Felsefe Grubu Öğretmenliği Nedir? Sosyologlar Olabilir Mi?

Felsefe Grubu Öğretmenliği Nedir? Sosyologlar Olabilir Mi?
Felsefe Grubu Öğretmenliği
+ - 2

Felsefe grubu öğretmenliği, sosyoloji, felsefe, mantık ve psikoloji temelli felsefe derslerinin eğitim kurumlarında özverili ve etkin bir şekilde öğrencilere aktarımının sağlanmasını hedefleyen bir bölümdür. Verimli ve etkili öğrenmeyi gerçekleştirerek öğrencilerine katkı sunmayı bekleyen bu bölüm mezunlarının öğrenmeye ve öğretmeye meraklı, yapıcı, eleştirel ve sorgulayıcı bakış açısına sahip,   sosyolojik, psikolojik ve felsefi kavramlara ilgi duyan kişiler olması ve bilgi birikimlerinin konu çeşitliliğinden dolayı yüksek olması beklenir.

Kimler Felsefe Grubu Öğretmeni Olabilir?

Üniversitelerde ayrıca bir bölüm olan felsefe grubu öğretmenliği mezunlarının yanı sıra sosyoloji bölümü mezunları da bu bölümde çalışabilir. Bölümün kendi mezunları direkt Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girerek yeterli puanı alıp kadrolara  yerleşmelerinin ardından çalışmaya başlayabilirler.

Ancak sosyoloji bölümü mezunlarının bu bölümde çalışmaya başlamadan önce mutlaka pedagojik formasyon almaları gerekir. Gerekli belgelerin tamamlanması ve KPSS’de gerekli puan türünde istenilen puanının alınması ile felsefe grubu öğretmenliği kadrolarına başvuru yapabilirler.

Felsefe Grubu Öğretmenliği İş İmkanları

  • Özel eğitim kurumları
  • Lise düzeyi devlet okulları
  • Etüt ve kurs merkezleri
  • Yayınevleri

Felsefe Grubu Öğretmeni Rehber Öğretmen Olabilir mi?

Yalnızca felsefe odaklı dersler almamaları, 8 dönemlik eğitim süreçleri boyunca psikoloji derslerini de almaları felsefe grubu öğretmenliği mezunlarının rehber öğretmeni olarak görev yapması için imkan sağlamaktadır.

Özellikle etüt, kurs merkezleri ve özel eğitim kurumlarında rehber öğretmeni olarak çalışmalarını yürütmeleri daha kolay olan bu bölüm mezunlarının alanları dışında çalışması Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümleri mezunları tarafından tepkiyle karşılanmaktadır. Devlet kurumlarında yapılan atamalarda Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü mezunlarına öncelik tanınıyor olsa bile felsefe grubu öğretmenliği mezunlarına da imkan tanınmaktadır.

Sosyoloji Mezunları Felsefe Grubu Öğretmeni Olabilir Mi?

Sosyoloji bölümü mezunları zorunlu felsefe ve psikoloji derslerinin olmasının yanı sıra alana ilgi duyan öğrencilerinin seçmeli derslerle belirli kredileri sağlamalarının ardından pedagojik formasyon sürecini tamamlamaları ile birlikte felsefe grubu öğretmenliğine başvuru yapma hakkı kazanırlar.

KPSS ile birlikte denk gelen nitelik kodu ve puan türünü temel alarak kadrolara başvuru yapabilirler. Bunlarla beraber sosyoloji bölümü mezunları formasyon almaları ile birlikte dershane, etüt ve kurs merkezlerinde felsefe grubu öğretmeni olabilmektedir.

Felsefe Öğretmeni Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerinden biri olan felsefe grubu öğretmenliği bölümünü başarı ile tamamlayan ve gerekli koşulları yerine getiren öğrenciler bu programdan mezun olurlar. Bu bölümün dışında felsefe ve sosyoloji bölümü mezunları, pedagojik formasyon belgelerini almaları ile birlikte bu bölüm üzerine öğretmenlik yapabilmektedir.

Türkiye’ de bu bölüm, Çukurova Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’nde bulunmaktadır. Eğitim fakülteleri bünyesinde olan bu lisans programının 2018 – 2019 yılında taban puanı 274,181; tavan puanı ise 336,206 şeklindedir. Açılan kontenjanlar ise üniversitelerin her birinde 20 olmak üzere toplam 60 kişiliktir.

Felsefe Grubu Öğretmenliği Kaç Puanla Atanır? Hangi Sınavlara Girmeli?

Felsefe grubu öğretmenliği atama puanı, 2020’de yapılan atamalar göz önüne alındığında en yüksek 90, en düşük olarak da 83 puan ile adaylar kontenjanlara göre kadrolara yerleştirilmiştir.

Bu bölüm üzerine çalışmak için öncelikle YKS sınavının hem TYT hem de AYT sınavlarına girilerek yeterli puanlar alınmalıdır. Ülkemizde  bu bölümün bulunduğu üç üniversite bulunmaktadır. Adaylar mezuniyetlerinin ardından önce KPSS’ye, yeterli puanın alınmasının ardından mülakata girmek zorundadır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi bu bölüm mezunlarının yanı sıra felsefe ve sosyoloji bölümü mezunlarının da bu alanda çalışma imkanının olmasından ve açılan kontenjanların çok fazla olmamasından kaynaklı olarak bölümün yalnızca üç üniversitede eğitim programları arasında yer alması herhangi bir sıkıntı yaratmamakta ve yetersizliğe sebep olmamaktadır.

Felsefe Grubu Öğretmenliği Hangi Puan Türü İle Atanır?

Fakülte mezunlarının getirisi olarak bu bölüm mezunları da KPSS atamalarında P10 puan türünü dikkate almalıdırlar. Her yıl sınav hakkı verilmesinden kaynaklı olarak bu puan türünden alınan puanlar bir sene geçerli olmaktadır ve diğer sınav ile birlikte geçerliliğini yitirmektedir.

Felsefe Grubu Öğretmenliği Alan Sınavı Var Mı?

Felsefe grubu öğretmenliği mezunlarının girmesinin zorunlu olduğu bir alan sınavı yoktur. Genel kültür, genel yetenek sınavlarının yanı sıra ÖABT sınavlarına da girmeleri gerekir.

Önerilen Yazı
Aile Danışmanlığı Hakkında 32 Soru 32 Cevap

İlginizi Çekebilir: Sosyoloji Nedir?

Yazar Hakkında

Merhaba, ben Erel Alkan. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nden mezun oldum. Web ve Seo işleri ile ek olarak yakından ilgileniyorum. Dijitalleşen dünyada ''dijital olanı'' sosyoloji ile entegre etmek ve insanlara fayda sağlamak istiyorum. Bu kapsamda da bu platformu kurma ihtiyacını duydum.

Yorum yap

Yorumlar (2)

  1. Merhaba, sosyoloji mezunuyum, formasyonum var. Kpss ye başvururken gk-gy + eğitim bilimleri sınavlarına başvurdum. Sorum şudur: ÖABT de “felsefe grubu” veya “felsefe” diye bir alan seçeneği yok. 17 öğretmenlik alanı var ancak felsefeye dair bir seçenek yok. En yakın seçenek rehberlik… ÖABT sınavına girmesi gerekir derken neyi kastettiniz? Teşekkürler…

    • Hüseyin Karagöz 3 ay önce

      Kardeşim ben de felsefe öğretmeni olmak istedim.Öabt de rehberliğe girdim ancak bize öabt yokmuş .Yanlış girmişim :D :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.