Lisans Bitiren Önlisans Kpss Girebilir Mi? Atanabilir mi?

Lisans Bitiren Önlisans Kpss Girebilir Mi? Atanabilir mi?
21

Lisans bitiren önlisans Kpss’sine girememektedir. Lisans mezunu bireyler eğer ön lisans KPSS girmek istiyorlarsa tekrardan bir önlisans bölümü okumak zorundadır. Bu sayede mezun olduktan sonra ön lisans Kpss sınavına girebilirler. 4 yıllık üniversite mezunları 2 yıllık KPSS sınavına giremezler.

Lisans mezunu, önlisans bölümü tercih etmişse okuyorsa da önlisans KPSS ile atanamaz. Kısacası, lisans bitirmiş birisi önlisans KPSS ile ilişkisini kesmiştir.

Lisans Mezunu Önlisans Kpss Tercihi Yapabilir Mi?

Lisans mezunu bireyler ön lisans kpss tercihi yapamamaktadır. Lisans bölümü mezunları lisans mezunları için yapılan kpss sınavlarına girdikleri için 4 yıllık mezunların tercih ettiği puana göre tercih yapabilirler. Eğer ön lisans bölüme yönelik bir kpss tercihi yapılmak isteniyorsa tekrardan ön lisans bölümü okunmalı ve başarı ile mezun olunmalıdır. Ardından ön lisans kpss sınavlarından birine başvurabilirsiniz. Forumda bu sorunun cevabı detaylı olarak verildi. Okumak için buraya tıklayınız.

Lisans Mezunu Olmadan Önlisans Kpss’ye Girilebilir Mi?

Önlisans mezunları önlisans kpss’ye lisans mezunları da 4 yıllık bölümler için olan lisans kpss’ye girerler. Lisans mezunu olanlar önlisans kpss’ye giremezler. Bu nedenle lisans mezunu olsanız bile ön lisans kpss sizin işinize yarayan bir sınav olmayacaktır. Eğer ön lisans kpss sınavına girmek istiyorsanız tekrardan üniversite sınavına girip 2 yıllık bir bölüm okumanız ve başarı ile mezun olmanız gerekmektedir. Böylelikle ön lisans kpss sınavlarına başvurabilirsiniz.

Lisans Mezunu Olunca Önlisans Kpss Puanı Ne Olur?

Lisans mezunu olunca ön lisans kpss’ye girilemeyeceği için ön lisans kpss puanı hiçbir şey olmaz. Esasında ön lisans kpss sınavına girilmek isteniyorsa tekrardan 2 yıllık bir bölüm okunmalı ve bitirdikten sonra ön lisans kpss’ye başvurulmalıdır. Lisans bitirdikten sonra lisans bölüm mezunları için geçerli olan kpss sınavına girebilirsiniz, ön lisans mezunları için olan kpss sınavına giremezsiniz.

Lisans Mezunu Önlisans Bölümlerinden Atanabilir Mi?

Hayır, lisans mezunu birisi önlisans bölümü bitirmesine rağmen önlisans bölümlerinden atanamaz. Devletin aldığı karara göre lisans mezunu önlisans KPSS’nden tercih yapamaz.

4 Yıllık Üniversite Mezunu Önlisans Bölümü Okuyabilir Mi?

Evet, 4 yıllık üniversite mezunları önlisans bölümlerini okuyabilir. Bu bölümlere tercih yapabilir ancak bu bölümlerden atanamaz.

İlginizi Çekebilir: Ortaöğretim KPSS’sine Kimler Girebilir?

Aile danışmanıyım, Bilim Uzmanı Sosyoloğum. Web ve seo ile sosyoloji uyumunu yakalama amacında olan bu platforma ürettiğim sosyoloji temasındaki içerikler ile seo metin yazarlığı yapmaktayım. Bilgime başvurup akademik konularda danışmanlık hizmeti almak isteyenler Mail üzerinden:aydindil35@gmail.com Twitter üzerinden: @dilaraayydiiin adresinden ulaşabilir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (21)

Popüler Yorumlar
 1. Merhaba. Bir sorum olacaktı. Ben lisans mezunuyum ve 2. üniversite olarak önlisans okumak istiyorum ve diyelim ki buradan da mezun oldum. Şimdi benim hem lisans hem önlisans diplomam olacak. KPSS sınavına en son hangi programdan mezunsam o şekilde mi gireceğim? Yoksa önlisans bitirdim diye lisansım yanıyor mu böyle bir duyum almıştım da konu hakkında bilginiz var mı? Şimdiden teşekkür ederim

 2. Önlisans KPSS’sine girmeniz bir şeyi değiştirmeyecektir. Lisans mezunu bir kişi, önlisans kpss girebiliyor ancak önlisans kpss den tercih yapamıyor. Önlisans’dan tercih yapmak için hiç lisans okumamış olmak gerekiyor. Ben de ilk kararı okuduğumda şok olmuştum, enteresan bir karar verilmiş.

 3. Cidden de çok ilginç bir karar. Yani bana anlamsız hatta saçma geldiğini söyleyebilirim. Birden çok üniversite okumanın ne anlamı kalıyor ki o zaman istediği gibi tercih yapamayacaksa insanlar? Ne diyebilirim ki umarım bu sorunlar düzeltilir

Yapılan Yorumlar
 1. Merhaba. Bir sorum olacaktı. Ben lisans mezunuyum ve 2. üniversite olarak önlisans okumak istiyorum ve diyelim ki buradan da mezun oldum. Şimdi benim hem lisans hem önlisans diplomam olacak. KPSS sınavına en son hangi programdan mezunsam o şekilde mi gireceğim? Yoksa önlisans bitirdim diye lisansım yanıyor mu böyle bir duyum almıştım da konu hakkında bilginiz var mı? Şimdiden teşekkür ederim

  • Önlisans KPSS’sine girmeniz bir şeyi değiştirmeyecektir. Lisans mezunu bir kişi, önlisans kpss girebiliyor ancak önlisans kpss den tercih yapamıyor. Önlisans’dan tercih yapmak için hiç lisans okumamış olmak gerekiyor. Ben de ilk kararı okuduğumda şok olmuştum, enteresan bir karar verilmiş.

   • Cidden de çok ilginç bir karar. Yani bana anlamsız hatta saçma geldiğini söyleyebilirim. Birden çok üniversite okumanın ne anlamı kalıyor ki o zaman istediği gibi tercih yapamayacaksa insanlar? Ne diyebilirim ki umarım bu sorunlar düzeltilir

   • Hocam bu sene lisans mezunuyum. yeni olarak 2 yıllık bir bölüme kayıt yaptıracAgim. Ön lisanstan mezun olduktan sonra ön lisans kpssye girebilecekmiyim ve eger girdikten sonra ön lisans ile alan kadroya basvurabilecekmiyim

 2. Özge Demir 8 ay önce

  Merhaba ben 2021 de radyoloji önlisans mezunu oldum.
  On lisans KPSS ye girdim ve atanacak puanı alamadım.
  Aynı zamanda açık öğretim fakültesinde çocuk gelişimi 4. Sınıfım mezun olmama az kaldı. Lakin bitirdiğim taktirde günün birinde ön lisanstan bir bölüm daha okusam dahi atanamaz mıyım

 3. seyfettin 8 ay önce

  ne yani ben şimdi lisans mezunuyum önlisans okuyup (önlisanstan)kpss ye girebiyor muyum?

 4. Lisans mezunuyum önlisans bitirip dgs yapıp atana bilir miyim

 5. Abdurrahman 6 ay önce

  Hocam lisans mezunuyum bilgisayar öğretmenliğini bitirdim önlisans adaletide bitirdim kpss den önlisans adaletle ilgi yerler terh edemezmiyim tıbbi sekreterlik okumayı düşünüyorum bölümümde atama yok kpss lisanstan önlisans memurlukları tercih edebilirmiyim e posta adresims bilgi yazarsanız sevinirim

 6. Metin tural 6 ay önce

  Merhaba iyi çalışmalar. Ben önlisanstan yeni mezun oldum ve ön lisans kpss girdim puanım 2024 tarihine kadar geçerli. Biliyorsunu ki ön lisans puanı 2 yıl geçerli. Ama sorum şu ; dgs ile 4 yıllıga tamamlayacağım tercihi yaptım eger lisans okumaya başlarsam ön lisans kpss puanım iptal olur mu?

 7. Ben İstanbul üniversitesinde açıktan lisans okuyorum dördüncü sınıfım bu sene , AÖF den ön lisans bir bölüm okumak istiyorum ikisinden mezun olduğumda hem lisans hem önlisans kpss sine girebilirmiyim yada girdim atama da sorun olurmu

  • Merhaba, lisans mezunu olduktan sonra önlisans programından atanamazsınız. Önlisanstan atanmak istiyorsanız lisansı bitirmeyin.

   • Hocam birşey sorabilir miyim on lisans puanı 2 yıl geçerli oluyor ya.ben o sıra zarfında lisans okuyorum lisansı bitirirsem 2 yilllik kpss 2 yıl boyunca geçerli oluyor ya o hak yanıyor mu

 8. Merhaba, ben önlisans mezunu olduktan sonra açıköğretim işletme bölümüne tamamlamak için okudum (DGS olmadan) ve mezun oldum. Şu an 2 tane hem onlisan hem lisans diplomam var. Ancak seneye önlisanstan kpss girmek istiyorum. Girebilir miyim.

 9. Merhaba hem lisans hem önlisans mezunu olan birisi lisans diplomasını kırdırıp önlisans kpss ye girip atanabilinir mi?

 10. Merhaba. ben dört yıllık lisans mezunuyum açıktan ikinci bir üniversite okumak istiyorum. İki yıllık bir bölüm okumak istiyorum okuyabilir miyim

 11. Merhabalar ben 2 yıllık Gıda teknolojisi mezunuyum ,daha sonra 4 yıllık açık öğretim İşletme bitirdim,şuan Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik okuyorum ,bitmek üzere önlisanstan sınava girip atanabilir miyim cevaplarsanız sevinirim .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir