Lisans Bitiren Önlisans Kpss Girebilir Mi?

Lisans Bitiren Önlisans Kpss Girebilir Mi?
0

Lisans bitiren önlisans Kpss’sine girememektedir. Lisans mezunu bireyler eğer önlisans KPSS girmek istiyorlarsa tekrardan bir önlisans bölümü okumak zorundadır. Bu sayede mezun olduktan sonra ön lisans kpss sınavına girebilirler.

Lisans Mezunu Önlisans Kpss Tercihi Yapabilir Mi?

Lisans mezunu bireyler ön lisans kpss tercihi yapamamaktadır. Lisans bölümü mezunları lisans mezunları için yapılan kpss sınavlarına girdikleri için 4 yıllık mezunların tercih ettiği puana göre tercih yapabilirler. Eğer ön lisans bölüme yönelik bir kpss tercihi yapılmak isteniyorsa tekrardan ön lisans bölümü okunmalı ve başarı ile mezun olunmalıdır. Ardından ön lisans kpss sınavlarından birine başvurabilirsiniz.

Lisans Mezunu Olmadan Önlisans Kpss’ye Girilebilir Mi?

Önlisans mezunları önlisans kpss’ye lisans mezunları da 4 yıllık bölümler için olan lisans kpss’ye girerler. Lisans mezunu olanlar önlisans kpss’ye giremezler. Bu nedenle lisans mezunu olsanız bile ön lisans kpss sizin işinize yarayan bir sınav olmayacaktır. Eğer ön lisans kpss sınavına girmek istiyorsanız tekrardan üniversite sınavına girip 2 yıllık bir bölüm okumanız ve başarı ile mezun olmanız gerekmektedir. Böylelikle ön lisans kpss sınavlarına başvurabilirsiniz.

Lisans Mezunu Olunca Önlisans Kpss Puanı Ne Olur?

Lisans mezunu olunca ön lisans kpss’ye girilemeyeceği için ön lisans kpss puanı hiçbir şey olmaz. Esasında ön lisans kpss sınavına girilmek isteniyorsa tekrardan 2 yıllık bir bölüm okunmalı ve bitirdikten sonra ön lisans kpss’ye başvurulmalıdır. Lisans bitirdikten sonra lisans bölüm mezunları için geçerli olan kpss sınavına girebilirsiniz, ön lisans mezunları için olan kpss sınavına giremezsiniz.

Yazar Hakkında

Aile danışmanıyım, Bilim Uzmanı Sosyoloğum. Web ve seo ile sosyoloji uyumunu yakalama amacında olan bu platforma ürettiğim sosyoloji temasındaki içerikler ile seo metin yazarlığı yapmaktayım. Bilgime başvurup akademik konularda danışmanlık hizmeti almak isteyenler Mail üzerinden:aydindil35@gmail.com, Instagram üzerinden: @dilaraayydnnn, Twitter üzerinden: @dilaraayydiiin adresinden ulaşabilir.

Yorum yap