KKTC Uyruklu Üniversite Ne Demek? KKTC Nerede?

KKTC Uyruklu Üniversite Ne Demek? KKTC Nerede?
KKTC Uyruklu Universite Ne Demek KKTC Nerede
0

KKTC uyruklu üniversite, YÖK tarafından ihtiyaç duyulan bölümler için KKTC uyruklu kontenjan talep etmesi ile oluşan üniversitedir. Bu üniversitelerde KKTC uyruklu ve KKTC liselerinden mezun olan öğrenciler, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora kontenjanlarına girebilirler. KKTC, diğer adıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Akdeniz bölgesinde yer alır.

KKTC Uyruklu Üniversiteye Kimler Başvurabilir?

KKTC uyruklu üniversiteye başvuru kontenjanları her sene YÖK kılavuzunda özel olarak belirtilir ve genelde çifte vatandaşlar veya KKTC uyruklu bireyler bu bölümlere başvurabilir. YÖS sonuçları ile KKTC uyruklu vatandaşlar yalnızca lisans ve ön lisans bölümlerine başvuru yapabilirler. KKTC üniversite kontenjanlarına girmek için KKTC vatandaşı olmak gerekir.

KKTC Uyruklu Üniversiteye Türk Başvurabilir Mi?

KKTC uyruklu üniversiteye Türk başvuramaz. İlan açıklamasında KKTC uyruklu öğrencilerin alındığına dair bir ibare görüldüğü zaman, bu üniversiteye Türk öğrencilerin başvuramadığı anlamına gelir. KKTC uyruklu üniversitelere sadece KKTC uyruklu bireyler başvurabilir.

KKTC Kontenjanı Nedir?

KKTC kontenjanı, KKTC’nin ihtiyaç alanları dahilinde KKTC uyruklu adaylar için YÖK’ün üniversiteler bünyesinde ayırdığı özel kontenjanlardır. Bu kontenjanlara sadece KKTC uyruklu öğrenciler başvurabilir. KKTC kontenjanlarına Türk öğrenciler başvuru yapamaz.

KKTC Hangi Üniversiteler Var?

KKTC üniversiteleri şöyledir;

 • Akdeniz Karpaz Üniversitesi
 • Doğu Akdeniz Üniversitesi
 • Girne Üniversitesi
 • Girne Amerikan Üniversitesi
 • Atatürk Öğretmen Akademisi
 • Kıbrıs Amerikan Üniversitesi
 • Kıbrıs Sağlık Ve Toplum Bilimleri Üniversitesi
 • Kıbrıs İlim Üniversitesi
 • Kıbrıs Batı Üniversitesi
 • Yakın Doğu Üniversitesi
 • Lefke Avrupa Üniversitesi

KKTC üniversiteleri için ayrılan özel kontenjanlara sadece KKTC uyruklu öğrenciler başvuru yapabilir. Türk öğrenciler, KKTC uyruklu öğrencilere ayrılan kontenjanlara başvuramazlar. KKTC kontenjanları, YÖK’ün KKTC vatandaşları için açtığı özel kontenjanları ifade eder. KKTC kontenjanlarına KKTC vatandaşı olup KKTC liselerinden birinden mezun olan öğrenciler girebilir. Bu kontenjanlar, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora kapsamında açılabilir. YÖK’ün her yıl üniversitelere giriş döneminde kılavuzda duyurduğu KKTC uyruklu kontenjan duruları değişebilir. Bu nedenle, KKTC kontenjanlarını kaçırmamak ve duyuruları takip etmek için her yıl YÖK’ün yayınladığı üniversite kontenjan kılavuzuna bakmak gerekir.

Yazar Hakkında

Sosyologer, tüm platformda sosyoloji çerçevesinde paylaşımlar yapan ve sosyologlara yayın imkanı tanıyan dijital bir platformdur. Dijital sosyoloji arşivi oluşturma amacı ile kurulmuştur.

Yorum yap