Dandanakan Savaşı Nedenleri Ve Sonuçları

Dandanakan Savaşı Nedenleri Ve Sonuçları
dandanakan savasi nedir sebepleri sonuclari
0

Bu makalemizde Dandanakan Savaşı nedir? Dandanakan Savaşının Nedenleri ve Sonuçları Nedir? bunlara cevap bulacaksınız. Dandanakan Savaşı ders notu niteliğinde de olan bu makalemiz hakkında yorum yapmayı unutmayın.

Dandanakan Savaşı

Gazneliler ve Selçuklular arasında 1040 yılında meydana gelen Dandanakadan Savaşı iki devlet üzerinde de büyük etkiler yarattı. Savaşı kazanan Selçuklu Devleti’nde devletleşme süreci başlarken Gazneleliler’de yok oluş süreci başlamış oldu.

Dandanakan Nerededir ?

Serahs ve Merv şehirleri arasında bulunur. Aynı zamanda da Akdeniz ve Uzakdoğu arasındaki ticaret yolu üzerindedir. Konumu itibari ile büyük öneme sahiptir.

50 BİN KİŞİLİK ORDUYA KARŞI 20 BİN KİŞİLİK ORDU

İçinde fillerinde bulunduğu 50 bin kişilik Gazneli ordusuna karşı sadece 20 bin kişilik Selçuklu ordusu bulunuyordu. Fakat savaşında sonucundan da anlaşılacağı üzere 20 bin kişilik ordu galip geldi. Bu galibiyetin en önemli etkenlerinden biri de Çağrı Bey’in yaptığı ‘’Yıpratma Taktiği’ dir.

Daha sonraki sebep ise Gazneliler’in bulunduğu konumdaki su yollarını , Selçuklular’ın kapatması. Böylelikle güçsüz ve yorgun bir orduya karşı savaşın yapılması. Son olarak da Gazneliler içinde olan komutanların fikir ayrılıkları sebebi ile ordunun disiplininin bozulması ve bu durumun savaş alanına yansıması.

Dandanakan Savaşı’nın Nedenleri Nedir?

 1. Selçuklu Devleti’nin daha öncesinde yapılan antlaşmaya uymaması sonucunda Nişabur,Merv ve Serahs’ı boşaltmamaları.
 2. Artan nufüs ile birlikte Selçuklular’ın yeni yurt arayışına girmeleri ve Gazneli topraklarına saldırılar düzenlemeleri.
 3. Horosan bölgesinde güçlenen ve güçlenmeye devam eden Selçuklu Devleti’ni bir tehtid olarak gören Sultan Mesud’un Selçuklular’ı tarih sahnesinden silmek istemesi.

Dandanakan Savaşı’nın Sonuçları Nelerdir?

 1. Selçuklu Devleti ile Gazneliler arasında yapılan Dandanakan Savaşı sonucunda; Gazneliler yenilgiye uğratıldı ve yok olmaya mahkum oldu.
 2. Selçuklular’ın kazandığı bu zaferle birlikte Horosan’da dahil olmak üzere Gazneliler’in hakim oldukları İran toprakları, Selçuklular’n kontrolüne geçti.
 3. Bu savaşın ardından Büyük Selçuklu Devleti tarih sahnesine çıktı.
 4. Tuğrul Bey sultan oldu ve devleti Çağrı Bey ile yönetti.
 5. Rey şehri alındı ve bu devletin başkenti yapıldı.
 6. 50 bin kişilik orduya karşı 20 bin kişilik ordu ile alınan bu galibiyet sonucunda; Selçuklular’ın İslam dünyasındaki otoritesi arttı.
 7. Bizans’a doğru seferler düzenlendi ve Erzurum, Malatya, Sivas, Kemah ele geçirildi.
 8. Önemli Not : Başkentin Rey şehri yapılması yani İranlılar’ın fazla olduğu bir bölge olması sebebi ile devlet yönetiminde İran etkisi artmıştır.
 9. Devlet yönetiminde İran etkisi artmasıyla da Türkler devlete küsmeye başlamıştır.

Dandanakan Savaşı’nın Tarihi Nedir?

Dandanakan Savaşı’nın tarihi 23 Mayıs 1040 olarak bilinmektedir.

1040 Yılında Ne Oldu?

Makalemizde de bahsettiğimiz gibi 1040 yılında Dandanakan Savaşı gerçekleşmiştir.

Sosyologer, tüm platformda sosyoloji çerçevesinde paylaşımlar yapan ve sosyologlara yayın imkanı tanıyan dijital bir platformdur. Dijital sosyoloji arşivi oluşturma amacı ile kurulmuştur.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir