçları gördükçe siz de şaşıracaksınız emin olabilirsiniz.

Founder of Sosyologer

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir