İttihat ve Terakki Cemiyeti Nedir? Üyeleri Kimlerdir?

İttihat ve Terakki Cemiyeti Nedir? Üyeleri Kimlerdir?
ittihat ve terakki cemiyeti nedir üyeleri
0

Bu yayınımızda İttihat ve Terakki Cemiyeti Nedir? Üyeleri kimlerdir? Etkileri Nedir? bu sorulara cevap bulmaya çalışacağız

İttihat ve Terakki Cemiyeti, Osmanlı’da iyileştirme hareketleri yapmaya çalışan ve Osmanlı’yı kötü durumdan kurtarmaya çalışan bir örgüttür. Kurulmasındaki asıl amaç ise tekrar meşrutiyeti ilan ettirmektir.Meşrutiyeti ilan ettirmelerinin sebebi ise bu kötü durumdan ancak meşru bir yönetim ile çıkılabileceğidir.

Askeri Tıbbıye öğrencilerinin kurduğu bu gizli örgüt zamanla birçok sempatizan kazanmaya başlamıştır. İtalyan Karbonari Mason Teşkilatı’nın örgütlenme biçimini örnek alan bu cemiyet hücreler halinde yapılanmıştır. Bu örgütteki kişilerin her birinin kod adı vardır. Gizlilik esastır. Hem Osmanlı’da olsun hem Avrupa’da olsun bu örgüt yapılanırken cemiyetin adını kullanmamıştır. Zamanla güçlenen ve diğer cemiyetlerle bağlantılar kurarak ve devlet içinde yeni aydın yöneticileri etkisi altına alarak güçlenen bu cemiyet 2.Meşrutiyeti ilan ettirmiştir. Hatırlarsınız ki 1Meşrutiyet ilanından sonra açılan ve daha sonra Abdülhamit tarafından kapatılan meclis 30 sene sonra yani 2.Meşrutiyet’in ilanı ile tekrar açılmıştır. Hal böyle olunca Osmanlı Devleti’nde çok partili hayata başlanmıştır.2.Meşrutiyet dönemine baktığımız zaman önemli fikir akımları ortaya çıkmaya başlamıştır. Bunun sebebi ise daha özgürlükçü bir ortam oluşmuş olmasıydı.

Yine 2.Meşrutiyet döneminde daha özgürlükçü ve laik düzenlemeler görülür bunlar batı tarzı olup iyilleştirme amacıyla yapılmıştır.Mesela batılı tarzda okullar.Yine bu dönemde sansür altında olan gazete ve medya daha özgürlükçü bir ortama kavuşmuştur.İttihat ve Terakki Cemiyeti devleti doğrudan ele geçirmektense arkadaki güç olmayı tercih etmiştir.

Türkiye Cumhuriyet’inin kurucularının birçoğu İttihat ve Terakki Cemiyeti üyesidir. En bilindik İttihat ve Terakkici; Mustafa Kemal Atatürk’tür.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir